Facebook Pixel

Топ подій у світовій промисловості у 2023 році: зброя, проникнення ШІ та втрати виноробів

Минулий рік був першим повноцінним роком, коли світ не зазнавав карантинних обмежень через пандемію COVID-19. Напередодні 2023 року економісти Deutsche Bank очікували, що він стане третім у антирейтингу ХХІ століття. Гірше було лише 2020-го, коли почалася пандемія, і 2009-го, після світової фінансової кризи. Проте минулого року глобальна економіка показала непогані темпи зростання завдяки покращенню споживання в Китаї та порівняно високій економічній активності в США. Одночасно її стримували геополітичні конфлікти, посилення монетарної політики (підвищення облікових ставок, дорогі кредити), послаблення глобального попиту. Ці чинники впливали і на промисловість як найважливішу частину економіки багатьох країн. The Page виділило п'ять подій, які можна вважати головними у світовій промисловості у 2023 році.

1

Конкуренція глобальних Півночі та Півдня

У 2023 році продовжувалося зіткнення процесів індустріалізації Глобального Півдня та спроб запустити нову хвилю індустріалізації Глобальної Півночі.

Структура світового промислового виробництва у 2023 році

Структура світового промислового виробництва у 2023 році

Якщо у 2004 році в першій десятці абсолютного заліку за обсягом промислового виробництва значилися лише два представники Глобального Півдня: №3 – Китай та №8 – Південна Корея, то у 2021 році – вже три: №1 – Китай, №5 – Південна Корея, №6 — Індія. Водночас утричі зріс внесок країн Півдня у глобальний обсяг – з 11,5 до 35,3%. Ще помітнішим було оновлення списку промислових країн у Топ-50 на місцях з 11-х по 50-ті. Туди буквально увірвалася Бангладеш (№23) з найвищим загальним приростом промислового виробництва за період, що розглядається (у 9,4 раза), випередивши за цим показником усіх, включаючи Китай.

На цьому фоні низка країн Глобальної Півночі відзначилися фактично деіндустріалізацією своїх економік. У 2020 році за обсягом промислового виробництва в поточних цінах програли самі собі зразки 2004 року: Італія – мінус 2,2%, Японія – 3,7%, Іспанія – 6,7%, Франція – 8,1%, Велика Британія – 9,9%. Результат, скоригований на інфляцію, виявився б ще сумнішим. Абсолютний лідер Глобальної Півночі – США, які у 2004 році випереджали Китай з виробництва у 2,57 раза, – у 2020 році вже поступалися у 1,65 раза.

Далі ця тенденція зберігалася, і за підсумками 2023-го Китай впевнено лідирує у світі за обсягом промислового виробництва: на його частку припадає майже чверть глобального обсягу.

Обсяги промислового виробництва у 2023 році

Обсяги промислового виробництва у 2023 році

2

Зростання оборонної промисловості

Обсяг замовлень найбільших світових оборонних компаній зріс із $700 млрд у 2021 році до $778 млрд у 2023-му, за даними Financial Times.

Зростання замовлень відбувалося на тлі рекордного стрибка витрат на оборону. За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу, світові військові витрати сягнули $2 трлн у 2022 році.

Війна в Україні дуже вплинула на регіональні військові витрати. У країнах Східної Європи зафіксовано зростання на 58%, до $158 млрд. Слідом ідуть країни Західної Європи та Східної Азії зі зростанням у 3,6% та 3,5% відповідно.

Американський і західноєвропейський ВПК, які традиційно домінували останніми роками, почали тіснити нові гравці. Наприклад, прибуток південнокорейської компанії Hanhwa Airspace з 2017 по 2022 рік зріс із $1,5 млрд до $15,2 млрд. У період із січня по червень 2023 року вона отримала закордонних замовлень на $14,8 млрд, що зробило Південну Корею дев'ятим у світі експортером озброєнь.

Турецька держкомпанія ASELSAN за два роки спромоглася збільшити ціну своїх акцій на 341%. Цей провідний виробник електроніки, ракет та систем управління повідомив, що чистий прибуток за січень – червень 2023 року сягнув $200 млн, що наполовину більше за аналогічний показник у 2022-му. А обсяг замовлень на кінець червня 2023 року оцінювався у $8,4 млрд.

Зростання курсу акцій HAL, індійського авіабудівного концерну, з січня 2022 року становило 340%, а прибуток за перше півріччя 2023 року — $98 млн. За аналогічний період 2022 року прибуток дорівнював $74 млн.

3

Зниження активності світової торгівлі товарами

У 2023 році зростання світової торгівлі товарами різко сповільнилося: за даними ЮНКТАД (Конференція ООН з торгівлі та розвитку), вона зросла лише на 0,6% проти 5,7% у 2022 році та середніх 3,1% у допандемійні 2015–2019 роки. Багато в чому це результат взаємних торгових обмежень країн та загальної невизначеності через війни та військові конфлікти.

Також глобальний товарообіг серйозно стримувала жорстка грошово-кредитна політика центробанків ЄС та США, що помітно впливала на обсяги промвиробництва та капвкладень.

Змінювалася і структура торгівлі: частка промислових товарів у ній знижувалася, постачання сировини та палива – зростало.

Поки що передбачається, що у 2024 році зростання оборотів глобальної торгівлі прискориться, але лише до 2,4%. Ймовірно, багато в чому це зростання буде забезпечене нарощуванням торгівлі не товарами, а послугами.

4

Застосування штучного інтелекту у промисловості

Минулий рік ознаменувався проривом штучного інтелекту. Оптимістично налаштовані експерти вважають, що 2023-й став переломною точкою в траєкторії зростання ШІ. Далі він буде розвиватися із експоненційною швидкістю. Деякі оцінки припускають, що світовий ринок ШІ зростатиме в середньому на 37% у період з 2023 по 2030 рік.

Сучасна промисловість використовує ШІ для підтримки прийняття рішень, інтелектуального аналізу даних, оснащення роботів тощо.

Аналітики Gartner зазначають, що генеративний (що створює контент) ШІ у 2023 році привернув до себе значну увагу, однак у короткостроковій перспективі він не вплине на зростання IT-витрат.

«Так, генеративний ШІ змінить все, але на IT-витрати суттєво не вплине, як було і у випадку з інтернетом речей (IoT), блокчейном та іншими великими явищами, які ми спостерігали раніше, – вважає віцепрезидент із досліджень Gartner Джон-Девід Лавлок. – У 2024 році організації інвестуватимуть у підготовку до того, як використовувати генеративний ШІ, проте зростання IT-витрат стимулюватимуть більш традиційні чинники, такі як рентабельність та робоча сила, а обмежуватиме його збереження так званої втоми від змін».

Структура глобальних витрат на IT у 2023 році

Структура глобальних витрат на IT у 2023 році

ІТ-послуги у 2024 році вперше стануть найбільшою статтею витрат. Витрати на них зростуть на 8,7% і становитимуть $1,5 трлн, очікує Gartner. Цьому багато в чому сприятимуть інвестиції у проєкти оптимізації та підвищення організаційної ефективності, які дослідницька компанія називає вкрай важливими у поточний період економічної невизначеності.

5

Виробництво вина у світі поставило негативний рекорд кількох десятиліть

У 2023 році світове виробництво вина виявилося найменшим за останні 60 років. Цей факт виглядає малозначним на тлі конкуренції глобальної Півночі та Півдня або успіхів ШІ, але The Page передбачає, що для багатьох людей тема доступності хорошого вина набагато ближча і зрозуміліша за глобальні проблеми промисловості.

Екстремальні кліматичні умови – ранні заморозки, зливи та посуха – суттєво вплинули на врожайність світового виноградарства. Виробництво вина у 2023 році у всьому світі, ймовірно, буде на 7% нижчим, ніж роком раніше, вважає Міжнародна організація винограду та вина (OIV).

У її доповіді йдеться, що очікується низький обсяг виробництва в ЄС: «Італія та Іспанія фіксують значне зниження порівняно з 2022 роком через несприятливі погодні умови. Франція стає найбільшим світовим виробником у 2023 році з обсягом, що трохи перевищує середній п'ятирічний показник».

Однак обсяг виробництва в США буде не тільки вищим, ніж у 2022 році, але й вищим за середній показник, що спостерігався останніми роками.

У Південній півкулі обсяги будуть значно нижчими за показники 2022 року. «Австралія, Аргентина, Чилі, ПАР та Бразилія сильно постраждали від несприятливих погодних умов. Винятком є Нова Зеландія – єдина країна, де рівень виробництва у 2023 році перевищить середній п'ятирічний показник», – кажуть у OIV.

На основі інформації, зібраної по 29 країнах, на які припадає 94% світового виробництва у 2022 році, виробництво вина у 2023 році оцінюється в діапазоні від 241,7 млн дал до 246,6 млн дал, а середня оцінка становить 244,1 млн дал . Це на 7% менше, ніж у 2022 році, коли цей показник був нижчим за середній за останні роки.