Російський міністр оборони Сергій Шойгу відвідав окуповану територію України на тлі слабких результатів весняного наступу росії та зростання напруженості між МО рф і групою «Вагнера».
Що російський воєнний злочинець робив у Маріуполі, чому його присутність знадобилася саме зараз і що західні медіа пишуть про цей візит — пропонує короткий огляд.
Похмурі відео: що Шойгу робив у Маріуполі та на півдні Донеччини

Шойгу на окупованих територіях України: що він там робив?
За даними The New York Times, 4 березня Шойгу побував у Маріуполі, а також відвідав військову базу в Донецькій області. The Guardian пише, що під час візиту до Маріуполя Шойгу показали медпункт, пункт порятунку та «новий мікрорайон» на 12 будинків.
CNN зазначає, що Шойгу оглянув передовий командний пункт одного зі з’єднань військ «Восток» на південно-донецькому напрямку, але викладені відео не свідчать про те, що міністр перебував поблизу найактивнішої лінії фронту.
МО рф повідомило, що це був командний центр російських військ, що керує штурмом Вугледара, який дорого обходиться росії. Шойгу зустрівся з командувачем російських військ у регіоні Рустамом Мурадовим, якого військові блогери, пов’язані з групою «Вагнера», звинувачують у втраті сотень життів і важкої зброї під час марних фронтових наступів на Вугледар і прилеглі райони.
На змонтованих Міноборони рф відео видно, як Шойгу «з кам'яним обличчям» переглядає карти та розмовляє з підлеглими в Україні, описує візит NYT.
«Похмурі сцени, багато з яких приглушено, різко контрастували з театральними фронтовими відеодепешами Пригожина, у яких він показував людей, які, за його словами, були українськими військовополоненими, на даху розбомбленого будинку, викликаючи українського президента на поєдинок із повітряного винищувача», – пишуть автори матеріалу NYT.
Чому Пригожин конфліктує із Шойгу

Шойгу відправили в Україну через конфлікт з Пригожиним?
Саме пафосні відео дали змогу Пригожину зобразити групу найманців Вагнера як авангард російських військових зусиль в Україні, затьмаривши керівництво Шойгу й, на думку деяких військових аналітиків, поглибивши особисту ворожнечу між ними, зазначає NYT.
Візит Шойгу в Україну відбувся лише за кілька днів після того, як Пригожин посилив свою критику на адресу міністра та загалом командування ЗС рф, звинувативши їх у відриві від реальності на передовій і наданні пріоритету політиці над бойовими діями.
Видання констатує, що вбитими та пораненими російська армія вже втратила до 200 тис. військових, у переліку її втрат також тисячі танків і бронетехніки.
Хоча нещодавні російські атаки вздовж лінії фронту спершу розглядалися як початок весняного наступу рф, військові аналітики все частіше бачать їх як те, на що зараз щонайбільше спроможні російські сили.
Чому авторитет Шойгу та Міноборони рф падає

У чому звинувачують Шойгу та його командирів у Вагнері?
У понеділок, 6 березня, Пригожин відновив свою публічну ворожнечу з російським військовим командуванням — він заявив, що його представника не допустили до російського військового штабу в Україні після того, як він попросив більше боєприпасів для групи «Вагнера».
Утім, голова терористичного угрупування запевнив, що продовжує «громити ЗСУ навколо Бахмута».
CNN пише, що Шойгу часто описують як віддаленого від реалій війни в Україні: Пригожин, зокрема, звинувачує Міноборони у втраті ресурсів армії та бюрократичній некомпетентності.
Отже, візит Шойгу справді міг відбутися як відповідь на заяву Пригожина, а також для стимулювання російських операцій.
Дещо дивним, як вважає CNN, є й те, що, перебуваючи на окупованих територіях України, міністр оборони зустрівся з трьома старшими офіцерами: Михайлом Мізінцевим, Сергієм Рудським і Рустамом Мурадовим, але Валерій Герасимов, який безпосередньо керував всією операцією, не був частиною візиту.
Щодо власне помилок Муратова, то провагнерівський Telegram-канал Gray Zone в лютому назвав його боягузом, який посилає колону за колоною, а сам відсиджується на контрольному пункті.
Отже, суперечності між російськими військовими силами посилюються, і російське командування намагається виправити ситуацію. Але схоже, поки що окупантам це не вдається.