Facebook Pixel

Хто — кого. Істерика «Газпрому» та газове майбутнє Європи

Олена Осмоловська
ексдиректорка з роботи зі стейкхолдерами НАК «Нафтогаз України»

Якийсь неймовірний детектив відбувається зараз із потоками газу з Росії для Європи. Це схоже на хулігана, який кидає каміння у вікна чемним європейцям, щоб на нього нарешті звернули увагу. Але європейці настільки на своїй хвилі, що не реагують і продовжують трапезу.

- Що це в нас за каміння літає по кімнаті, Беррімор?

- Це собака Баскервілів жбурляється, сер.

- Дуже добре, Беррімор. Налийте мені ще віскі.

Путін «сушить» європейський газовий ринок. Усе літо «Газпром» закачував у європейські підземки значно менше газу, ніж зазвичай.

А останніми днями ці обмеження вийшли на небачені рівні. Транзит до Німеччини через Польщу скоротився до 0. Транзит українською ГТС впав до 50% заброньованої «Газпромом» потужності. Й от нарешті новина, що на новому газпромівському газогоні, яким транспортують газ із півдня до Сербії та Угорщини, сталася аварія і транзит зупинено. Чи збільшився у відповідь на це транзит Україною до Угорщини? Ні.

Чому раптом така зухвала ескалація? Бо час зараз грає проти росіян.

«Газпром» запланував створити в російських ПСГ «рекордний запас» на рівні 72,6 млрд куб. м газу до 1 листопада (і, ймовірно, це зробив). У якомусь зі своїх нещодавніх ефірних явлень Путін велів «Газпрому» почати закачування до європейських сховищ «неспішно, ритмічно» з 8 листопада. Тобто ще тиждень почекати.

Цього року «Газпром» планує наростити видобуток на 50 млрд куб. м (і, ймовірно, це зробить). Максимальна спроможність 23 сховищ «Газпрому» в Росії — 75 млрд куб. м. Навіть якщо заповнити їх «по вінця», що далі робити з газом? На факели пускати? Водночас європейські сховища «Газпрому» заповнено лише на 25%.

Уже зараз через дії «Газпрому» дефіцитний газ виходить із Німеччини до інших країн. Що далі? Повезуть із ЄС до Воронежа?

Кажуть, що відповідальні за це питання німецькі бюрократи комічно твердять: «Усе це має якесь пояснення, нічого критичного, «Газпром» нас ніколи не підводив».

Вони не вірили, що «Газпром» дійсно скоротив обсяги. Їм показали цю інформацію на сайті самого «Газпрому». І знаєте, що? Російська монополія негайно припинила публікувати щоденні дані про транзит до ЄС, які оприлюднювала з 2016 року. Останнє оновлення — за 28 жовтня. Бгг. Колеги, ми ж знаємо, де ще знайти.

За жовтень «Газпром» протранзитував трубопроводами в бік ЄС на третину менше звичайної норми. У листопаді транспортує лише половину від норми. Істерика якась. Спостерігаємо…

Текст опубліковано за згоди автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]