9 травня в Україні офіційно святкують День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Український історик, публіцист, народний депутат, член парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Володимир В’ятрович розповів про те, коли варто згадувати жертв Другої світової війни та чому 9 травня – не святковий день для України.
9 травня не має бути державним святом
Я категорично проти того, щоб ми відзначали будь-які свята спільно з державою-агресором – росією. Тим паче, відзначати разом із росією одне з найважливіших свят, яке є по суті епіцентром рашистської ідеології – йдеться про Дєнь побєди – на пропаганді якого виховувалися і виховуються сучасні вбивці Бучі, Ізюма, Маріуполя. Абсолютно неправильно, що в Україні 9 травня досі є державним святом. Ще минулого року я зареєстрував законопроєкт, який передбачає, що ми відмовляємося від того, щоб 9 травня відзначати День перемоги над нацизмом. На жаль, він досі не розглянутий у парламенті.
8 травня українці мають вшановувати жертв Другої світової
Я пропоную говорити про 8 травня – це день, коли закінчилася Друга світова війна в Європі – і разом із усією Європою в цей день вшанувати всіх жертв Другої світової війни. Мова йде не лише про перенесення дати з 9 на 8 травня, а й про зміну формату. Переконаний, що ми маємо говорити про пам’ять усіх загиблих у цій війні. На жаль, це була війна, в якій українці не мали своєї держави і змушені були вбивати одне одного. Друга світова війна має для нас підкреслювати важливість оборони своєї держави зараз.
Коли святкувати День перемоги
Щодо Дня перемоги – я впевнений, що це свято має залишитись вакантним до нашої перемоги над російською федерацією. І до цієї майбутньої дати ми маємо ставитися стримано. Ми не маємо запозичувати совєцькі чи сучасні російські моделі святкування. Ми маємо говорити про тих людей, яким ми завдячуємо цією перемогою. Про людей, які заплатили за це своїм життям. Маємо робити все від нас залежне, щоб пам’ять про них була передана нашим нащадкам.
Наш майбутній День перемоги не повинен мати нічого спільного з тим, як відзначалося 9 травня в Совєтському Союзі чи в сучасній росії. Там це абсолютно безлике свято, де немає конкретних людей, завдяки яким стала можливою ця перемога. Там ідеться виключно про вождів. В Україні ми категорично не маємо цього допустити.
Ми повинні пам’ятати кожного, хто зробив внесок у перемогу. Маємо вшановувати в першу чергу загиблих. І маємо використовувати цей день, щоб пам’ятати, якою дорогою ціною продовжує існувати Українська держава.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора