Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

«Зелена» енергетика страждає не лише через війну, а й через фінансові, організаційні прорахунки

Відновлювана енергетика зазнає великих втрат під час війни

Відновлювана енергетика зазнає великих втрат під час війни

Через війну в Україні зруйновано майже 5% установлених генерувальних потужностей. Крім того, 35% потужностей зараз перебувають на окупованих територіях. Виведено з ладу не менш як 50% теплових потужностей, 30% сонячної та понад 90% вітряної генерації. Такі дані навів міністр енергетики Герман Галущенко.

На цьому тлі частка чистої енергії (атомна, гідро-, вітряна, сонячна, біогенерація) в енергобалансі України на початку червня сягнула 87,4%. За цим показником Україна перебуває на одному рівні, а іноді й навіть перевищує відповідні показники країн ЄС.

bezugolnya-generatsiya.jpg

Водночас виробники електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) зменшили обсяги відпускання енергії у квітні – травні на 30% проти аналогічного періоду 2021 року, повідомив заступник гендиректора держпідприємства «Гарантований покупець» («ГарПок») Геннадій Іванов.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

«Суттєво знизилося саме відпускання вітряних станцій. Але ми не маємо інформації, з яких саме причин. Ми можемо здогадуватися, що їх відключили задля безпеки або їх пошкоджено, але виробники нас про це не інформують», – додав Іванов.

Ексочільниця Міненерго Ольга Буславець провела свій аналіз нинішнього стану ВДЕ.

Підписуйтесь на нас в Google News!

За її даними, сьогодні приблизно чверть встановленої потужності ВДЕ перебуває на тимчасово окупованих територіях. Особливо складна ситуація з вітряними станціями, понад 75% встановленої потужності яких розташовано на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей.

Об'єкти ВДЕ на окупованих територіях практично зупинили свою діяльність через пошкодження трансформаторних підстанцій і ліній електропередачі, загроз для персоналу та перешкоджання доступу на об'єкти.

Фіксується розкрадання окупантами обладнання на захоплених об'єктах ВДЕ.

Кілька вітряних турбін згоріли внаслідок влучення в них снарядів, зруйновано біоенергетичні потужності та сонячні електростанції. Наприкінці травня ракетою частково було зруйновано сонячну електростанцію під Харковом, яку збудували лише 2 роки тому.

У підсумку відпускання «зелених» електростанцій зменшилося вдвічі проти показників минулого року

Також у країні на третину (щодо довоєнних планових показників) знизилися споживання та рівень розрахунків на ринку електричної енергії.

Усе це призвело до зменшення доходів «Укренерго» та відповідної виплати «ГарПоку», коштом якої здійснюється оплата «зеленої» енергії та виплата старих боргів держави перед виробниками ВДЕ. У підсумку підприємствам бракує грошей навіть для забезпечення поточної діяльності.

«Хочу підкреслити ще й таку незрозумілу для мене «справедливість» щодо «зеленої» енергетики. Електроенергія у виробників ВДЕ купується за ціною від 0,5 грн/кВт-год (для вітряних станцій) до 2,45 грн/кВт-год (для біомаси). Водночас середньозважена ціна на ринку «на добу вперед» у березні – травні 2022 року становила приблизно 2,3 грн/кВт-год», – написала Буславець.

Отже, реальні доходи держави від продажу «зеленої» енергії значно вищі за обсяг сплачених виробникам ВДЕ коштів, зазначила вона.

Буславець нагадує, що відновлювану енергетику побудовано переважно завдяки залученню кредитів державних банків і міжнародних фінансових організацій. Рівень виплат не дає змогу обслуговувати ці кредити.

«Звісно, з огляду на війну кредитори поки що з розумінням ставляться до такої ситуації, але очевидно, що в найближчій перспективі питання розрахунків за кредитами знову буде у фокусі уваги відповідних фінансових інститутів», – вважає Буславець.

У підсумку реальною перспективою може стати банкрутство підприємств ВДЕ.

Партнер юридичної компанії Altelaw Ольга Савченко звертає увагу на ще одну проблему ринку ВДЕ – енергетичні небаланси. Вона загострилася через те, що держпідприємства, що керують роботою ринку електроенергії, на свій розсуд переглянули формули, згідно з якими виробники несуть прямі фінансові зобов'язання.

«Зрештою деякі виробники отримують по 70% небалансів, і після перемоги матимемо ситуацію, коли не те що про доходи, а й про вихід у нуль не можна буде говорити. Якийсь сюр на тлі декларованого політичного курсу держави на розвиток «зеленої» генерації», – вважає Савченко.

Коментарі

Всі новини