Facebook Pixel

Підготувати чемпіона. Як з дивана виростити боксера топ-рівня

Життя

Фото: Сергій Горбачов/Pixabay

Фото: Сергій Горбачов/Pixabay

У наш час боксери світового класу — успішні та заможні люди, чиї імена змагаються в популярності з популярністю рок-зірок, а доходи можна порівняти з гонорарами зірок Голлівуду. За подібним успіхом завжди стоять роки напружених тренувань на межі можливостей людського організму, але будь-який шлях починається з перших кроків. І дуже важливо не помилитися у виборі тренера, графіку та плануванні тренувань і доборі спорядження в такому важкому виді спорту, як класичний бокс.

Отже, що ж робити батькам, якщо син чи дочка (а бокс поступово перестає бути суто чоловічим видом спорту) говорять, що хочуть навчитися боксувати? Насамперед настроїтися на довгий шлях тренувань і супутніх витрат, тому що неможливо навчитися мистецтву боксу, передивляючись ролики в інтернеті або поради YouTube-каналів.

З якого віку починати кар'єру професійного бійця та коли ще не пізно прийти у світ боксу?

Можна починати з 6 років. З моменту вступу до першого класу дитина стає більш дисциплінованою та уважною, готовою реагувати на команди тренера. Протягом перших років тренувань іде робота над технікою та розвитком координації рухів дитини і потроху ведеться робота в парах. Офіційні змагання з боксу проводяться з 12 років. Якщо дитина почала тренування з 6 років, то до 12 років вона буде повністю готова до змагань. Важливо також зважати, що до 10 років контактні спаринги вкрай не рекомендовані.

Артем Правда

Артем Правда

Тренер з боксу Nikko Fight Club

Часто у батьків виникає і таке запитання: чому віддати перевагу — тренуванням у групі або зосередитися на індивідуальній роботі з тренером? Тренер з боксу мережі SportLife Роман Кудрявцев вважає, що на початковому етапі важливо зацікавити дитину, захопити, а це простіше зробити на групових тренуваннях.

У колективі діти краще розвиваються, їм подобається змагатися один з одним, час закріплення та поліпшення напрацьованих навичок в індивідуальному тренінгу прийде потім.

Роман Кудрявцев

Роман Кудрявцев

Тренер з боксу мережі SportLife

За словами директора Nikko Fight Club Олега Волошко, шлях до професійного боксу не завжди починається з дитинства.

Єдиноборства, та бокс зокрема, — це ті види спорту, в яких можна досягти професійних результатів навіть у зрілому віці. Історія знає приклади, коли люди починали займатися після 20 років і досягали висот у професійному боксі.

Олег Волошко

Олег Волошко

Директор Nikko Fight Club

З ним згоден і Роман Кудрявцев, який стверджує, що головне — це бажання дитини та настрій на серйозну роботу. Також не у всіх підготовка розтягується на роки: неодноразовий чемпіон Франції, міжконтинентальний та інтерконтинентальний чемпіон Фред Дежонь так розповідає про початок свого шляху:

Quote«Я почав займатися бойовими видами спорту у віці 14 років. З першого року практики завоював титул чемпіона Франції».

Чимало списів зламано з приводу питання, чому саме віддати перевагу — спеціалізованій школі боксу? Чи можна починати з формату фітнес-клубу, а потім вже дивитися на результати тренувань і вирішувати?

З одного боку, фітнес-клуби не готують майбутніх чемпіонів, але, з іншого, чисто територіально батькам може бути зручніше водити дитину до найближчого фітнес-клубу, тим паче що там у дитини буде доступ не тільки до занять боксом — син або дочка також зможуть поплавати в басейні, позайматися стретчингом або розслабитися на танцювальному класі.

Вибираючи клуб для занять боксом, потрібно звертати увагу на покриття (замість слизького ламінату, паркету, лінолеуму має бути спеціальне тренувальне покриття з гарною чіпкістю), наявність дзеркал для постановки та відпрацювання техніки, додаткового обладнання у вигляді різних боксерських мішків, груш та іншого спорядження, що дає можливість проведення повноцінного та різноманітного тренування. Також зал має бути добре освітлений, провітрюваний (мають бути вікна або витяжка), чистий (без грибка тощо).

Олег Волошко

Олег Волошко

Директор Nikko Fight Club

І навіть зовсім далекій від боксу людині зрозуміло, що для заняття спортом необхідний відповідний інвентар. Але як же не розгубитися у світі брендів і пропозицій, та й чи варто купувати все до того, як дитина почне робити перші кроки в боксі? Розкрию секрет: на найперших тренуваннях оцінюється рівень підготовки дитини, адже одна справа — діти, які ніколи не займалися спортом, і інша, коли в бокс вирішує перейти підліток, що вже має за плечима спортивний досвід.

Але навіть підготовлений підліток спочатку буде стояти перед дзеркалом і вчити особливі кроки, стійку і спосіб пересування в боксі, і когось це дивує та ошелешує. Зокрема, те, що перші тренування можуть більше нагадувати балет, ніж сцени з кінофільмів.

До цього також варто підготувати дитину: не все дається відразу, в боксі теж є своя школа, і точно так само, як колись потрібно було вчитися читати та писати, раз по раз виводячи в зошиті літери, так і тепер доведеться відпрацьовувати рухи перед дзеркалом. На цьому етапі ще немає потреби в боксерських рукавичках, бинтах і формі, можна починати зі звичайного спортивного костюма та кросівок.

На щастя, ця фаза тренувань триває недовго, а досвідчений тренер намагатиметься зробити її максимально цікавою для дітей, чергуючи роботу перед дзеркалом із загальною фізичною підготовкою, коли маленькі спортсмени зможуть побігати, пострибати, покидати один одному м'ячі та покачати прес. І ось уже пора купувати обладнання, але яке і де?

Завжди краще радитися з тренером. Грамотний тренер точно підкаже, де і яку екіпіровку краще брати, якщо в батьків немає достатнього особистого досвіду в єдиноборствах.

Артем Правда

Артем Правда

Тренер з боксу Nikko Fight Club

Іноді у батьків виникає зрозуміле бажання заощадити та купити вживані рукавички чи навіть дати дитині старі, в яких тренувалися родичі або знайомі. Не варто так робити, і ось чому: по-перше, має велике значення питання гігієна, тому що рукавички — це така ж індивідуальна річ, як, припустимо, гребінець або зубна щітка.

По-друге, є думка, що починати можна з яких завгодно рукавичок: надірваних, розбитих, незручних, а вже потім, коли син або дочка навчаться, треба буде купити нові та якісні.

Але це вкрай неправильно — хоча б тому, що погані рукавички можуть зовсім позбавити дитину мотивації займатися далі. Чи навіть призвести до серйозних травм: якщо дитина з силою вдарить по груші, є ризик дістати забій або навіть перелом.

Інша крайність — це відразу купувати дитині найдорожче, що тільки зможе знайти батько в мережі. Не варто так робити тому, що рукавички, бинти, а згодом і капи, шоломи тощо — це витратний матеріал, і за роки тренувань цього буде потрібно чимало. Ще одне спірне питання: купувати винятково шкіряні рукавички або допустимі тренування в синтетичних, наприклад із вінілу?

Думаю, це питання лежить у площині етичних принципів, адже все більше людей відмовляються від носіння натурального хутра та шкіри, і спортсмени, які вибирають синтетичні матеріали, — не виняток. До того ж деякі бренди, зокрема Reyvel, випускають і шкіряні, і вінілові рукавички.

Добре зарекомендували себе бренди Venum, Everlast, Rival, Boxer, Adidas: ціни на їхню продукцію коливаються від 400–500 грн за пару до 4000–5000 грн. Вартість також залежить від того, на скільки унцій (від 1 до 20) купуються рукавички: починають, звичайно ж, із найлегших. Але якщо в зал приходить підліток, тренер може порекомендувати придбати рукавички відразу на 6–8 або навіть на 10 унцій, залежно від ступеню підготовки та ваги самого підлітка.

До рукавичок потрібні боксерські бинти — їх ціна від 100 грн за пару. І ще одне спірне питання: тренуватися з бинтами або замінити їх спеціальними рукавичками? Представники старої школи тренуються та виходять на змагання тільки з бинтами, на тренуваннях допустимі і рукавички, але, як це часто буває, тут велику роль відіграють особисті вподобання. Нерідко можна зустріти бійців, які віддають перевагу одному-двом брендам, що об'єктивно не кращі за інші.

Найчастіше починають із трьох тренувань на тиждень, і, найімовірніше, пара рукавичок прослужить рік-півтора. До речі, займатися доведеться не тільки боксом. Фред Дежонь розповідає про сучасний підхід до планування тренувань:

«Я — прихильник поєднання різних дисциплін: потрібна не лише боксерська техніка, а й силова підготовка, робота з кардіо. Однак, якби мене запитали про те, що я вважаю головним у підготовці боксера, я віддам перевагу роботі з грушею. Це дає змогу пов'язати силу удару, вибухову силу та поперемінну кардіороботу».

Часто тренери вносять до програми тренувань кросфіт: це дає змогу не тільки розвинути витривалість, але і позбутися зайвої ваги, адже буває так, що підліток приходить до залу і з метою схуднути.

Нарешті здобуто перші результати: дитина вдало виступила на змаганнях. На цьому етапі можна поєднувати групові заняття та індивідуальні тренування. Їх ціна варіюється від 200–300 грн за роботу з майстром спорту до 500–700 грн за заняття в тренера, в активі якого вже є титуловані боксери.

День української писемності та мови: 9 листопада відбудеться Радіодиктант національної єдності Життя

День української писемності та мови: 9 листопада відбудеться Радіодиктант національної єдності

Навчання під час війни: як працюють школи, де вчитися біженцям і що буде з іспитами Життя

Навчання під час війни: як працюють школи, де вчитися біженцям і що буде з іспитами

Вища освіта в часи війни: як вступити до університету та де навчатися студентам-переселенцям Життя

Вища освіта в часи війни: як вступити до університету та де навчатися студентам-переселенцям