Facebook Pixel

Владислав Колодяжний, GT Group: є проєкт постанови, яка зупинить імпорт російського LPG в Україну

Російський скраплений нафтовий газ (LPG) захоплює український ринок. Постачання цього ресурсу зростають із середини літа 2022 року. Якщо тоді продукт російського походження складав 20 — 30% загального імпорту, то сьогодні — понад 80%. Учасники ринку та держава намагаються зупинити цей потік. Про проєкт постанови, яка має врегулювати питання, в ефірі «5 каналу» розповів засновник і голова компанії GT Group («Газтрон Україна») Владислав Колодяжний.

Лазівка для російського ресурсу зʼявилася через те, що в Україні діє заборона на імпорт російського пального лише безпосередньо з території рф. Заборони на ввезення продукту російського походження досі немає. Через європейські термінали, зокрема в Латвії та Польщі, російський LPG безперешкодно транспортується в Україну.

Які зміни щодо російського LPG може затвердити уряд

Уже зареєстровано проєкт змін до постанови Кабінету міністрів України 2015 року, що визначає товари російського походження, які заборонено імпортувати в Україну. У ньому до переліку додано нафтопродукти, зокрема скраплений газ.

Quote«З 2019 року хоча б діяло загороджувальне мито на ввезення продуктів із рф — це були символічні 3%, вони нічого загалом не вирішували, але хоч якесь мито було. Але дія цієї постанови закінчилася наприкінці 2022 року — і цього року не діє нічого. Треба розуміти, що зараз немає ані мита, ані прямої заборони на ввезення російських продуктів на територію України», — наголосив Владислав Колодяжний.

На думку експерта, вживати заходів необхідно було у вересні — жовтні 2022 року, коли потік російського газу в Україну був значно менший. Однак навіть зараз пропозиція абсолютної заборони імпорту нафтопродуктів російського походження в Україну — це великий крок до незалежності та безпеки українського енергетичного ринку.

Як забезпечити Україну скрапленим газом

Наразі через війну Україна не може сама забезпечити себе скрапленим газом і залежить від імпорту, але налагодити потоки постачання ресурсу, оминаючи продукт із рф, можливо. Наприклад, раніше, у першій половині 2022 року, Україні вдалося майже повністю відмовитися від російського пального. За даними Владислава Колодяжного, у червні — липні частка продукту російського походження складала приблизно 20 — 30% загального імпорту.

Україна могла б повністю відмовитися від російського ресурсу, але тоді не було введено заборон, які б остаточно заблокували надходження продукту. А згодом рф почала демпінгувати — зараз тонна скрапленого газу російського походження дешевша за європейський у середньому на $200. І цим почали користуватися.

За словами Владислава Колодяжного, може здатися, що це вигідно для України, однак це не так. Необхідно розуміти, що завдяки заниженню цін росія захоплює ринок, «вибиваючи» з нього інших учасників і руйнуючи налаштовану логістику.

Згодом рф зможе обмежувати постачання ресурсів чи підвищувати ціни на них — і Україна не матиме іншого вибору, ніж і далі користуватися газом російського походження. Адже на налагодження нових ланцюгів постачання скрапленого газу з Європи піде щонайменше 2 — 3 місяці.

Засновник GT Group наголошує, що в схожий спосіб ситуація розвивається в Польщі та країнах Балтії. Рішучі дії України з блокування імпорту ресурсу російського походження продемонструють приклад рішення західним партнерам і допоможуть зробити ще один крок до енергетичної незалежності від агресора.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉