Facebook Pixel

Економіка України очима НБУ: пожвавлення на тлі невизначеності

Споживча інфляція з початку року занижувалася швидше, ніж очікувалося, але до цільового діапазону в розмірі 5% вона повернеться до ще нескоро — не раніше кінця 2025 року. Успішне відновлення енергосистеми дало змогу на початку року уникнути дефіциту електроенергії, але він може повернутися вже в другій половині літа. Подібні оцінки та прогнози для економіки України НБУ зробив у своєму травневому Інфляційному звіті. The Page вибрало з нього головне: які позитивні зміни відзначає Нацбанк і чого побоюється в найближчій перспективі.

Позитивні зміни та тенденції в економіці України в І кварталі 2023 року

Зростання споживчих цін сповільнилося до 21,3% у річному вимірі. До кінця року інфляція знизиться до 14,8%, насамперед під впливом жорстких монетарних умов, уповільнення світової інфляції та стриманого внутрішнього попиту.

Прогноз зростання реального ВВП у 2023 році покращили до 2,0% завдяки поліпшенню ситуації в енергетиці та зростанню обсягів очікуваної міжнародної допомоги.

Динаміка реального ВВП в Україні

Динаміка реального ВВП в Україні

Стабілізація ситуації в енергетиці позначилася на споживчих настроях домогосподарств. Пожвавлення споживчого попиту підтримало роздрібну торгівлю та сектори послуг.

З початку 2023 року спостерігаються покращення на ринку праці – його підтримало пожвавлення економічної активності.

2022 року середня номінальна зарплата зросла на 5,9%. Зростання зарплат відбувалося насамперед завдяки бюджетному сектору, а також IT, фінансовій і страховій діяльності.

Податкові надходження зведеного бюджету в I кварталі зросли на 9,1% у річному вимірі завдяки пожвавленню економічної активності, покращенню адміністративних механізмів і підвищенню ставок акцизу на тютюн. Вагому підтримку доходів і далі забезпечують виплати військовим.

Динаміка інфляції в Україні

Динаміка інфляції в Україні

Попри високий рівень держборгу боргове навантаження найближчими роками буде помірним насамперед завдяки пільговим умовам залучення нових кредитів. Державний і гарантований державою борг перевищив 82% ВВП. На прогнозному горизонті він стабілізується в межах 90 – 95%.

Які негативні тенденції в економіці бачить НБУ в травні 2023 року

Інфляція залишатиметься значною й досягне цільового діапазону (5%) лише наприкінці 2025 року насамперед через наслідки війни та необхідність підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів.

Продовольча інфляція цього року залишатиметься високою через зростання цін на плодоовочеву продукцію у зв'язку з очікуваним зниженням урожаїв, а також унаслідок подорожчання палива в другому півріччі.

Динаміка виробництва сталі, чавуну та прокату в Україні

Динаміка виробництва сталі, чавуну та прокату в Україні

Паливо дорожчатиме через повернення податків на довоєнний рівень. Результатом цього стане зростання вартості транспортних послуг.

Уряд може підвищити тарифи на послуги ЖКГ, щоб усунути дисбаланси в енергетичному секторі. Очікується, що підвищення буде поетапним протягом кількох років, а також супроводжуватиметься розширенням соціальної підтримки.

Споживчий попит залишається слабким через високий рівень безробіття, низькі доходи населення та значну кількість мігрантів.

Дефіцит електроенергії може поновитися в ІІІ кварталі 2023 року й тривати до І кварталу 2024 року. Причини: проведення планових ремонтів на більшості блоків атомної генерації, падіння генерації ГЕС через зниження рівня води в річках, зростання споживання електроенергії через спекотну погоду.

Збереження високих ризиків безпеки стримуватиме економічне відновлення, зокрема, через низькі інвестиційні та споживчі настрої, логістичні обмеження для експорту, а також повільне повернення мігрантів з-за кордону.

Експорт і далі скорочуватиметься, що посилить фінансові труднощі бізнесу.

Безробіття залишається високим і набуває ознак структурного. Регіональні та професійні диспропорції на ринку праці поглибилися, це стримує подальше відновлення зайнятості.

Попит та пропозиція робочої сили в Україні

Попит та пропозиція робочої сили в Україні

У І кварталі тривало збільшення кількості мігрантів за межами України: виїхали на 0,6 млн осіб більше, ніж повернулися. Загальна кількість українців, що залишаються у Європі, на кінець кварталу склала 8,6 млн осіб, з яких 5 млн мають статус тимчасового захисту у ЄС.

Реальна зарплата в Україні 2022 року скоротилася на 11,8%. У виробничих секторах і секторах послуг знизилися й номінальні зарплати.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉