Facebook Pixel

Чому я не раджу купувати квартири на «вторинці»

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Квартира в новобудові — це завжди шанс самому обрати формат нерухомості, концепт житлового комплексу, новий простір для життя та ком’юніті, в якому можна рости та розвиватися.

Я завжди стверджую, що купівля квартири — це вибір ідеального співвідношення очікування — реальність за багатьма параметрами. Щоб зрозуміти, чому я так вболіваю за первинний ринок, давайте розберемо усі плюси та мінуси старого житлового фонду. Надалі факти, на які потрібно накласти власну життєву ситуацію.

Купуючи квартиру на «вторинці», ви не зможете заощадити так, як у разі придбання новобудови на етапі котловану.

Утім, хвилюватися щодо того, чи буде добудовано будинок, теж не доведеться. Ви можете одразу стати власником квартири, в’їхати в неї та жити. Якщо винаймаєш житло, це напрочуд актуально.

Однак шахрайських схем із житлом на «вторинці» також вистачає. Щоб мінімально убезпечити себе від подвійних продажів, претензій третіх сторін і невдоволених угодою чоловіка/дружини продавця, перевірте перед укладенням угоди документи про право власності, хто був і є прописаний у квартирі (чи немає неповнолітніх або недієздатних осіб, права яких порушено), що із заборгованістю за комунальні послуги, чи не арештовано квартиру, чи не перебуває вона у заставі за чиїмось кредитом та чи не здійснювалося незаконне перепланування.

До речі, щодо перепланування та ремонту. Втілити свою мрію про дизайнерську квартиру набагато простіше з огляду на правильну ергономіку простору та достатню площу. Це перевага сучасних планувальних рішень у новобудовах.

Однак треба розуміти, що ремонт у сусідів й інших чергах, якщо йдеться про новий житловий комплекс, до якого ви в’їхали, а він продовжує будуватися, триватиме ще рік, два, три. Будівельна техніка за вікном, пилюка, будматеріали в під’їзді — це треба усвідомити та прийняти.

Вартість квартири на вторинному ринку безпосередньо залежатиме від об’єктивного та суб’єктивного факторів. Перший — стан ремонту, будинку, локація і район. Другий — очікування власників, які найчастіше є завищеними щонайменше на 15-20% від реальної оцінної вартості житла. Особливо зараз, коли частина попиту звернула увагу в бік «вторинки» на тлі побоювань щодо проблем у забудовників.

У контексті фінансів не можу оминути одну суттєву перевагу вторинного житла для багатьох покупців: банки можуть спокійно видати кредит на його купівлю. Це така собі класична іпотека.

Зараз ставки дещо знизилися — є навіть пропозиції під 10% на перший рік і навіть декілька років. А на первинному ринку із ЖК, які будуються, працює обмежена кількість банків. Це партнерські програми з перевіреними компаніями.

Однак іпотека фактично є доступною лише тим, хто може засвідчити офіційний дохід на рівні від 25 тис. грн для отримання кредиту в розмірі 1 млн. А згідно з останніми даними Держстату, у нас таких аж 6,5%. Неофіційні доходи та несплата податків позбавляють права користування механізмом іпотеки.

Найсуттєвіші особливості вторинного ринку, як на мене, криються у соціальному середовищі, яке є вкрай неоднорідним, низькій безпеці завдяки високому відсотку орендованих квартир, особливо якщо говорити про дешеві спальні райони, низькій енергоефективності та, як наслідок — високим платіжкам за комунальні послуги.

Безперечно, і в новобудовах, і на «вторинці» є свої плюси та мінуси. Треба чітко розуміти свої потреби, очікування та можливості, а також прискіпливо й уважно перевіряти усі варіанти — і тоді омріяна квартира стане вашою.

Плюси купівлі квартири на вторинному ринку:

  • можливість одразу стати її власником, в’їхати й жити;
  • є варіанти із ремонтом, не потрібні додаткові інвестиції;
  • немає ризиків довгобуду чи недобуду.

Мінуси квартир на «вторинці»:

  • потрібно одразу сплатити всю суму;
  • непередбачуване, різношерстне соціальне середовище;
  • старі інженерні комунікації, застарілі інженерні та конструкторські рішення, будинки з простроченим терміном експлуатації.

Незалежно від ринку раджу завжди розуміти мету купівлі, свідомо оцінювати свої очікування й можливості та перевіряти всю інформацію та документи. Хороших вам квартир і легких інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора