Facebook Pixel

Відпочинок в Єгипті: топ-10 причин відвідати саме його

Подорожі

Левова частка наших співвітчизників з року в рік вибирають в якості відпускного лежбища курорти Єгипту або Туреччини. І часто не бачать різниці, де тюлені — мовляв, обидві країни мусульманські, з древньою історією, схожим ціноутворенням, гастрономією, рівнем готелів і all inclusive. Дійсно, у кожної країни є свої переваги і свої недоліки. Давайте розберемося, в чому виграє Єгипет.

Набагато дешевші тури

Незважаючи на те, що Туреччина під боком, а Єгипет — аж в Африці, вартість туру становитиме плюс-мінус ті ж гроші. Якраз тому, що перша країна вже однією ногою в ЄС, а друга — небагата навіть за мірками Чорного континенту, і життя в ній коштує набагато дешевше. Тому якщо ви збираєтеся виходити з готелю, то різницю в $100–200 легко повернете на екскурсіях, шопінгу та вечерях. А якби ще авіакомпанія EgyptAir була настільки ж спритна та ввічлива, як моя улюблена Turkish Airlines...

img-1219.JPG

З усіх боків, немов дбайливими долонями, Червоне море захищене пустелями, пісок яких безупинно фільтрує воду, що в житті така ж прозоро-бірюзова, як на рекламних буклетах турецьких курортів

Де краще море

Здавалося б, відповідь очевидна: там, де його більше. Берег турецький багатий Чорним, Середземним, Егейським і Мармуровим морями, в той час як на нащадки фараонів змушені вибирати лише між Середземним і Червоним. Але якщо в першому випадку купальний сезон стартує наприкінці травня і закінчується на початку жовтня, то в другому він фактично не закінчується. Погоду можуть зіпсувати хіба що вітру, що несуть із Сахари гарячі піски на стику грудня і січня.

Крім того, до всіх «турецьких» морів є доступ і з інших держав, в той час як однозначно кращий відпочинок на Червоному надає саме Єгипет. Унікальність цього моря не лише в його цілорічно теплій воді, а й у рідкісній за таких температур прозорості. Усе тому, що 95% країни — пустеля, і навколо немає не те що заводів, а й узагалі річок, які засмічують морську воду мулом і хімікатами.

В Єгипті не буває поганої погоди. Там рідкість навіть хмарність, не кажучи вже за дощ. Фото: Сергій Суховський

В Єгипті не буває поганої погоди. Там рідкість навіть хмарність, не кажучи вже за дощ. Фото: Сергій Суховський

Де краще пляжі

Навіть якщо ви не любите не лише пірнати, а й навіть плавати, вважаючи за краще тюлень-відпочинок, Єгипту є, чим вас здивувати. Кварцового піску там з надлишком вистачає, дякувати Сахарі. Пустеля щозими відновлює пляжний покрив кристально чистим піском і робить вхід у море ідеально пологим. А ось у Туреччині набагато більше пляжів галькових і мішаних. І це не та різноманітність, про яку мрієш. З іншого боку, вхід до Червоного моря для частини єгипетських пляжів ускладнений через коралових рифів.

Верблюди — головна розвага, транспорт і валюта бедуїнів. Фото: Катерина Лелюх

Верблюди — головна розвага, транспорт і валюта бедуїнів. Фото: Катерина Лелюх

Де сприятливіший клімат

Африка є Африка: завдяки близькості до екватора там літо завжди, круглий рік. Якщо в грудні в Туреччині в середньому +17°С, то в Єгипті — щонайменше +33°С. Додайте сюди величезну територію країни Тутанхамона, де «свою погоду» знайдуть прихильники і 40-градусної «сковорідки», і помірного клімату. Так-так, на середземноморських курортах клімат приблизно такий самий, як у Туреччині. Тому якщо в наших сусідів є поняття високого сезону, то в Єгипті завжди сонячно, і туристичні потоки більш рівномірні.

І не вірте історіям про страшну річну «духовку», через яку туристи всю відпустку сидять у номері. Зі шкільної програми з географії ми знаємо, що клімат там набагато сухіший, ніж у нас, а значить і спеку організм переносить легше.

З недавніх пір єгипетська сертифікація готелів Відповідаючи європейським. Фото: Сергій Суховський

З недавніх пір єгипетська сертифікація готелів Відповідаючи європейським. Фото: Сергій Суховський

Де краща готельна база

Дуже складне питання з причини неоднозначності маркерів. Здавалося б, близькість Європи має бути для Туреччини перевагою. Але вся справа в силі волі. Міністр туризму та старожитностей Халед аль-Анані розповів The Page, що коли було підраховано, скільки казна недоотримала через туристів, які не повернулися на наступний рік до Єгипту, то влада підтягла процеси сертифікації до європейських вимог.

Із досвіду знаю, що в обох країнах, коли справа стосується готелів і рекреаційних комплексів нижче п'ятизіркових, невідповідність заявленої категорії зустрічається часто-густо. А про три зірки нема чого казати: в кожній країні готельєри сприймають кодекс, як казав капітан Барбосса, як просто звід рекомендацій, а не жорстких законів.

Піраміди в Гізі — єдине з самі чудес світу, що збереглося до наших днів. Фото: Сергій Клименко

Піраміди в Гізі — єдине з самі чудес світу, що збереглося до наших днів. Фото: Сергій Клименко

Де кращий дайвінг і снорклінг

Ці послуги нині надає будь-який курорт, що поважає себе, інша справа — наскільки підходять для цього самі моря. Оскільки 99,9% нирців опускаються під воду тільки в період відпустки, їм набагато комфортніше робити це саме в Червоному морі, яке просто-таки створене для дайвінгу. І саме завдяки йому ця дисципліна перетворилася з дорогої ризикової забави для обраних у безпечне проведення часу для народних мас. Можна сказати, що найбагатшим морським світом Творець компенсував Єгипту бідність його суші. Яка на тлі багатства турецької природи виглядає особливо прісно.

Червоне море вважають одним із найчистіших у світі, а значить і прозорим. Тобто, щоб розгледіти кістяки затонулих кораблів або восьминогів, що зарилися в пісок, не обов'язково занурюватися на саме дно — іноді досить маски. Тропічне море апріорі тепле, тобто не потрібні дорогі термокостюми й навички плавання в холодній воді. У ньому повно коралових рифів, у яких квартирують не менш фантастичні за забарвленням і формою риби, молюски, актинії, зірки та інші представники іхтіофауни. Навіть скати й мурени поводяться там з дайверами із більшою повагою, ніж в інших морях.

Одне з унікальних пропозицій для відпочинку — тури по слідах культового ралі рейду Rallye d'Pharaones. Фото: Сергій Суховський

Одне з унікальних пропозицій для відпочинку — тури по слідах культового ралі рейду Rallye d'Pharaones. Фото: Сергій Суховський

Де кращі екскурсії

Обидві країни фантастично багаті на пам'ятники історії. У Туреччині до них однозначно простіше дістатися: нерідко вони розташовані взагалі за крок від курортів. А ось у колисці цивілізації в якийсь оазис або коптський храм часом треба їхати годину-дві. Але єгиптяни активно будують рівні й прямі багатосмугові шосе, що суттєво скорочують час поїздки. Крім того, держава динамічно розвиває музейний бізнес і досить успішно повертає свої цінності, які осіли в зібраннях Парижа, Лондона і Нью-Йорка.

Гробниці, фараони, мумії, Клеопатра з Нефертіті... Під час відвідування єгипетських музеїв немов потрапляєш на сторінки підручника Всесвітньої історії за п'ятий клас.

Єгиптяни уделают як ніколи багато уваги створенню музеїв та збереженню артефактів. Фото: Сергій Суховський

Єгиптяни уделают як ніколи багато уваги створенню музеїв та збереженню артефактів. Фото: Сергій Суховський

Фестивалю повітряних куль у Каппадокії та гарячим джерелам Памуккале Єгипту протиставити, мабуть, нічого. Але і у нього є цілющі піски Сафаги, посиденьки з бедуїнами в Сахарі, тури по слідах знаменитого ралі-рейду Rallye d'Pharaones, круїзи по Нілу, найдовшій річці світу. Водночас ціни, повторюю, будуть дуже стримані.

Плюс у єгиптян є те, чого немає ні в Туреччині, ні в когось іще, — унікальна коптська цивілізація. Будучи на 90% мусульманами, єгиптяни дуже шанобливо ставляться до своєї колишньої релігії (і однієї з перших християнських парафій), ніж їхні сусіди, і бережуть її спадщину, як свою.

Екзотика в чистому вигляді: так борються з москітами на найбільшому в Африці ринку «Хан аль-Халілі» в старій частині Каїра. Фото: Сергій Суховський

Екзотика в чистому вигляді: так борються з москітами на найбільшому в Африці ринку «Хан аль-Халілі» в старій частині Каїра. Фото: Сергій Суховський

Де безпечніше відпочивати

Спроби Реджепа Ердогана грати у велику політику на Близькому Сході та шантажувати Євросоюз сирійськими біженцями вже відгукнулися Туреччині. бБагато західних європейців тепер віддають перевагу більш нейтральному Єгипту перед звичними османськими курортами. Який, у свою чергу, не на жарт стурбований можливими провокаціями й відтоком туристів. Тому Каїр, Олександрія, Гіза, Суец і т. i. нагадують розквартировані в місті гарнізони. Блок-пости і рамки металошукачів біля будь-яких держустанов, вулиці регулярно патрулюють автоматники на пікапах, а туристичні автобуси супроводжують поліцейські автомобілі з увімкненими проблисковими маячками. Постійні перевірки навіть на вході в готель стомлюють, але така сьогоднішня плата за безпеку.

В гостях у бедуинов можно попробовать блюда, готовящиеся по 500-летним рецептам. Фото: Сергей Суховский

В гостях у бедуинов можно попробовать блюда, готовящиеся по 500-летним рецептам. Фото: Сергей Суховский

Де смачніша кухня

Незважаючи на безліч географічних, історичних і політичних відмінностей, гастропереваги в цих країнах більше відрізняються назвами, ніж рецептурою.

Європейські туристи в спеку їдять мало й вибірково, уникаючи складнозасвоюваних продуктів на кшталт м'яса, лавашів і яєць. Тому єгипетське меню, де в більшій пошані овочі, фрукти, бобові та спеції, виглядає для них більш придатним. Турецька ж готельна кухня надмірно адаптована під наші смаки. Їй, на мій погляд, не вистачає банальної екзотичності.

Кораблі пустелі — головні супутники бедуїнів. Фото: Сергій Суховський

Кораблі пустелі — головні супутники бедуїнів. Фото: Сергій Суховський

Де краще сусіди

З 2015 року в РФ діяла заборона на пряме авіасполучення з Єгиптом, тому кількість «мижбратів» на курортах цих країн не йде ні в яке порівняння. Російськомовні сусіди по шезлонгу в Шарм-еш-Шейху, Ель-Аламейні, Хургаді та Табі, імовірніше за все, такі ж українці або казахи. У всіх готелях, у яких мені доводилося зупинятися, були адміністратори-співвітчизники.

У Туреччині, на жаль, усе інакше. І якщо до фонової арабської музики та зайвої гучності місцевого населення можна звикнути, то поставлені на повтор «Господа офицеры» стомлюють у перший же день.

«22 Королівські мумії» — єдині експонати «єгипетського національного музею», які не можна фотографувати. Фото: автор невідомий

«22 Королівські мумії» — єдині експонати «єгипетського національного музею», які не можна фотографувати. Фото: автор невідомий


Паспорт вакцинації для Європи: з якими щепленнями пустять, а з якими — ні Подорожі

Паспорт вакцинації для Європи: з якими щепленнями пустять, а з якими — ні

«Більше жодного шопінгу в Мілані». Боррель видалив твіт, яким потролив російських чиновників Життя

«Більше жодного шопінгу в Мілані». Боррель видалив твіт, яким потролив російських чиновників

Документи, електронна черга та сервіси: як зробити закордонний паспорт в Україні Мода

Документи, електронна черга та сервіси: як зробити закордонний паспорт в Україні