Facebook Pixel

Чи зможе Україна перейти на зелену енергетику після війни?

Після російських обстрілів української критичної інфраструктури, питання майбутнього енергетичної системи України знаходиться в центрі уваги всього світу. Внутрішні та міжнародні заяви на цю тему переконують, що розвиток відновлювальної енергетики стане пріоритетом післявоєнної відбудови. Чи справді зможе Україна перейти на «зелену енергію» після війни та що для цього потрібно, обговорили українські експерти у вівторок, 24 січня, під час онлайн-дискусії, організованої Українським кризовим медіацентром.

Головні принципи енергетичної безпеки

Ще у 2021 році до початку повномасштабного вторгнення рф в українському уряді працювали над проєктом нової енергетичної стратегії України. Війна зупинила розробку документу, але не зменшила важливості питання. На думку директора спеціальних проектів науково-технічного центру Психея Геннадія Рябцева, у побудові безпечної енергосистеми Україна має орієнтуватися на такі принципи:

  • Вихід з ладу окремих елементів системи не повинен зупиняти енергопостачання.
  • Багато невеликих джерел генерації замість кількох крупних центрів.
  • Споживачі не лише самі виробляють енергію для власних потреб, але й можуть постачати її іншим.
  • Велика кількість вузлів розподілення енергії.
  • Усі технології мають високий коефіцієнт перетворення та є не лише екологічними, але й економічно доцільними.
  • Кожен споживач захищений від тиску монополістів і має можливість обирати постачальника і вид енергії.


ВДЕ для споживача

За словами голови Хмельницького енергетичного кластеру Степана Кушніра, навіть якби війна не знищила значну частину української енергетичної інфраструктури, енергосистему було вже давно потрібно перезапустити.

Quote«Держава має змінити політику щодо відновлювальних джерел енергії. До війни ми мали кілька надвеликих об’єктів на Півдні та зовсім не мали у інших регіонах. Коли росія знищила ці об’єкти, то фактично повністю знищила відновлювальну енергетику в Україні», — сказав Кушнір.

Як додав Геннадій Рябцев, головною помилкою України щодо розвитку ВДЕ була орієнтація на виробника, а не споживача.

Quote«Замість багатьох станцій з невеликою потужністю в тих місцях де вони потрібні споживачу, ми отримали великі станції там, де їх було зручно побудувати виробнику. Але на сьогодні технології ВДЕ не здатні забезпечити основний об’єм генерації для України. Це стане можливим за 20-30 років, але сьогодні основна перевага ВДЕ саме в тому, що вони можуть задовольнити потреби локальних споживачів» — говорить Рябцев.

Драйвери енергетичного переходу

За словами експерта коаліції «Енергетичний перехід» Олега Савицького, перебудувати українську енергетику можна лише у комплексі з іншими галузями. Так запровадження нової промислової стратегії дозволить створити потужний драйвер енергетичного переходу.

Quote«Промисловість, як великий ринок для енергетики має бути також переорієнтовано на зелений курс. Окрім того, є величезний потенціал у виробництві технічного обладнання для відновлювальних джерел енергії», — зазначив Савицький.

Він додав, що основи для цих змін необхідно закладати вже сьогодні. В першу чергу створювати умови, які б залучали в Україну приватних інвесторів, а також були б сприятливими для співпраці з найбільшими світовими виробниками технологій для зеленої енергетики»

Нагадаємо, за словами Геннадія Рябцева, Україна зможе забезпечити баланс відновленої енергетичної системи завдяки малим модульним реакторам, але не раніше, ніж за 5 років.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉