Facebook Pixel

Як вибрати якісну оливкову олію й не розчаруватися

Особиста думка

Популярність оливкової олії в Україні стрімко зростає. У супермаркетах, на ринках і в онлайн-магазинах — величезний вибір оливкової олії. Мабуть, усі знають, що олія найвищої категорії називається Екстра Вірджін (Extra Virgin Olive Oil – EVOO). Така олія ідеально підходить як дорослим, так і дітям уже від 6-місячного віку.

На жаль, в Україні нормативні акти не визначають, яка оливкова олія може називатися Екстра Вірджін. Тому як вибрати оливкову олію найвищої категорії й не помилитися, зараз розберемося.

Як має смакувати якісна оливкова олія

Як має смакувати оливкова олія. Фото: Mareefe / Pexels

Як має смакувати оливкова олія. Фото: Mareefe / Pexels

Безумовно, найкращий спосіб – спробувати її. Але тут є нюанси. Дегустуючи якісну оливкову олію Extra Virgin, ви обов’язково маєте відчути три такі характеристики:

  • Фруктовість

Свіжа оливка – це фактично фрукт, тому якісна оливкова олія обов’язково мусить мати фруктовий смак і аромат. Вона має давати відчуття свіжості, нагадувати аромат свіжоскошеної трави, щойно розрізаного зеленого яблука, зеленого перцю тощо. Це відчуття фруктової свіжості не має обтяжуватися важким присмаком і так званим «відчуттям жирного піднебіння».

  • Гірчинка

Свіжа оливка, навіть зріла, є гіркуватою на смак, тож природно, що свіжа якісна оливкова олія матиме такий самий присмак — він добре відчувається на бічних сторонах язика. Важливий момент: це — приємна гірчинка! Її ступінь залежить від ступеню зрілості оливок. Відчувши її, ви вже не зможете смакувати оливкову олію, яка такої гірчинки не має.

  • Пікантність

Це характерне коротке відчуття, яке виникає в горлі, коли ви куштуєте оливкову олію. Спочатку воно здається незвичним, але, повірте, відчувши й розпробувавши цю пікантність, ви полюбите її. Особливу пікантність мають оливкові олії, які віджимають з недозрілих оливок – олії раннього врожаю.

Якою є на смак неякісна оливкова олія

Яка на смак неякісна оливкова олія. Фото: Леонід Терещенко

Яка на смак неякісна оливкова олія. Фото: Леонід Терещенко

Уникайте неякісної оливкової олії, яка має такі вади:

  • Затхлість

Поширена вада, яка виникає через тривалий період зберігання оливок між збиранням і віджимом олії. Тоді в оливках починається процес ферментації. Він надає олії присмак і запах води, що застоялася.

  • Пліснявість

Причини ті самі – довге зберігання оливок між збиранням і віджимом, настільки довге, що на оливках встигають розвитися грибки та дріжджі.

  • Кислувато-винний присмак

Якісна оливкова олія не має нагадувати запахом або на смак вино й навіть винний оцет. Цю ваду теж спричинено ферментацією й окислюванням оливок до віджиму олії.

  • Металевий присмак

Найчастіше це результат неналежного зберігання олії в металевій тарі, яку для цього не призначено.

  • Згірклість

Це найпоширеніший дефект. Він нічого спільного не має зі смаком із гірчинкою й пікантністю якісної оливкової олії. Це присмак зіпсованої оливкової олії через неналежне зберігання, який нагадує смак прілих горіхів або дуже несвіжого печива.

Як обрати оливкову олію, читаючи етикетку

Як обрати оливкову олію, читаючи етикетку. Фото: Леонід Терещенко

Як обрати оливкову олію, читаючи етикетку. Фото: Леонід Терещенко

Але що робити, коли провести дегустацію неможливо? Доведеться по крихтах збирати інформацію з етикетки, щоб зрозуміти, яка оливкова олія міститься всередині. Тож звертаємо увагу от на що:

  • Країна походження

Ризикований показник, оскільки, згідно з вимогами законодавства, «Product of …» / «Вироблено в ...» означає лише те, у якій країні оливкову олію було розлито в споживацьку тару, і жодними чином не прояснює, де було вирощено оливки та відбувався віджим олії. Дійсно, високу якість Екстра Вірджін можна отримати лише тоді, коли оливки було зібрано й із них вироблено оливкову олію в найкоротший строк. Це є можливим, якщо весь процес від вирощування та збирання оливок до розливання в тару відбувається в межах однієї країни або навіть однієї місцевості.

  • Сертифікати

Надійними показниками походження оливкової олії є сертифікати про захищене географічне походження: PGI, PDO. Шукайте позначки на упаковці.

  • Виробник

Найкращі оливкові олії виробляються в Середземноморському регіоні. Зазвичай невеликі незалежні виробники мають вищу якість. Звертайте увагу на оливкову олію від маленьких виробників.

На жаль, вимоги до маркування оливкової олії дуже слабо врегульовано, тому з-поміж однотипної інформації на етикетках треба шукати дійсно важливу.

  • Ціна

Якщо ви бачите роздрібну ціну нижчу за 240 — 250 грн за літр, майже напевно ця оливкова олія невисокої якості. А в гіршому випадку – навіть не 100% оливкова олія. З іншого боку, якщо роздрібна ціна складає 1200 — 1300 грн у перерахунку за літр, то це, ймовірно, дуже якісна олія. Або ви сплачуєте за красиву дорогу пляшку. Варто спробувати.

  • Рік врожаю та строки придатності

Виробники якісної оливкової олії часто вказують не лише строк придатності, а й рік врожаю оливок. Строк придатності розраховується від моменту розливу олії в споживацьку тару і не свідчить про рік збирання оливок. Законодавчо визначений строк придатності оливкової олії – 18 місяців від дати розливу.

Оливкова олія — свіжий продукт, який зберігає свої властивості впродовж приблизно 12 місяців. Високоякісна оливкова олія може зберігатися довше — до 24 місяців. Якщо ви знайдете на упаковці інформацію про рік врожаю разом зі строком придатності, це допоможе вам зрозуміти, наскільки свіжа олія міститься всередині.

Як правильно купувати оливкову олію

Як правильно купувати оливкову олію. Фото: Леонід Терещенко

Як правильно купувати оливкову олію. Фото: Леонід Терещенко

  • Купуйте за потребою

Оливкова олія – це фруктовий сік за своєю сутністю. Вона поступово окислюється і втрачає якість. Якщо ви не вживаєте багато оливкової олії, купуйте в невеликій тарі.

  • Пляшка чи металева банка

Оливкова олія Екстра Вірджін – делікатний продукт. Світло негативно впливає на оливкову олію. Тому металева тара та пляшки з темного скла – найкращий вибір. Уникайте прозорих пляшок, а особливо пластикової тари – пластик за декілька місяців змінює смак олії.

  • Зберігайте правильно

Мінімізуйте вплив світла, повітря й надмірного тепла. Щільно закривайте корок після використання, зберігайте в темному місці. Якщо ви купуєте олію у великій тарі, для щоденного використання переливайте її в невелику пляшку.

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Страви з гарбуза, які ви полюбите: ТОП-5 простих і надійних рецептів Гастро/Їжа

Страви з гарбуза, які ви полюбите: ТОП-5 простих і надійних рецептів

Твій улюблений рецепт панкейків покроково: ТОП-5 смачних варіантів Гастро/Їжа

Твій улюблений рецепт панкейків покроково: ТОП-5 смачних варіантів

Суп, пиріг та лазанья: 5 смачних страв із гарбуза Життя

Суп, пиріг та лазанья: 5 смачних страв із гарбуза