День журналіста в Україні, який святкують із 1994 року, у 2022-му затьмарений загибеллю майже трьох десятків медійників. Так, з початку повномасштабного російського вторгнення в Україні загинули 32 журналіста, заявив міністр культури Олександр Ткаченко. Ця інформація підтверджується й даними Інституту масової інформації, який створив інтерактивну інфографіку під назвою «Список загиблих журналістів». розповідає про медійників, які віддали своє життя за правду.
Журналісти, що загинули в Україні з 24 лютого 2022 року під час виконання журналістського завдання
З початку повномасштабної війни в Україні під час виконання журналістського завдання загинули вісім журналістів — як українських, так і іноземних.
Євген Сакун
49-річний Євген Сакун був оператором одного з київських телеканалів — Live і став першою жертвою війни з-поміж медійників, загинувши 1 березня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу Київської телевежі росіянами.
Брент Рено
Американський документаліст і кореспондент Time Брент Рено загинув від рук російських військових на контрольно-пропускному пункті в Ірпені 13 березня. Рено знімав людей, які тікали з Києва до Польщі, для свого проєкту про досвід біженців і мігрантів, що рятуються від насильства, війни та зміни клімату. До 2015 року він працював у New York Times.
П'єр Закжевскі
Громадянин Ірландії, оператор телеканалу Fox News 39-річний П'єр Закжевскі загинув 14 березня під час артилерійського обстрілу російськими військами в селі Горенка Київської області. У Fox News заявили, що Закжевскі працював над репортажем на Київщині. Він був досвідченим військовим фотографом, який висвітлював майже всі міжнародні події — від Іраку до Сирії.
Олександра Кувшинова
24-річна журналістка загинула 14 березня разом із П’єром Закжевскі під час артилерійського обстрілу російськими військами в селі Горенка Київської області. Вона була журналісткою та продюсеркою Fox News. Кувшинова активно волонтерила, захоплювалася фотографією та працювала речницею в Міністерстві охорони здоров’я України.
Оксана Бауліна
Журналістка загинула 23 березня в Подільському районі Києва внаслідок ракетного удару рф. Оксана Бауліна — це російська журналістка інтернет-видання The Insider, яка виїхала з рф до Польщі під тиском. Раніше працювала в Time Out Moscow і була активісткою Фонду боротьби з корупцією.
Максим Левін
Максим Левін зник 13 березня, а 1 квітня його знайшли вбитим. За даними Генпрокуратури, його було вбито двома пострілами російських військових. Левін був фоторепортером і військовим кореспондентом. Працював із багатьма міжнародними агенціями та українськими виданнями, а саме: LB.ua, Reuters, BBC, Associated Press; був співавтором низки документальних проєктів. Його посмертно нагородили орденом «За мужність» III ступеня та спеціальною відзнакою Премії імені Георгія Ґонґадзе — «за визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії та відвагу».
Мантас Кведаравічюс
Мантас Кведаравічюс був литовським журналістом і режисером-документалістом. У квітні або травні його захопили в полон, закатували й розстріляли російські військові в Маріуполі. Там він знімав документальну хроніку.
Фредерік Леклерк-Імхофф
Фредерік Леклерк-Імхофф був французьким журналістом телеканалу BFMTV. Загинув 30 травня на Луганщині внаслідок російського обстрілу, коли знімав репортаж про евакуацію цивільних українців із зони бойових дій.
Журналісти, що загинули внаслідок катувань і обстрілів росіянами
З 24 лютого 2022 року 11 журналістів загинули внаслідок катувань чи обстрілів російськими військовими.
Олександр Литкін
Журналіст «КNК Медіа», який загинув 13 березня в с. Романівка Київської області внаслідок обстрілу військовими збройних сил рф. Раніше працював кореспондентом dtp.kiev.ua.
Ділєрбек Шакіров
Цивільний український журналіст інформаційного тижневика «Навколо тебе» загинув 26 лютого. Росіяни розстріляли Ділєрбека в передмісті Херсона (село Зеленівка).
Віктор Дєдов
Оператор маріупольського телеканалу, головний режисер «Сігма-ТБ» Віктор Дєдов загинув 11 березня в Маріуполі внаслідок обстрілу росіянами будинку, у який влучили дві міни.
Лілія Гумянова
Лілія Гумянова загинула 19 березня через російські обстріли Маріуполя. Вона була викладачкою журналістики та завідувачкою художнього відділу Лівобережного районного будинку дитячої та юнацької творчості. Гумянова також координувала шкільну газету при місцевому Будинку творчості.
Євген Баль
78-річний Євген Баль був журналістом, письменником, волонтером, членом Національної спілки журналістів України. Загинув 2 квітня після катувань російськими окупантами в Маріуполі. 18 березня чоловіка незаконно заарештували російські військові в нього вдома – у приморському Мелекіному під Маріуполем, пише Національна спілка журналістів України.
Роман Нежиборець
Роман Нежиборець був відеоінженером чернігівського каналу «Дитинець». Окупанти вбили його у квітні в селі Ягідне поблизу Чернігова разом із приятелем.
Зореслав Замойський
Зореслав Замойський був активістом, журналістом-фрилансером на інтернет-ресурсах «Інформаційний портал» і «Громада Приірпіння». Його тіло з ознаками насильницької смерті знайшли 13 квітня в Бучі.
Віра Гирич
Продюсерка «Радіо Свобода» Віра Гирич загинула внаслідок російського обстрілу Києва 28 квітня — ракета влучила в її будинок.
Наталя Харакоз
Наталя Харакоз була журналісткою, письменницею, членкинею НСЖУ та Національної спілки письменників України, брала активну участь у громадському житті Маріуполя: була членом Маріупольського товариства греків, одним з ініціаторів створення літературного музею в бібліотеці ім. В. Г. Короленка, керівницею літературного клубу «Азов'є» тощо. Наталя загинула в заблокованому росіянами Маріуполі.
Оксана Гайдар (Руда Пані)
Українська журналістка та блогерка Оксана Гайдар (псевдонім Руда Пані) загинула під час обстрілу російською артилерією села Шевченкове Броварського району Київської області в середині березня. Довгий час вона із чоловіком і сином жила в москві, але з початком війни вирішила повернутися до матері в Україну.
Ігор Гуденко
56-річний Ігор Гуденко був фотографом, відеоблогером і тактивістом із Харкова. Його тіло знайшли 27 лютого в Харкові після зникнення. Лікарі констатували біологічну смерть і заявили, що вона не була насильницькою.
Українські журналісти, що загинули, захищаючи Україну
Унаслідок бойових дій із початку повномасштабного російського вторгнення загинули 13 медійників.
Сергій Пущенко
Сергій Пущенко загинув 2 березня у Василькові разом із побратимами з територіальної оборони, куди вступив на початку повномасштабної війни. Пущенко був графіком і живописцем, культурологом, журналістом, волонтером і ветераном АТО, членом Національної спілки журналістів, заслуженим діячем мистецтв України, автором проєкту «Фронтовий Кобзар», лауреатом Премії ім. Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва.
Віктор Дудар
Віктор Дудар був військовим журналістом із Львівської області. Він добровільно пішов захищати Україну й загинув 6 березня під час боїв з окупантами під Миколаєвом. Згідно з інформацією Національної спілки журналістів України, у 2014 — 2015 роках Дудар добровольцем пішов воювати на Донбас, а пізніше став резервістом і працював у газеті «Експрес», де до останнього часу займався журналістськими розслідуваннями та висвітлював військову тематику.
Павло Лі
33-річний Павло Лі був актором, ведучим телеканалу «Дом». З перших днів повномасштабної війни вступив до лав територіальної оборони та загинув 6 березня під Ірпенем під час евакуації людей. Павло Лі грав у Київському театрі «Колесо», знімався в кіно та рекламі. Знявся в таких фільмах, як-от «Штольня», «Тіні незабутих предків» (2013) тощо. Широку популярність отримав, узявши участь в українській версії шоу «Фабрика зірок — 3».
Олег Якунін
Головний редактор «Афіша Запоріжжя» Олег Якунін загинув 18 березня під час захисту України від російських загарбників. Він також керував проєктами в Basalt Animal Health.
Юрій Олійник
Оператор «24 каналу» Юрій Олійник загинув 23 березня в боях поблизу Попасної Луганської області. На сайті телеканалу повідомили, що чоловік приймав рішення захищати Україну двічі — у 2014 році та під час повтомасштабного вторгення росії у 2022-му.
Сергій Заїковський
Сергій Заїковський був істориком, публіцистом і перекладачем. Він загинув 24 березня в бою з російськими окупантами під Києвом під час контрнаступу. У 2016 році закінчив Харківський національний університет імені Каразіна (історичний факультет). Спеціалізувався на кафедрі історії стародавнього світу та середніх віків. Після навчання переїхав до Києва.
Денис Котенко
Денис Котенко був співробітником пресслужби Міністерства в справах ветеранів. Загинув 24 березня в бою з російськими окупантами під Києвом. Разом із Заїковським вінвоював у складі протитанкового взводу 1-го батальйону ОПСП ЗСУ «Азов».
Олександр Махов
Олександр Махов був журналістом телеканалів «Україна», «Україна 24», «Дом». Загинув у бою під Ізюмом Харківської області 4 травня. Олександр був військовим Збройних сил України, ветераном війни на Донбасі. Будучи родом із Луганської області, пішов на фронт добровольцем.
Євген Старинець
Євген Старинець загинув 30 квітня в боях за Попасну (Луганська область). Євген із 2017 до 2019 року був менеджером філії Черкаської регіональної дирекції «Суспільне Черкаси». До цього працював на посаді заступника директора філії з фінансових питань. До Черкаської обласної державної телерадіокомпанії прийшов у 2012 році. Він також був добровольцем у лавах Збройних сил України, приєднався до територіальної оборони.
Максим Мединський
Український журналіст, лейтенант ЗСУ Максим Мединський загинув на початку травня в зоні бойових дій у Харківській області. Пішов добровольцем на фронт ще у 2014 році, а після 24 лютого 2022-го знову це зробив. Максим працював у пресслужбі Міністерства інфраструктури, а останнім часом — у Департаменті комунікацій Міненерго.
Костянтин Кіц
Телеоператор луцького телеканалу «Аверс», фотограф Костянтин Кіц загинув 17 травня поблизу Яковлівки Донецької області, захищаючи Україну від російських окупантів.
Віталій Дерех
Тернопільський журналіст, військовий Збройних сил України загинув у бою 28 травня поблизу Попасної Луганської області. Віталій Дерех також був митцем, пластуном, лицарем куреня «Орден Залізної Остроги», кавалером ордена «За мужність» III ступеня (2016 рік). Активний учасник Революції гідності в складі 15-ї сотні Самооборони Майдану.
Роман Жук
Роман Жук був фотографом і відеографом із Мукачева Закарпатської області. Загинув на війні з росією наприкінці травня 2022 року. Роман також був волонтером, співзасновником екологічного руху Chysto.de, який опікувався Карпатським морем — водосховищем Теребле-Ріцької ГЕС, разом із дружиною мав мікробренд Povna banka, під яким вони робили варення з карпатських ягід. Пішов добровольцем захищати Україну від російських загарбників у перші дні війни.

Журналісти, які загинули у війні з росією з 24 лютого 2022 року. Фото: The Page