Facebook Pixel

Чому падають ціни на АЗС і що може дестабілізувати паливний ринок

Останніми тижнями роздрібні ціни на автомобільне паливо знижуються. Причини цього для світлих нафтопродуктів (бензин, дизпаливо) і автогазу (скраплений газ, LPG) різні. The Page підготувало експрес-аналіз ситуації.

Динаміка цін на бензин, дизпаливо, газ на АЗС України у 2023 році (діаграма minfin.com.ua)

Динаміка цін на бензин, дизпаливо, газ на АЗС України у 2023 році (діаграма minfin.com.ua)

Як змінилися ціни на бензин і дизпаливо в березні 2023 року

Минулого тижня 24 – 27 березня дизпаливо в середньому подешевшало на 28 копійок за літр – до 47,68 грн, бензини А-95 та А-95+ подешевшали на 5 і 1 копійку — до 47,26 грн і 49,16 грн відповідно. Про це свідчать дані цінового моніторингу Консалтингової групи «А-95».

У мережах дорогого сегменту (ОККО та WOG) дизпаливо подешевшало на 1 грн – до 48,99 грн. Найдорожчим воно було на АЗС мережі «Авіас» – 50 грн/л, найдешевшим – на АЗС «Укр-Петроль» – 44,83 грн/л.

Ціни на бензин на 15 – 50 копійок знизили кілька мереж, проте, як порівняти з дизелем, в останні вихідні він не дуже подешевшав.

У коментарі для The Page директор групи «А-95» Сергій Куюн головними причинами зниження цін на світлі нафтопродукти назвав їхні високі запаси в Україні та падіння світових цін на нафту та нафтопродукти. Останнє зумовлено антиросійськими санкціями, які запровадили з 5 грудня (ембарго на імпорт нафти до ЄС та цінову стелю) та з 5 лютого (нафтопродукти). Запаси палива в Україні в трейдерів і оптовиків зараз перевищують показники січня – лютого 2022 року.

Олександр Сіренко, аналітик компанії «Нафторинок», наголосив, що зниження цін на світлі нафтопродукти відбувалося хвилями. Їх ініціювали кілька мереж, а решта змушені були діяти аналогічно.

За його оцінкою, зараз спад продажів на АЗС проти довоєнного рівня можна оцінити в розмірі до 40%. Свої втрати в обсягах оператори компенсують завдяки високій націнці. Вона становить від 10 до 15 грн на літрі.

Що відбувається на оптовому ринку бензину та дизпалива в Україні

Додатково роздрібні ціни на паливо, особливо дизельне, штовхає вниз ситуація на оптовому ринку. На тижні із 17 до 24 березня вартість дизпалива там знизилася ще на 0,5 грн/л — до 37,5 грн, ціна бензину А-95 за цей період не змінилася – 36 грн/л. Водночас цінова динаміка має регіональні особливості (див. інфографіку).

Динаміка гуртових цін на дизпаливо в березні 2023 року

Динаміка гуртових цін на дизпаливо в березні 2023 року

На південному кордоні із 17 до 24 березня ціна дизпалива знизилася на 1,25 грн/л — до 33 грн, а на західних – лише на 0,5 грн, до 34,75 грн. «У такій ситуації імпорт цього ресурсу із західного напрямку стає економічно невигідним і навіть збитковим», – сказав один з учасників ринку виданню enkorr.

Оптові партії бензинів 24 березня пропонувалися в межах 33 – 38 грн/л, за тиждень цей діапазон просів на 0,25 – 0,5 грн. У південному та західному регіонах пропозиції А-95 були в межах 33 – 37 грн/л, дорожче його продавали в північному та центральному регіонах — за 34 – 38,5 грн. Вартість бензину А-92 за тиждень знизилася на 0,25 грн/л — до 33,5 грн, переважно це паливо внутрішнього виробництва.

Олександр Сіренко говорить, що зараз можна придбати оптову партію дизпалива – кілька бензовозів – за середньою ціною 35 грн за літр. Оптові ціни знижуються багато в чому через те, що напередодні запровадження санкцій проти РФ (з 5 лютого) європейці максимально заповнили свої сховища російським продуктом, насамперед дизпаливом. Це відбилося на оптових цінах і постачаннях в Україну. З Європи дешевше російське паливо потрапляє й в Україну.

Крім того, зазначає експерт, у лютому та березні оператори в Україні створили великі запаси палива в розрахунку на зростання попиту з боку аграріїв, але поки що цього не сталося. Тому до третьої декади квітня збережеться ситуація, коли оптовики конкуруватимуть цінами на радість кінцевому споживачеві.

Що відбувається із цінами на автогаз у березні 2023 року

Середня ціна на скраплений газ із 27 до 28 березня в мережах АЗС зменшилася на 11 копійок на літрі – до 21,89 грн. Найбільше – 50 копійок – автогаз втратив на АЗС мережі VostokGaz, де він подешевшав до 21,49 грн. Найменше – 2 копійки на літрі – на заправках «БРСМ-Нафти», ціна там – 21,28 грн.

Найдорожчий автогаз був на АЗС Socar – 23,11 грн, найдешевший – 19,45 грн/л – на АЗС «Авантаж 7».

В опті скраплений газ зараз можна купити за ціною 18 – 19 грн/л, вважає Сіренко. Конкуренція в цьому сегменті висока, тому оператори знижують ціни.

Постачання в Україну палива, виробленого в Росії

Останнім часом у соцмережах багато пишуть про те, що головним чинником падіння цін на автогаз є зростання постачань сумішей сумнівного походження, які виробляються з використанням російського газу. Це паливо на 30% дешевше за неросійське, тому його частка в березні досягла 70% усього імпорту.

Зараз уряд вивчає можливості створення перешкод для постачання таких сумішей і пального. Головне побоювання чиновників полягає в тому, що заборони можуть призвести до дестабілізації ринку та як наслідок — зростання цін на LPG.

Сергій Куюн вважає, що для таких побоювань немає підстав, адже у Європі вистачає неросійських ресурсів. Це було доведено влітку та восени 2022 року, коли суміші автогазу взагалі не імпортували, але ринок був збалансованим.

Олександр Сіренко зазначає, що ще наприкінці минулого року вони показали, що практично на всіх АЗС є російський ресурс. Але уряд, побоюючись кризи, не наважується посилити контроль за походженням палива. Не треба боятися — зараз на ринку великі запаси палива, це демпфує можливий ефект від нових заходів контролю, упевнений експерт. Ціни в опті, звичайно, зростуть. Але в роздробі ціни на бензин і дизпаливо можуть не змінитися, оскільки оператори мають велику націнку. У торгівлі автогазом вона нижча (приблизно 2 грн), тому ціни на неї можуть трохи зрости.

Подякувати 🎉