Facebook Pixel

Що відбувається із цінами на нафту та як це відбивається на українських АЗС

Світові ціни на нафту останніми днями повільно, але стабільно зростають. Аналітики пов'язують це переважно з оптимізмом щодо того, що скасування суворих ковідних обмежень у Китаї призведе до відновлення попиту на пальне в цьому найбільшому у світі імпортері нафти, пише Reuters. На котирування вплинув і новий звіт МЕА, у якому прогнозується рекордний світовий попит на паливо у 2023 році.

Ф'ючерси на нафту марки Brent зміцнилися 17 січня до $87 за барель, а на американську нафту марки West Texas Intermediate (WTI) — до $81.

The Page розповідає, як це позначилося на вартості палива в Україні.

Динаміка ціни нафти Brent за поточними контрактами з жовтня 2022 по січень 2023 року

Динаміка ціни нафти Brent за поточними контрактами з жовтня 2022 по січень 2023 року

Як Китай впливає на ціни на нафту

Економічне зростання Китаю різко сповільнилося до 3% у 2022 році, не досягнувши офіційної мети «приблизно 5,5%». Цей показник став другим найгіршим із 1976 року. Аналітики прогнозують зростання ВВП КНР у 2023 році до 4,9%.

Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) вважає, що цього року попит на нафту в Китаї зросте на 510 тис. барелів на добу. 2022-го попит уперше за багато років скоротився через заходи щодо стримування поширення COVID-19.

Водночас ОПЕК зберегла свій прогноз зростання світового попиту на 2023 рік без змін — на рівні 2,22 млн барелів на добу.

«Оптимістичний погляд ОПЕК на попит у Китаї підтримав настрій ринку», — вважає Тосітака Тадзава, аналітик Fujitomi Securities.

Як дані про запаси нафти в США впливають на ціни на нафту

Підтримку ринку також надали очікування скорочення запасів сирої нафти в США приблизно на 1,8 млн барелів.

Щодо пропозиції, то видобуток нафти з найкращих сланцевих регіонів США має зрости приблизно на 77 300 барелів на добу — до рекордних 9,38 млн барелів у лютому, йдеться у звіті Управління енергетичної інформації США (EIA).

Що відбувається із цінами на пальне в Україні

Нині ціни на АЗС в Україні багато в чому визначаються рівнем світових цін на нафту та нафтопродукти, адже пальне практично повністю імпортується з європейських і більш далеких країн. Але динаміка цін може відрізнятися, оскільки постачання в Україну ведеться за контрактами, укладеними в різний час. Також на роздрібні ціни впливає рівень платоспроможного попиту та розміри запасів палива в імпортерів та операторів мереж АЗС.


Ціни на нафту в Україні та світі у січні 2023 року

Ціни на нафту в Україні та світі у січні 2023 року

Частина АЗС в Україні з 13 до 16 січня знизила ціни на пальне. Про це свідчать дані щоденного цінового моніторингу Консалтингової групи «А-95».

У мережах ОККО та WOG бензин марки А-95 подешевшав на 1 грн/л — до 51 грн/л. Вартість бензинів А-95 із покращеними показниками якості та дизпалива в цих мережах також знизилася на 1 грн/л — до 53 грн та 54 грн відповідно. На 0,16 – 1 грн знизили ціни BVS, «БРСМ-Нафта», Shell, Mango та інші мережі.

Минулого тижня, з 6 до 13 січня, ціни на дизельне пальне та бензин знизилися на 3 грн/л і 2,25 грн/л відповідно.

Аналітики «А-95» пояснюють таку тенденцію тим, що ситуація з паливом на ринку, особливо бензином, значно покращилася, кількість пропозицій суттєво збільшилася, що й сприяло зниженню ціни насамперед в опті.

Як Росія продовжує руйнувати українські НПЗ

Найбільший в Україні нафтоперегінний завод (НПЗ) у Кременчуці було зруйновано ракетними ударами кілька місяців тому.

На початку 2023 року, 8 січня, двома ракетами С-300 було зруйновано міні-НПЗ у Мерефі біля Харкова. Завод готувався в січні випустити перші зразки товарної продукції. Представники підприємства говорять, що відновлення поки що неможливе.

Двома тижнями раніше ті самі С-300 прилетіли на Шебелинський завод, теж розташований у Харківській області. Це підприємство не працює з лютого минулого року, але росіяни, напевно, вирішили взагалі зрівняти його із землею.

Подякувати 🎉