Facebook Pixel

Податки на пальне зростуть: якими будуть ціни на АЗС після 1 липня

З 1 липня в Україні припинять дію пільгові ставки податків на автомобільне паливо. The Page проаналізувало, як це вплине на ціни.

Як і які податки сплачують постачальники палива

Окрім загальних для всіх бізнесів податків, постачальники палива сплачують акциз і ПДВ. До початку повномасштабного вторгнення ставка ПДВ була 20%, а акциз – різний: для бензинів – 213,5 євро, для дизпалива – 139,5 євро, для автогазу – 52 євро (за 1000 літрів).

Після 24 лютого 2022 року ставка всіх акцизів стала нульовою, а ПДВ – зменшено до 7%.

У вересні після довгих дискусій було ухвалено компромісний закон, який частково повернув акцизи для світлих нафтопродуктів – за ставкою 100 євро – і повністю для автогазу – 52 євро. Ставку ПДВ залишили на рівні 7%.

У законі зазначалося, що ці ставки діють до кінця воєнного стану, але не довше за 1 липня 2023 року. Отже, після цієї дати ставки ПДВ і акцизів повернуться до звичайного рівня.

Навіщо підвищують податки на паливо

Податки на паливо знижували, щоб в умовах війни оператори ринку мали більше стимулів і можливості завозити паливо з огляду на зростання витрат на логістику та щоб стримати зростання роздрібних цін.

Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає помилковим рішення знизити податки. «Це ніяк не вплинуло на ціну пального. Це вплинуло лише на заробіток трейдерів», – сказав він.

Директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн назвав правильним повернення до довоєнних ставок після 1 липня. Його аргументи такі:

  • бюджету вкрай потрібні гроші;
  • світові ціни на нафту впали. У березні 2022 року вона коштувала $140, зараз – $75 за барель;
  • зниження ПДВ призвело до зловживань деяких імпортерів, які почали виводити прибуток із країни, фіктивно завищуючи ціни на нафтопродукт, що імпортується. За ставки ПДВ 20% вигідніше залишати прибуток у країні. Відповідно держава має шанс отримати ще й податок на прибуток.

Додатковий аргумент – підвищення цін призведе до скорочення попиту на паливо й відповідно – до скорочення валютних витрат на його закупівлю.

Динаміка цін на бензин, дизпаливо, газ на АЗС України у 2023 році (діаграма minfin.com.ua)

Динаміка цін на бензин, дизпаливо, газ на АЗС України у 2023 році (діаграма minfin.com.ua)

Якими будуть ціни на бензин, дизпаливо та автогаз після 1 липня 2023 року

Сергій Куюн вважає: якщо орієнтуватися на поточну ситуацію на ринку, то подорожчання палива може бути таким:

  • бензин – на 11,2 грн/л (із 47,17 до 58,35 грн);
  • дизпаливо – на 7,7 грн/л (із 47,43 до 55,10 грн);
  • автогаз – на 2,6 грн/л (з 21,77 до 24,40 грн).

Експерт зазначає, що високі податки спричиняють ризик відновлення схем ухилення від них. Тому податківці мають бути готовими до цієї боротьби, оскільки очікуваного ефекту для бюджету може й не статися.

The Page може додати, що негативний ефект для гаманців споживачів буде в будь-якому разі. І ще – зростання цін на паливо означає збільшення витрат багатьох бізнесів.

Подякувати 🎉