Світові ціни на нафту останніми днями повільно, але стабільно зростають. Аналітики пов'язують це переважно з оптимізмом щодо того, що скасування суворих ковідних обмежень у Китаї призведе до відновлення попиту на пальне в цьому найбільшому у світі імпортері нафти, пише Reuters. На котирування вплинув і новий звіт МЕА, у якому прогнозується рекордний світовий попит на паливо у 2023 році.
Ф'ючерси на нафту марки Brent зміцнилися 17 січня до $87 за барель, а на американську нафту марки West Texas Intermediate (WTI) — до $81.
розповідає, як це позначилося на вартості палива в Україні.

Динаміка ціни нафти Brent за поточними контрактами з жовтня 2022 по січень 2023 року
Як Китай впливає на ціни на нафту
Економічне зростання Китаю різко сповільнилося до 3% у 2022 році, не досягнувши офіційної мети «приблизно 5,5%». Цей показник став другим найгіршим із 1976 року. Аналітики прогнозують зростання ВВП КНР у 2023 році до 4,9%.
Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) вважає, що цього року попит на нафту в Китаї зросте на 510 тис. барелів на добу. 2022-го попит уперше за багато років скоротився через заходи щодо стримування поширення COVID-19.
Водночас ОПЕК зберегла свій прогноз зростання світового попиту на 2023 рік без змін — на рівні 2,22 млн барелів на добу.
«Оптимістичний погляд ОПЕК на попит у Китаї підтримав настрій ринку», — вважає Тосітака Тадзава, аналітик Fujitomi Securities.
Як дані про запаси нафти в США впливають на ціни на нафту
Підтримку ринку також надали очікування скорочення запасів сирої нафти в США приблизно на 1,8 млн барелів.
Щодо пропозиції, то видобуток нафти з найкращих сланцевих регіонів США має зрости приблизно на 77 300 барелів на добу — до рекордних 9,38 млн барелів у лютому, йдеться у звіті Управління енергетичної інформації США (EIA).
Що відбувається із цінами на пальне в Україні
Нині ціни на АЗС в Україні багато в чому визначаються рівнем світових цін на нафту та нафтопродукти, адже пальне практично повністю імпортується з європейських і більш далеких країн. Але динаміка цін може відрізнятися, оскільки постачання в Україну ведеться за контрактами, укладеними в різний час. Також на роздрібні ціни впливає рівень платоспроможного попиту та розміри запасів палива в імпортерів та операторів мереж АЗС.

Ціни на нафту в Україні та світі у січні 2023 року
Частина АЗС в Україні з 13 до 16 січня знизила ціни на пальне. Про це свідчать дані щоденного цінового моніторингу Консалтингової групи «А-95».
У мережах ОККО та WOG бензин марки А-95 подешевшав на 1 грн/л — до 51 грн/л. Вартість бензинів А-95 із покращеними показниками якості та дизпалива в цих мережах також знизилася на 1 грн/л — до 53 грн та 54 грн відповідно. На 0,16 – 1 грн знизили ціни BVS, «БРСМ-Нафта», Shell, Mango та інші мережі.
Минулого тижня, з 6 до 13 січня, ціни на дизельне пальне та бензин знизилися на 3 грн/л і 2,25 грн/л відповідно.
Аналітики «А-95» пояснюють таку тенденцію тим, що ситуація з паливом на ринку, особливо бензином, значно покращилася, кількість пропозицій суттєво збільшилася, що й сприяло зниженню ціни насамперед в опті.
Як Росія продовжує руйнувати українські НПЗ
Найбільший в Україні нафтоперегінний завод (НПЗ) у Кременчуці було зруйновано ракетними ударами кілька місяців тому.
На початку 2023 року, 8 січня, двома ракетами С-300 було зруйновано міні-НПЗ у Мерефі біля Харкова. Завод готувався в січні випустити перші зразки товарної продукції. Представники підприємства говорять, що відновлення поки що неможливе.
Двома тижнями раніше ті самі С-300 прилетіли на Шебелинський завод, теж розташований у Харківській області. Це підприємство не працює з лютого минулого року, але росіяни, напевно, вирішили взагалі зрівняти його із землею.