Facebook Pixel

Де керівники держорганів отримують найвищі зарплати у 2024 році — посади, прізвища, обов’язки

Нещодавно Міністерство фінансів України оприлюднило новий дашборд, який дозволяє моніторити чисельність і рівень зарплат державних службовців. The Page аналізує інформацію про зарплати керівників держорганів центрального рівня. Це держслужбовці категорії А — міністри, керівники центральних органів влади і їхні заступники.

The Page називає ТОП-10 державних інституцій, керівникам яких у січні 2024 року нарахували найвищі зарплати, і з’ясовує, які важливі обов'язки покладені на них під час повномасштабної війни.

1

НКРЕКП

  • середня зарплата керівництва: 400,7 тис. грн
  • середня зарплата персоналу: 68,9 тис. грн
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 477.

400,7 тис. грн у січні 2024 року в середньому отримали керівники Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). При цьому середній оклад керівництва НКРЕКП — 112,6 тис. грн — склав менше третини винагороди (28,1%). Вочевидь, решта припадає на премії, надбавки тощо. Середня зарплата в НКРЕКП також є найвищою серед держорганів і становить 68,9 тис. грн.

НКРЕКП. Фото: Фейсбук НКРЕКП

НКРЕКП. Фото: Фейсбук НКРЕКП

Валерій Тарасюк, якого головою установи призначили 3 березня 2024 року, раніше був одним з членів комісії. За 2022 рік на цій посаді він, відповідно до декларації, отримав 2,144 млн зарплати (в середньому 178,6 тис. грн/міс). Тим часом Костянтин Ущаповський, який очолював комісію до 22 лютого 2024 року, задекларував 2,236 млн грн зарплати (186,3 тис. грн/міс).

2

Рахункова палата України

  • середня зарплата керівництва: 171,5 тис. грн;
  • середня зарплата персоналу: 44,9 тис. грн;
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 531.

171,5 тис. грн у січні 2024 року склала середня зарплата керівництва Рахункової палати України (РП). На власне оклад припадає 26% від цієї суми — 44,6 тис. грн. В дашборді Мінфіну вказано, що до цієї категорії у РП відносяться 13 працівників. Вочевидь, це Ольга Піщанська, голова РП, Андрій Майснер, заступник голови, десятеро членів та секретар Рахункової палати — керівник апарату. Тим часом середня зарплата в організації становить 44,9 тис. грн (12 місце).

Піщанська обійняла посаду в РП у січні 2023 року, тому її декларація за 2022 рік не допоможе скласти уявлення про зарплату на посаді. Але Андрій Майснер, який є заступником голови Рахункової палати з 2018 року, відповідно до декларації у 2022 році отримав 2,546 млн грн. (212 тис. грн/міс), а у довоєнному 2021 році — 2,946 млн грн (246 тис. грн/міс).

Уточнимо, що Рахункова палата є вищим державним органом аудиту. РП проводить аудит організацій та формує перелік рекомендацій для підвищення їх ефективності, перевіряє виконання бюджетних програм тощо. Вочевидь, РП є одним з тих органів, який має контролювати гроші, які надходитимуть на відбудову України. Ефективна робота цього органу має заощаджувати державні кошти, попереджати корупцію.

Рахункова палата. Фото: Рахункова палата

Рахункова палата. Фото: Рахункова палата

3

Центральна виборча комісія

  • середня зарплата керівництва: 171,5 тис. грн;
  • середня зарплата персоналу: 55 тис. грн;
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 235.

170,1 тис. грн в січні у середньому отримало керівництво Центральної виборчої комісії (ЦВК) у складі 19 осіб. Посадовий оклад склав 30,6% від доходу. За рівнем середньої зарплати в 55 тис. грн ЦВК займає четверту сходинку.

Очолює ЦВК Олег Діденко. Відповідно до його декларації за 2022 рік, заробітна плата за основним місцем роботи сягнула 2 661 тис. грн (222 тис. грн/міс). До повномасштабної війни статки держслужбовця були кращими — за 2021 рік він задекларував 3,461 млн зарплати (288 тис. грн/міс).

Нагадаємо, що під час воєнного стану вибори прямо заборонені законом України. Тобто фронт робіт для організації наразі обмежений. З іншого боку, для відновлення нормального виборчого процесу у державі після скасування воєнного стану кадровий потенціал відомства має бути збережений.

Будівля ЦВК. Фото: Фейсбук ЦВК

Будівля ЦВК. Фото: Фейсбук ЦВК

4

Державне агентство розвитку туризму України

  • середня зарплата керівництва: 128,5 тис. грн;
  • середня зарплата персоналу: 30,3 тис. грн;
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 31.

128,5 тис. грн склала середня нарахована зарплата керівництва Державного агентства розвитку туризму України (ДАРТ). Оскільки відповідно до дашборду Мінфіну до цієї категорії в ДАРТ належить лише одна особа, вочевидь, мова йде про Мар’яну Олеськів, голову ДАРТ. Її посадовий оклад становить лише 14,2% від суми винагороди (18,3 тис. грн). Це найменший показник частки посадового окладу у структурі винагороди серед усіх керівників держорганів. Відповідно, премії і надбавки склали більше 700% від окладу.

Мар’яна Олеськів не вперше фігурує в умовних рейтингах зарплат чиновників. Адже у грудні 2021 року вона отримала премій та надбавок на 1720% від окладу: сумарно близько 535 тис. грн. У декларації за 2021-й Олеськів вказала 1,502 млн зарплати (125 тис. грн/міс). Вочевидь, у грудні 2021-го мали місце щедрі річні премії.

Мар’яна Олеськів, голова ДАРТ. Фото: Фейсбук ДАРТ

Мар’яна Олеськів, голова ДАРТ. Фото: Фейсбук ДАРТ

У 2022-му Олеськів довелося дещо «затягнути паски» — відповідно до декларації вона отримала 944 тис. грн (78,6 тис. грн/міс). Проте справи, вочевидь, налагоджуються. Оскільки чиновниця вже подала декларацію за 2023 рік, відомо, що у цей період її зарплата склала 1,343 млн грн (112 тис. грн/міс).

ДАРТ має реалізовувати державну політику у сфері туризму та курортів, просувати туристичний бренд України у світі, розвивати внутрішній туризм тощо. Під час повномасштабного вторгнення ДАРТ продовжує нагадувати про Україну на міжнародних туристичних виставках, збирає статистику галузі.

5

Антимонопольний комітет України

  • середня зарплата керівництва: 126,1 тис. грн;
  • середня зарплата персоналу: 67,1 тис. грн;
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 231.

126,1 тис. грн становив у січні 2024 року середній розмір нарахованої зарплати керівництва Антимонопольного комітету України (АМКУ). При цьому середній оклад без премій і надбавок становив 57,6 тис. грн. За показником середньої нарахованої зарплати усіх співробітників АМКУ посідає другу сходинку після НКРЕКП.

У дашборді Мінфіну аналізуються зарплати 12 осіб на керівних посадах в АМКУ. Чинний голова АМКУ Павло Кириленко обіймає посаду лише з вересня 2023 року. Тим часом перша заступниця голови АМКУ — державна уповноважена Ольга Музиченко — за 2022 рік задекларувала 809 тис. грн зарплати (67 тис. грн/міс).

АМКУ. Фото: АМКУ

АМКУ. Фото: АМКУ

Ольга Піщанська, чинна очільниця Рахункової палати, під час звільнення з поста голови АМКУ за трохи більше ніж 5 місяців 2023 року задекларувала 607 тис. грн зарплати.

Основним завданням АМКУ є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в державі. Зокрема, АМКУ здійснює контроль за концентрацією та узгодженими діями суб'єктів господарювання. Наприклад, нещодавно АМКУ надав «Укрнафті» дозволи на концентрацію активів групи Glusco, яку пов'язували із підсанкційним проросійським політиком Віктором Медведчуком.

6

Міністерство молоді та спорту України

  • середня зарплата керівництва: 117 тис. грн
  • середня зарплата персоналу: 35,1 тис. грн
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 133.

117 тис. грн зарплати у січні 2024 року нарахували керівництву Міністерства молоді та спорту України. При цьому преміальна частина становила не більше однієї третини винагороди. Адже середній посадовий оклад тут 80,7 тис. грн.

В листопаді 2023 року т.в.о. міністра молоді і спорту Кабмін призначив Матвія Бідного, який раніше був заступником міністра молоді та спорту.

Уяву про рівень зарплат очільника цього міністерства у 2023 році можна скласти з декларації, яку заповнив перед звільненням ексміністр молоді та спорту Вадим Гутцайт. З початку 2023 року до 10 листопада він задекларував 1,083 млн зарплати (орієнтовно біля 105 тис. грн/міс).

В числі напрямів роботи міністерства — молодіжна політика, спорт, фізкультура, національна ідентичність, безбар’єрність, інваспорт тощо.

7

Державна служба якості освіти України

  • середня зарплата керівництва: 107 тис. грн
  • середня зарплата персоналу: 33,7 тис. грн
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 82.

107 тис. грн в середньому нарахували трьом керівникам Державної служби якості освіти України. Голова служби Руслан Гурак відповідно до декларації за 2022 рік отримав зарплати 1,479 млн грн (123 тис. грн/міс).

Ця служба, створена у 2017 році, має моніторити якість освіти, вивчати професійний досвід педагогічних працівників тощо.

Нещодавно служба взяла участь у проєкті ДоСЕН — міжнародному дослідженню соціально-емоційних навичок, до якого долучилася Україна. Його у різних країнах проводить Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), а в Україні дослідницьким центром виступила Державна служба якості освіти та ГО «ЕдКемп Україна».

У звіті за 2023 рік голова служби Руслан Гурак зазначив, що у минулому році вдалося успішно масштабувати й провести сертифікацію вчителів, акредитацію освітньо-професійних програм фахової передвищої освіти, аналіз діяльності місцевих органів управління освітою громад, отримати репрезентативні результати моніторингових досліджень, закласти основу для нових інструментів і процедур забезпечення якості освіти.

Руслан Гурак, голова Державної служби якості освіти України. Фото: ДСЯО

Руслан Гурак, голова Державної служби якості освіти України. Фото: ДСЯО

8

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України

  • середня зарплата керівництва: 104,6 тис. грн
  • середня зарплата персоналу: 31,2 тис. грн
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 391.

104,6 тис. грн в січні становила середня зарплата керівництва Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. Мова йде про віцепрем’єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова та його численних заступників. На власне посадовий оклад тут припадає біля половини винагороди.

Зокрема, Олександр Кубраков вже заповнив декларацію за 2023 рік, відповідно до якої його зарплата минулого року склала 974,5 тис. грн (81 тис. грн/міс). Тоді як його перший заступник Василь Шкураков задекларував за цей період 1,280 млн грн (107 тис. грн/міс). Тим часом заступниця Олександра Азархіна за 2023 рік задекларувала 1,263 млн грн зарплати (105 тис. грн/міс). Тобто у міністра Кубракова не найвища зарплата в керівній команді Мінінфраструктури.

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков

Олександр Кубраков, який з 2019 року очолював «Укравтодор», а з травня 2021 року Мінінфраструктури, в ЗМІ отримав авторитет фаворита президента Зеленського. Адже саме це міністерство було ключовою структурою у реалізації президентської програми «Велике будівництво», на яку не шкодували грошей і ресурсів навіть в розпал пандемії коронавірусу. Зараз Мінінфраструктури позиціонує себе як Міністерство відновлення. Зокрема, впроваджує програми компенсації за пошкоджене та зруйноване житло, курує проєкти відбудови.

9

Національне агентство України з питань державної служби

  • середня зарплата керівництва: 103,4 тис. грн
  • середня зарплата персоналу: 38,1 тис. грн
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 112.

103,4 тис. грн склала у січні 2024 року середня зарплата керівництва Нацагентства з питань держслужби (НАДС). Оскільки у дашборді Мінфіну мова йде про одного керівника такого рангу, можемо стверджувати, що це Наталія Алюшина, голова НАДС. Показово, що її оклад склав 68,4% від загальною суми винагороди, а премії та надбавки не перевищили одну третину.

Оскільки Алюшина вже подала декларацію за 2023 рік, з неї стає відомо, що зарплата голови НАДС за цей період становила 1,277 млн грн (106 тис. грн/міс).

Цікаво, що саме НАДС опікується реформою державної служби в Україні, у тому числі у напрямку оплати праці держслужбовців. Адже, як зазначають у НАДС, чинна система оплати праці є застарілою і неефективною.

Quote«Вона включає в себе 11 складових, — розповідають про зарплату держслужбовців у НАДС. — Посадовий оклад у цій схемі становить усього 39% — 49%. Близько 50% виплат — варіативні. Це премії, надбавки, стимулюючі виплати, розмір яких, зазвичай, визначає керівник, часто спираючись не на результати роботи, а на власне суб’єктивне бачення і відношення до працівника».
Голова Національного  агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина. Фото: Фейсбук НАДС

Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина. Фото: Фейсбук НАДС

10

Міністерство соціальної політики України

  • середня зарплата керівництва: 102,3 тис. грн;
  • середня зарплата персоналу: 27 тис. грн;
  • чисельність працівників, яким нарахували зарплату: 247.

102,3 тис. грн — склала середня нарахована зарплата керівництву у Мінсоцполітики. Це очільниця міністерства Оксана Жолнович та її заступники. При цьому середня зарплата у міністерстві є найнижчою серед ТОП-10 держструктур, досліджених The Page у межах цієї публікації, і становить 27 тис. грн.

Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України. Фото: Фейсбук Мінсоцполітики

Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України. Фото: Фейсбук Мінсоцполітики

В умовах повномасштабного вторгнення Мінсоцполітики має забезпечувати стабільність пенсійної системи і соціального страхування, опікуватися внутрішньо-переміщеними особами, особами з інвалідністю, дітьми тощо.