Facebook Pixel

Окупанти в Маріуполі демонтували пам'ятник Куїнджі (відео)

Російські загарбники демонтували пам'ятник Архипу Куїнджі на Грецькій площі в тимчасово окупованому Маріуполі.

Про це повідомив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. «Напевно, знову розповідатимуть про «реконструкцію», як і з міським фонтаном», — припустив він.

Окупанти в Маріуполі демонтували пам'ятник Куїнджі. Відео:

Your browser doesn't support HTML5 video.

Quote«Взагалі Куїнджі став справжнім символом ставлення росіян до культурної спадщини. Вони б’ються за присвоєння імені маріупольського Майстра Світла собі, але зносять пам’ятник йому в рідному місті, крадуть його картини з дому-музею, вулицю, що мала його ім’я, перейменовують на «Артема» й перетворюють на трухлявину. Велика російська культура нищення та вбивства в усіх кольорах смерті. Як символічно», — прокоментував він.

Архип Куїнджі – визначний український художник-пейзажист із Маріуполя. Візитівкою його творів є робота зі світлом. З-поміж них – «Місячна ніч на Дніпрі», «Українська ніч», «Березовий гай», «Червоний захід». Вони зберігаються в провідних музеях світу, зокрема, у нью-йоркському «Метрополітен».

У 2010 році в Маріуполі відкрили художній музей імені Архипа Куїнджі.

Під час окупації росіяни почали планомірно знищувати культурні центри та пам’ятники українського Маріуполя. Так, російські військові зруйнували художній музей Куїнджі в Маріуполі. Вкрали звідти майже 2 тис. експонатів. З-поміж них – картини самого Архипа Куїнджі, Тетяни Яблонської та Миколи Глущенка.

Нагадаємо, що «Метрополітен» визнав Архипа Куїнджі українським митцем. До цього художника вважали російським.

Що відомо про пам'ятник Архипові Куїнджі у Маріуполі:

Пам’ятник Архипові Куїнджі належить авторству народного художника України В. Полонніка та архітектора В. Швеховцова. Творіння з червоної міді, виготовлене із застосуванням гальванопластики, збиралося на заводі медобладнання. Цікавим фактом є те, що сама колона, на якій містилася скульптура, була викуплена на Дніпропетровському заводі валів для паперової промисловості як бракована.

Уперше пам’ятник Куїнджі було встановлено на знаковому для самого художника місці – бульварі Шевченка, адже саме неподалік від цього місця пройшли його молоді роки. На відкриття пам’ятника, яке відбулося 26 квітня 1984 року, зібралися не тільки шанувальники творчості Архипа Івановича, а й усі ті, хто усвідомлював значущість його особистості для міста, з-поміж них прості робітники та інженери, студенти та школярі, міська влада тощо. Сам бульвар пам’ятник прикрашав недовго, адже в 1993 році почалася реконструкція скверу, і пам’ятник перенесли на нове місце – Грецьку площу.

Подякувати 🎉