Австрія vs Україна: про менталітет, ціни та сферу послуг

Дослідниця Vkursi

Якщо ви бачите українця, який здригається під час згадування тез про найкращу європейську медицину, термІни та бюрократію, то, швидше за все, ви бачите мене. Я ніколи не хотіла емігрувати з України. Так вийшло, що минуло більше року мого життя в Австрії. Розберімося, чим відрізняються австрійці від українців та що можна сказати про відмінності життя в обох країнах.

Зазначу, що я пишу лише про свій досвід та порівнюю життя не загалом у країнах, а саме у Києві та Відні.

Відень, вулиця поблизу ринку Нашмаркт. Фото: А.Іщенко.

Про кухню, менталітет та любов до садівництва в Австрії та Україні

Перше, про що мені хотілося б поговорити, це саме менталітет (жахливо не люблю це слово, але воно допомагає точніше описати сукупність тих факторів, які я маю на увазі). В Україні ми звикли поспішати: швидко переходити дорогу, швидко пакувати продукти на касі супермаркету. Ми звикли затримуватися після роботи, працювати на вихідних і жити з думкою про те, що нам треба бути кращими, досягати нових висот, заробляти більше грошей, бо он син маминої подруги вже купив машину й завів дітей, а ти живеш з котом на орендованій квартирі.

Австрійці таким не заморочуються. Вони все роблять у тому темпі, в якому зручно їм, а не оточуючим, тому ти можеш 15 хвилин чекати на касі, поки вони повільно розкладатимуть товари у сумки.

Що стосується роботи, то для австрійців це лише спосіб отримання грошей, а не сенс життя. Якщо їхній робочий день закінчується о 18:00, то він закінчується о 18:00, і не важливо, яке нагальне питання в тебе. Загалом вони дуже пунктуальні не лише в робочих моментах, але й у повсякденному житті.

Чи є в нас щось спільне? О, так. Любов до приготування їжі та вирощування зелені. Австрійці люблять готувати самостійно й щонеділі влаштовувати сімейні зустрічі зі столом, який ломиться від їжі. Що стосується всіляких рослин, то навіть у квартирах у Відні облаштовують на балконах цілі оранжереї, де росте все: починаючи від базиліку й помідорів, закінчуючи орхідеями та фікусами.

Штадпарк, Відень. Фото: А.Іщенко

Трохи цікавих фактів і спостережень:

  • австрійці у Відні (у віддалених містах і селах ситуація зовсім інакша) дуже комунікабельні й страшно люблять small talk;
  • австрійці не поспішають одружуватися й виходити заміж. Місцеве законодавство направлене на те, що після розлучення жінки отримують набагато більше привілеїв та виплат;
  • усім усе одно, як ти виглядаєш і чим займаєшся, які у тебе смаки й орієнтація. Ніхто не буде тебе засуджувати за «неправильний стиль життя»;
  • австрійці спокійно ставляться до своєї національної символіки. Навіть на державних святах та мітингах тут рідко побачиш людей з прапорами Австрії, місцеві кажуть, що це для них не дуже типово й взагалі віддає радикалізмом, через історичні події.

Магазин Billa у Відні. Журнал із зображенням Президента України Володимира Зеленського. Фото: А.Іщенко.

Про банкінг, медицину та сферу послуг в Австрії

Мабуть, про це говорили вже всі, кому не лінь. Про жахливий манікюр та перукарні у Європі, але справа не лише у цьому. Особисто для мене проблема виявилася набагато глибшою, тому що у Відні у тебе просто немає доступу до базових речей. Гігабітний інтернет? Ні-ні, не чули. Нормальна доставка їжі? Почекайте годинки зо три, а ми вам привеземо взагалі не ваше замовлення. Зручний банкінг? Це, взагалі, легально? Якщо хочете змінити ліміт на картці, треба їхати у банк з купою паперів.

Це ж стосується доступу до медицини. В Україні ми маємо дуже високий рівень доступу до медицини, коли ти можеш записатися до будь-якого лікаря, у будь-який час, і це не коштуватиме тобі всіх грошей світу. В Австрії все це працює інакше. Так, більшу частину медичних послуг тобі покриє страховка, але банально дочекатися запису до лікаря – задачка з зірочкою.

Що стосується ресторанів, кафе й т.д., то тут порівнювати доволі важко, в обох столицях їх велике різноманіття. Втім, навіть у дорогих закладах столові прилади можуть бути сильно подряпаними, та скатертинках будуть плями, а графін може бути надщербленим.

Збір донатів для України. Католицька церква Марії ам Гештаде, Відень. Фото: А.Іщенко

Ціни на життя у Відні?

Наскільки дорого жити у Відні? Порівняємо різні сфери й те, скільки за це доводиться платити:

  • Оренда житла. За 700-800 євро (близько 32 тисяч гривень) можна орендувати пристойну квартиру з новим ремонтом поряд із центром (і ще й з меблями, якщо пощастить). У Києві така квартира коштуватиме близько 15-17 тисяч гривень. Втім, угода, яку ви підписуєте з власником, – у Відні не просто папірець. Звісно, якщо ви з’їдете раніше вказаного строку, то завдаток вам ніхто не поверне. Але й виселити вас просто у будь-який час орендодавець не може, навіть, якщо ви не будете кілька місяців сплачувати за квартиру. А ще тут не треба питати дозволу, якщо захочеться повісити картину чи поличку на стіну.
  • Продукти та заклади харчування. Чек на одного в нормальному кафе чи ресторані в середньому обійдеться у 20 євро (800 грн) з напоями (якщо замовити шніцель, десерт та бокал пива). У Києві це коштуватиме близько 500 грн. Продукти у Відні, в середньому, у півтора рази дорожчі, ніж в Україні (1 кг курячого філе тут коштує 18 євро, 1 кг помідорів – 5 євро, хліб – 3 євро).
  • Проїзд. Громадський транспорт у Відні на дуже високому рівні, але й коштує відповідно – 2.4 євро. Таксі теж дороге: за маршрут у 5 кілометрів доведеться віддати близько 15 євро. Тоді як у Києві проїзд у метро досі коштує 8 грн, а таксі можна замовити за 120 грн.

Регіональні поїзди, Відень. Фото: А.Іщенко

Регіональні поїзди, Відень. Фото: А.Іщенко

Ціни на продукти. Магазин Billa, Відень. Фото: А.Іщенко.

Сало в супермаркеті Billa, Відень. Фото: А. Іщенко

Ціни на продукти. Магазин Billa, Відень. Фото: А.Іщенко.

Картопляне тісто в супермаркеті Billa, Відень. Фото: А. Іщенко

Ціни на продукти. Магазин Billa, Відень. Фото: А.Іщенко.

Цілком очевидно, що у всіх країнах є свої плюси й мінуси. Але точно не варто вважати Україну відсталою країною, яка ніколи не зможе досягти європейського рівня. Адже у багатьох сферах Україна цей рівень навіть обігнала.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора