Facebook Pixel

«Газпром» відмовився від додаткового транзиту газу через Україну та Польщу. Ціни в Європі відреагували ще більшим зниженням

«Газпром» відмовився бронювати додаткову транзитну потужність через Україну та Польщу на І, ІІ та ІІІ квартали 2022 року, що спонукало зростання ціни на газ у Європі на 2%.

Про це свідчать результати аукціонів бронювання на платформах GSA Platform та Regional Booking Platform, повідомляє агентство «Інтерфакс».

Ринок мляво відреагував на підсумки аукціону. Ціна в перший момент підскочила з $803 до $821 за тис. кубометрів, але одразу опустилася до $796 тис. кубометрів, що навіть нижче за рівень до аукціону.

Telegram Logo

Як повідомляється, компанія вважає за краще утримуватися від довгострокового бронювання, віддаючи перевагу здебільшого місячним контрактам.

Причиною такої поведінки стала лібералізація європейського газового ринку. Довгострокові договори на транзит були замінені прозорим аукціонним бронюванням, щоб унеможливити зайві витрати за бронювання надлишкових потужностей з ціни газу. Через це відправники вантажу вільні бронювати тільки той обсяг потужностей, який їм потрібен, і на той час, коли буде необхідно.

Невикористані потужності України

«Оператор газотранспортної системи України» запропонував для додаткового бронювання два маршрути.

На газовимірювальній станції (ГВС) «Суджа» запропоновано 9,8 млн кубометрів на добу. Ще 5,2 млн кубометрів на добу запропоновано на ГВС «Сохранівка». Усі вони залишилися невикористаними.

У «Газпрому» діє довгострокове бронювання українських потужностей обсягом 40 млрд кубометрів рівним щодобовим графіком 109 млн кубометрів на добу.

Невикористані потужності Польщі

«Газпром» також не став бронювати на I квартал 2022 року потужності польської ділянки газопроводу «Ямал — Європа».

Наразі «Газпром» взагалі не використовує цей газопровід. З 30 вересня постачання ним йдуть тільки в реверсному режимі — із заходу на схід, з Німеччини до Польщі.

Газопровід «Ямал — Європа» завдовжки понад 2 тис. км може транспортувати до 33 млрд кубометрів на рік. Польською 683-кілометровою ділянкою володіє спільне підприємство EuRoPol Gaz, і керується національним газотранспортним оператором Gaz-System.

Довгостроковий договір «Газпрому» на транзит через Польщу закінчився 2020 року. Відтоді його потужності розподіляються на основі аукціонного бронювання. На газовий рік із жовтня 2020 року по вересень 2021 року «Газпром» забронював потужності на річному аукціоні. Надалі компанія обмежилася бронюванням потужностей магістралі на місячних аукціонах.

Коментарі

Всі новини