Національний банк оприлюднив публічну версію Стратегії пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. У ній загалом описані пріоритети та принципи здійснення кроків за вказаними напрямками.
У документі зазначено, що впровадження стратегії здійснюватиметься поступово й лише за умови формування стійких передумов, після аналізу потенційного впливу змін і ефективності попередніх кроків.
НБУ запевняє, що на кожному етапі реалізації стратегії забезпечуватиме достатню привабливість гривневих активів. «Такий підхід дасть змогу мінімізувати ризики стійкості валютного ринку, зниження інфляції та відновлення економіки», — йдеться в документі.
Розроблення стратегії зумовлене необхідністю поступового пом'якшення обмежень, а в тривалій перспективі — поверненням до традиційного формату інфляційного таргетування з рухомим курсом. Пом'якшення валютних обмежень і поступове підвищення курсової гнучкості має збільшити можливості адаптації економіки до змін зовнішніх і внутрішніх умов.
Стратегія НБУ щодо валютної лібералізації та повернення до плаваючого курсу
Використання стратегії визначатиметься не тимчасовими межами, а формуванням відповідних макроекономічних передумов. Увагу буде приділено оцінюванню таких ключових параметрів, як-от:
- інфляція та інфляційні очікування;
- рівень міжнародних резервів і стійкість валютного ринку;
- відсоткові ставки;
- параметри фінансової стійкості.
НБУ зазначає, що «через винятково високу невизначеність, пов'язану з війною, стратегія передбачає, що інтенсифікація ризиків може бути причиною тимчасового зупинення реалізації наступних кроків або скасування попередніх кроків для збереження макроекономічної та фінансової стабільності».
Контекст. Правління НБУ 29 червня 2023 року затвердило стратегію, у такий спосіб виконавши структурний маяк за програмою розширеного фінансування з МВФ. Строки реалізації стратегії в Меморандумі з МВФ не зазначені.