Facebook Pixel

Рахункова палата в цифрах: як працює державний орган

Богдан Радкевич
Молодший аналітик Інституту аналітики та адвокації

Прямо зараз Рахункова палата перебуває у новому етапі еволюції – призначили нових членів Палати та Голову, розробляється новий закон про РП. Усі ці кроки націлені на вдосконалення Рахункової палати як вищого державного органу аудиту. У цьому матеріалі розглядаються результати роботи Рахункової в цифрах станом на зараз, до оновлення Палати.

Як працює Рахункова палата

Якщо коротко описати діяльність, то РП складається з 13 членів, серед яких обирають Голову та заступника. Наприкінці року Палата проводить засідання, де затверджує план роботи на майбутній рік і, відповідно, план аудитів. Суб’єктів чи частини бюджету для аналізу обирає сама РП, але їй можуть подати пропозиції органи влади. Рахункова проводить аудит і за результатами видає звіт, який направляється Верховній Раді, профільному комітету ВРУ, Президенту України, Кабінету Міністрів, суб’єктам, які під аудитом, та іншим структурам, яким РП вважає за потрібне (наприклад, правоохоронним органам у разі виявлення підстав для розслідування).

За 2019-2021 роки Рахункова палата випустила 188 звітів та перевірила 1727 об’єктів. Загальний обсяг перевірених коштів сягає 4 538,6 млрд грн, виявлено порушень на 255,92 млрд грн. Видатки на діяльність Палати за 3 роки склали 1 168,2 млн грн. Тому якщо порівняти із виділеними коштами на РП, то виходить, що на кожну виділену 1 гривню Палата знайшла порушень на 219 гривень. Якщо характеризувати Палату з підприємницької точки зору, то Рахункова для держави рентабельна (оціночні дані обраховані на основі Річних звітів Рахункової палати).

Під час аналізу бюджетних програм, котрі були під аудитом РП за 2019-2021 рр., виокремили структури, які перевіряли найчастіше:

  • Міністерство охорони здоров'я — 8 разів;
  • Міністерство соціальної політики — 6 разів;
  • Міністерство культури та інформаційної політики — 5 разів;
  • Національне агентство України з питань державної служби — 4 рази;
  • Міністерство освіти і науки — 4 рази;
  • Державну судову адміністрацію — 4 рази.

Найчастіше РП перевіряла Міністерство охорони здоров’я. Кожен рік МОЗ має орієнтовно 22 бюджетні програми. Кошти, виділені на охорону здоров’я, становили приблизно 3,6% Державного бюджету, а в період пандемії понад 10% (у 2019 р. — 9,4%, у 2020 р. — 9,3%). Із Міністерством соціальної політики ситуація схожа, бо воно має приблизно 22,6% Державного бюджету (2019 р. — 23,4%, у 2020 р. — 24,7%, у 2021 р. — 19,9%). Через те, що ці галузі одні з найбільших за видатками, то відповідно Палата перевіряє їх частіше.

За три роки Рахункова перевірила 191 бюджетну програму (в середньому, одна програма перевірялася за 2 роки) загальною сумою орієнтовно 351, 02 млрд грн по 60 розпорядниках.

123.jpg

Якщо взяти результати діяльності РП за період 2014-2022 рр., то можна побачити, що з роками зменшується кількість звітів та перевірених об’єктів, проте обсяг перевірених коштів залишається на рівні. Тобто РП акцентується на тому, щоб перевіряти найбільші програми за видатками. Також виділяється 2020 та 2021 рік, де перевірено більше коштів, ніж в інші роки. У 2021 році це пояснюється тим, що перевірялися кошти бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування у розмірі 1 трлн 998 млрд грн.

Висновок

По-перше, з точки зору цифр, Рахункова палата є ефективною, оскільки знаходить порушення, які мають фінансові наслідки. Проте треба розуміти, що це не головний показник роботи Палати.

По-друге, прослідковується, що РП переходить до більш масштабних перевірок, де більше коштів і відповідно більше ризиків.


Публікація підготовлена ГО «Інститут аналітики та адвокації» в межах проєкту «Інституційна архітектура відбудови: як забезпечити прозоре та ефективне використання коштів» за підтримки проєкту UNDP в Україні «Підтримка громадянського суспільства та молоді», що фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам статті та не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агентств ООН.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]