В межах проєкту «Гроші депутатів» за допомогою аналітиків компанії YouControl продовжує аналізувати декларації парламентаріїв. Зокрема, ми вже назвали топ-10 найзаможніших депутатів і порахували, скільки доларових мільйонерів у Верховній Раді, а зараз пропонуємо з’ясувати, яку фракцію або депутатську групу можна вважати найзаможнішою в українському парламенті.
Клуби мільйонерів Верховної Ради – в яких фракціях зібралися найбагатші депутати
Вочевидь, красномовним показником добробуту політичної сили є концентрація у фракції доларових мільйонерів. Тому виділяє три депутатські об’єднання, де більше 40% учасників задекларували майна понад $1 млн.
За цим критерієм першу сходинку посідає депутатська група «За майбутнє», де мільйонні статки задекларував майже кожний другий (8 з 17). Серед них відомі бізнесмени – Олександр Герега, Степан Івахів та інші.
На другому місці – група «Відновлення України», де доларових мільйонерів 8 з 18. Серед них відомий київський забудовник Вадим Столар та власник харківського ринку «Барабашово» Олександр Фельдман.
У депутатській групі «Платформа за життя та мир» (ПЗЖМ), яку заснували учасники забороненої проросійської партії ОПЗЖ, у 2023 році майна сукупною вартістю більше $1 млн задекларували 8 з 21. До клубу парламентських доларових мільйонерів, зокрема, належить голова депутатської групи Юрій Бойко, якого колеги по парламенту з другої спроби вигнали з комітету з прав людини 19 грудня 2024 року. Вочевидь, до вісімки мільйонерів ПЗЖМ варто додати й Нестора Шуфрича, який не декларує свої статки з 2020 року. Нагадаємо, цього скандального проросійського депутата звинувачують у державній зраді.
Які фракції Верховної Ради сконцентрували найбільше багатства
Якщо керуватися критерієм сумарних задекларованих статків, топ-3 найбагатших фракцій виглядає таким чином:
- Європейська солідарність: $131,9 млн;
- Слуга народу: $89,9 млн;
- ПЗЖМ (раніше ОПЗЖ): $63,8 млн.
Проте, такий результат здається дещо викривленим. Адже у фракції «Європейська солідарність» $121 млн (92%) задекларованих статків належать найбагатшому депутату чинної Верховної Ради Петру Порошенку.
Тим часом у фракції «Слуга народу» $89,9 млн декларують 232 депутати, тоді як середні заявлені статки на одну особу в цій фракції найменші – $387,5 тис. Концентрація доларових мільйонерів у президентській монобільшості також найнижча – 7%.
За критерієм середніх задекларованих статків на одного депутата виділяється наступна трійка:
- Європейська солідарність: $4,9 млн;
- За майбутнє: $3,6 млн;
- Відновлення України: $3,6 млн.
Отже, відповідаючи на питання, яка фракція або депутатська група у Верховній Раді найбагатша, можна згадати «Європейську солідарність», де фінансовий потенціал формує майже одноосібно Петро Порошенко. Варто виділити й умовні «клуби мільйонерів» – «За майбутнє», «Відновлення України», ПЗЖМ.
З іншого боку, найскромніші показники переважно демонструють фракції «Голос» і «Слуга народу» (дивитися таблицю).
Джерело: аналіз YouControl, підрахунки
Як ми рахували
На основі аналітики YouControl підраховує сукупну вартість наступних задекларованих активів, що належать депутатам та їхнім близьким родичам:
- гроші (в банках, в готівковій та інших формах) в усіх валютах в перерахунку у гривневий еквівалент;
- нерухоме майно;
- земля;
- транспортні засоби;
- інше цінне рухоме майно;
- акції;
- корпоративні права.
Ми підрахували лише заявлену в декларації вартість активів, яка може відхилятися від ринкових цін у той чи інший бік. Майно, ціна якого в декларації не була вказана, не враховували. Для конвертації між різними валютами застосовували середньорічний курс за даними НБУ.
Оскільки не всі депутати вчасно подали декларацію за 2023 рік, статки кількох осіб довелося рахувати відповідно до їх найсвіжішої декларації.