Якщо ви помічаєте чимало ознак токсичних відносин, то це привід задуматися
«Багатьом складно впізнати аб‘юз у стосунках», — наголошує лекторка онлайн-клубу від STEM is FEM «Наука єднання», директорка департаменту Гарячої лінії Ла Страда-Україна, Альона Кривуляк. Всі зустрічаються зі складнощами та непорозумінням у стосунках, але якщо ситуацій, в яких ви почуваєте себе некомфортно, стало забагато і ви помічаєте чимало ознак токсичних відносин, то це привід задуматися.
На які ж моменти треба звертати увагу – обговорювали під час онлайн-зустрічі на підлітковому клубі «Наука єднання», який реалізується за підтримки програми «Єднання заради мрії». Нижче ми зібрали поради та ознаки аб’юзу, які варто знати, аби убезпечити себе.
Ознака 1: надмірна вразливість та образливість
На вас ображаються, а провини немає? Така поведінка стала звичною для людини, з якою ви перебуваєте у стосунках? Можливо, вами намагаються маніпулювати, викликавши почуття провини.
Читайте також: Стамбульська конвенція: як депутати подолали страх слова «гендер» заради ЄС
Ознака 2: зневажливе ставлення до протилежної статі
Якщо сьогодні ви чуєте «жарти» (не стосовно вас, а щодо протилежної статі загалом) про те, що дівчата менш інтелектуально розвинені, гладкі, або, навпаки, занадто худі, «місце жінки на кухні» — будьте певні, що настане день, коли ці жарти стосуватимуться і вас.
Ознака 3: владність та егоїзм
Для людини, яка чинить аб'юз, найголовніше – почуття влади та контролю над ситуацією. Всі ми іноді хочемо, аби щось сталося саме так, як хочеться нам, але якщо у ваших взаєминах завжди вирішує хтось один, то варто або почати працювати над стосунками, або закінчити їх. А всі відмовки на кшталт: «чоловік має бути головним», «дівочі забаганки мають виконувати беззастережно» слiд залишити минулим сторіччям.
Стосунки – це про рівноправність і вміння домовлятися.
Ознака 4: нестриманість, запал, або схильність до гніву
Сьогодні всі емоційні та занадто напружені, адже ми переживаємо війну, але це не є підставою, аби нормалізувати надмірний гнів чи агресію у стосунках. Інколи, люди намагаються «виплеснути» свою агресію на близьких, партнера, дитину, чи тварину — і це точно не ок. Якщо розмови після таких ситуацій не допомагають, то це є підставою завершити відносини.
Ознака 5: у присутності сторонніх – «інша» людина
Помічали, як ваш партнер чи партнерка змінюється на очах у інших, стає душею компанії, але коли лишаєтесь наодинці, то ця маска дуже швидко спадає і людину видно зовсім з іншого боку? Якщо таке відбувається регулярно, то це може бути ознакою аб‘юзу.
Ознака 6: досвід насильства у власній родині
Якщо ваш парнер (-ка) виховувалися в сім‘ї, де нормою є ситуація домашнього насильства, то, на жаль, можливо, що цю «норму» людина несвідомо може перенести і у власні стосунки. Ніхто не має права піднімати руку, ображати, ґвалтувати іншу людину. Таким діям немає виправдання, навіть, якщо людина сама була колись на місці постраждалого. Подібні дитячі травми варто пропрацьовувати з психологом, психотерапевтом, але точно не повторювати помилки батьків у власних стосунках.
Ознака 7: зловживання алкоголем та наркотиками
Алкоголь та наркотики – каталізатори насильства у стосунках, адже в стані зміненої свідомості людина послаблює контроль над власними словами та діями.
Також, ви можете потрапити у співзалежні стосунки (те саме «рятувальне коло» для залежного партнера). Підтримка — це чудово, але залежність лікується за допомогою спеціалістів. «Я самостійно зав‘яжу» – сигнал того, що залежність не зникне. Якщо ваш партнер відмовляється від професійної допомоги, то такі стосунки можуть зіпсувати вам життя.
Ознака 8: негативні висловлювання про попередніх партнерів/партнерок
Завжди звертайте увагу, як саме ваша кохана людина розповідає про свого колишнього партнера чи партнерку: з повагою, або ж «він/вона був(ла) найгіршим(ою), так(им) поганим(ою), тощо». Якщо людина дозволяла собі принижувати парнера(ку) в попередніх стосунках, то, вірогідно, що теж саме відбудеться і з вами, якщо щось не складеться.
Ознака 9: «диктування» одягу
Ми всі є вільними людьми і проживаємо у незалежній цивілізованій країні. І те, чи вдягти джинси та кросівки, або ж сукню та підбори – залежить лише від вас. Але якщо партнер говорить «куди ти вдягла це плаття, воно занадто коротке, в ньому видно твої коліна», або «навіщо ти одягнув цю футболку, вона занадто підкреслює твої форми» – то це не про турботу, а про контроль вашого життя та домінування.
Ознака 10: жорсткі патріархальні погляди щодо обов’язків та ролей
Багато хто чув, що «жінка – берегиня дому», а чоловік «має принести мамонта». Але це лише стереотип. У сучасному світі жінки служать у лавах ЗСУ, а чоловіки ведуть хатні справи.
Читайте також: «Чоловіча сфера»: чи справді в Україні мало політологинь
На думку лекторки онлайн-клубу від STEM is FEM «Наука єднання» Альони Кривуляк: «розвінчати патріархальні погляди надто складно і на це безрезультатно можна витратити багато часу». Тому фахівчиня радить завершувати такі стосунки, якщо ви не розділяєте тоталітарних поглядів партнера.
Ознака 11: «ревнощі через край»
Ревнує=любить? Ні, це не так. Адже, якщо ваш партер чи партнерка ревнує вас до кожного, то це не про шалене кохання, а про контроль та відсутність довіри.
Якщо ваш партнер намагається повністю увійти у ваш «мікровсесвіт», шкодить вашим стосункам із батьками, розказує, які у вас погані друзі, або що дружити можна тільки з певною статтю, ви відчуваєте, що кохана людина витісняє всіх людей із вашого життя, – то це означає, що вас намагаються ізолювати, це кричуща ознака аб’юзу, а отже – час виходити з таких стосунків.
Ознака 12: принизливе глузування над вами (в т.ч. і при інших)
Ваш партнер жартує про вас у стилі «вона любить їсти солоденьке на ніч, тому висять бочка», і ви не знаєте, як себе поводити при цьому: посміхнутись, хоча всередині вам дуже неприємно, проігнорувати, зробити зауваження… Цей момент ніяковості відбувається часто і такі «жарти» є нормою для партнера? На ваші прохання так не робити він не реагує? Якщо ви озвучили, що вам щось неприємно, а людина продовжує це робити, – це слід розцінювати як насильство.
Ознака 13: «ти – моє все»
Інколи здається, що такі слова є величезним показником любові, але насправді це не завжди добрий знак. Адже це може бути про залежність. Якщо ви пояснюєте, що втомилися, або хочете взяти паузу, розірвати стосунки, а у відповідь людина починає шантажувати тим, що він/вона тоді накладе на себе руки і таким чином намагається утримати вас у стосунках, то це є індикатором токсичних стосунків.
Ознака 14: «твої повідомлення — наші повідомлення»
При опитуванні, яке робила пані Альона з колегами серед тінейджерів щодо їхніх секретів у стосунках з коханими людьми, понад 70% дівчат зізнавалися, що інколи вони собі дозволяють «обережно» подивитися, хто пише їхнім партнерам, на кого вони підписані в соціальних мережах, моніторять сторінки. З одного боку, це здається безглуздістю, але, якщо ви дозволяєте собі робити таке – то ви робите крок на шляху до аб'юзу свого партнера, адже порушуєте його право на приватність.
Кожна людина хоче мати свій особистий простір, тож поважайте це.
Ознака 15: примус до сексу
Через певні гендерні стереотипи та відсутність статевого виховання ми не завжди розуміємо, як маємо поводитися у сексуальних стосунках. І інколи люди несвідомо вступають у сексуальні відносини, боючись сказати «ні» та думаючи, що таким чином можна втримати партнера, але насправді це не є здоровою мотивацією для сексу. Якщо ви не хочете або не готові вступати у інтимний зв‘язок, то важливо говорити про це. Так само важливо приймати, якщо це скаже ваш партнер.
Як отримати допомогу?
Інколи здається, що коли ви перебуваєте в насильницьких стосунках, то не вистачає певних ресурсів, аби розірвати їх. Але треба пам‘ятати, що завжди можна розраховувати не лише на себе, а й звертатися по допомогу: до друзів, які зрозуміють ситуацію та готові допомогти; до рідних, батьків, родичів, з якими ви готові обговорити свою проблему; до поліції, дзвонити на гарячі лінії, звертатися до спеціальних організацій, центрів підтримки тощо. Якщо ви неповнолітня (ій), то існує також національна дитяча гаряча лінія, де можна анонімно попросити допомоги.
0800500225
(безкоштовно зі стаціонарних)
116111
(безкоштовно з мобільних)
Не бійтеся звертатися, захищати себе та свої особисті кордони, і дбати про власний психологічний комфорт!
Довідково:
До 24 лютого проєкт STEM is FEM, ініційований IT-підприємцем та засновником технологічної компанії Roosh Сергієм Токарєвим, був освітнім проєктом з популяризації STEM-спеціальностей серед дівчат-підлітків. З початком повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну діяльність проєкту було розширено.
Проєкт «Наука Єднання» реалізується за підтримки програми «Єднання заради дії». Організатори проводять інтеграційні офлайн-зустрічі раз на два тижні у шістьох містах України: в Ужгороді, Чернівцях, Рівному, Полтаві, Хмельницькому та Вінниці за умови попередньої реєстрації:
https://forms.gle/iawm3KicVQpoFzySA
За анонсами зустрічей можна слідкувати на сторінках STEM is FEM у соцмережах: Facebook та Instagram.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора