У ніч на неділю, 22 грудня, український боксер Олександр Усик вдруге здолав британця Тайсона Ф'юрі у матчі-реванші, зберігши свої титули абсолютного чемпіона світу з боксу.
Призовий фонд цього бою оцінюється в $190 млн, причому він був розподілений у пропорції 55/45 на користь Усика завдяки його перемозі у першому бою. Тобто український боксер отримав $104,5 млн лише призових. Таким чином Олександр отримав рекордні для українського боксера призові за один бій.
розповідає про найуспішніших боксерів із України, спираючись на їхні призові за один бій.
Звідки беруться гроші у боксі
Основними джерелами доходу в боксі є:
- продаж квитків: значна частина доходу формується завдяки продажу квитків на бої. Великі арени, наприклад, T-Mobile Arena в Лас-Вегасі, збирають мільйони доларів лише від глядачів (рекорд – $72,5 млн);
- Pay-Per-View (PPV): глядачі платять за можливість перегляду бою в прямому ефірі на телебаченні або через стрімінгові платформи. Для найбільших боїв PPV може приносити більшу частину доходу. Бій Флойда Мейвезера-молодшого проти Менні Пак'яо (2015) побив усі попередні рекорди PPV, зібравши вражаючі 4,6 млн переглядів і принісши понад $500 млн загального доходу;
- спонсорство та реклама: спонсори вкладають гроші, щоб їхні бренди з'являлися на ринзі, на одязі боксерів чи під час трансляції. Ці контракти часто оплачуються авансом і можуть стати одним із головних джерел фінансування призового фонду;
- трансляційні права: телевізійні канали або платформи на кшталт DAZN, Showtime чи ESPN укладають угоди на показ боїв. Вартість таких контрактів залежить від популярності боксерів і потенційної аудиторії.
Попри те, що значна частина доходів надходить під час або після бою, організаторам потрібно гарантувати виплати боксерам заздалегідь. Для цього використовують кілька механізмів.
Промоутерські компанії, як-от Top Rank чи Matchroom, забезпечують базові виплати бійцям, отримуючи кошти через авансові продажі квитків, кредити під очікуваний дохід, трансляційні угоди з платформами PPV або стрімінговими сервісами, а також страхові поліси чи інвестиції для покриття призового фонду.
Олександр Усик
Під час першого бою Усика та Ф’юрі розподіл гонорарів був 70/30 на користь Ф'юрі, відтак британець заробив приблизно $105 млн, тоді як Усик — $45 млн. Це також був рекорд для українських боксерів.

Олександр Усик після чемпіонського бою з Джошуа 2021 рік
До цього він заробив близько $40 млн під час бою-реваншу з Ентоні Джошуа 2022 року (включаючи частку від трансляцій і спонсорства). Тоді Усик захистив всі чотири титули у надважкій вазі: WBA, IBF, WBO та IBO.
Володимир Кличко
Найкасовішим боєм для Володимира став чемпіонський бій із тим же Тайсоном Ф'юрі, коли на кону стояли пояси WBA, IBF, WBO та IBO Кличка. Тоді український боксер заробив $22 млн.
Загалом у Володимира було багато касових боїв: об'єднавчий бій з Султаном Ібрагімовим – $9 млн, уніфікація проти Девіда Хея – $12,5 млн, захист титулу в Москві проти Олександра Повєткіна – $21,5 млн. Останній бій в кар'єрі проти Ентоні Джошуа – $20 млн.
Віталій Кличко
Чинний мер столиці є вічним чемпіоном WBC у суперважкій вазі. Він 17 разів виходив на ринг за титул чемпіона світу – 15 разів перемагав. Окрім всесвітньої слави та визнання, це принесло фінансову вигоду.
Вершиною гонорарів Віталія став бій із Ленноксом Льюїсом (2003) — близько $8 млн. Його бої стабільно приносили великі прибутки від PPV і спонсорів.

Віталій Кличко під час бою з Ленноксом Льюїсом 2003 рік
Варто зазначити, що за останні 10 років у боксі стало відчутно більше грошей. Насамперед через появу феномену «супербоїв», які дивляться не тільки фанати боксу, але й мільйони інших людей, як це роблять під час Чемпіонатів світу з футболу. Через це грошей від трансляцій і спонсорства стало значно більше.
Сергій Дерев'янченко
Справжнім винятком у боксі є Сергій Дерев’янченко, багато експертів вважають його прикладом вкрай успішної промоутерської роботи.
6 жовтня 2019 року Дерев’янченко вдруге у кар’єрі боровся за титул чемпіона світу, цього разу проти Геннадія Головкіна. За бій з казахстанським боксером, який був зіркою в США, наш спортсмен отримав $5,2 млн. Це майже в п’ять разів більше, ніж він заробив за всі попередні бої разом.
Василь Ломаченко
Василь Ломаченко є шестиразовим чемпіоном світу, насамперед у легкій вазі, проте його рекордний гонорар – $3,25 млн у двобої з Теофімо Лопесом за титули абсолютного чемпіона світу за версіями IBF, WBC Franchise, WBA Super, WBO в легкій вазі.

Василь Ломаченко та Теофімо Лопес перед боєм
У своїх гонорарах Ломаченко набагато більш стабільний за Дерев’янченко, він протягом кар’єри мав низку боїв з гонорарами в $1-3 млн
Боксери зовсім непогано заробляють, проте варто розуміти, що гроші, отримані від бою, не повністю залишаються у них. Зазвичай гонорари розподіляються так:
- податки: залежно від країни, частина доходу може піти на податки, що можуть сягати 30% або більше;
- промоутерські витрати: промоутери забирають свій відсоток, що може сягати 20-30% від гонорару;
- тренери, менеджери, кути та інші витрати: витрати на тренувальні табори, гонорари тренерів та інших членів команди зазвичай покриваються з гонорару боксера.
У підсумку боксер може залишити собі лише 50% від оголошеної суми гонорару. Ба більше, такі великі гонорари стосуються тільки топових боксерів, спортсмени середнього рівня можуть розраховувати на $4000–$8000 до сплати всіх витрат.