Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Кабмін спішно звільнив керівника «ГарПоку» та зупинив виплату боргів «зеленим» енергетикам

Кабмін звільнив керівника «ГарПоку» за гроші для інвесторів «зеленої» енергетики. Фото: «ЕП»

Кабмін звільнив керівника «ГарПоку» за гроші для інвесторів «зеленої» енергетики. Фото: «ЕП»

Кабінет міністрів, зібравшись на позачергове засідання у суботу, 13 листопада, звільнив керівника державного підприємства «Гарантований покупець» («ГарПок») Костянтина Петриківця. За його словами, через його відмову зупинити виплату держпідприємством боргів перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ).

Раніше «Укренерго» залучило $825 млн від розміщення цільових єврооблігацій для розрахунку із «зеленими» інвесторами. Ці кошти було перераховано «ГарПоку», який мав виплатити борги перед інвесторами.

Погляд «ГарПоку»

«Це виключно політичне рішення. Я оспорюватиму його в законному порядку і відстоюватиму свою ділову репутацію, професійну честь і гідність», – заявив Петриковець.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Він зазначив, що причиною його звільнення стала відмова виконувати «незаконні вказівки представників уряду щодо розрахунків із виробниками електроенергії з поновлюваних джерел».

«Держпідприємство відповідно до закону направило 19,3 млрд грн коштів, отриманих від «Укренерго», на погашення заборгованості перед виробниками. Так вимагає закон і жодні спроби політичного тиску, телефонні дзвінки та погрози не змусять державне підприємство відступити від норм закону та використати ці кошти як заманеться політикам», — повідомили у «ГарПоку».

Підписуйтесь на нас в Google News!

«Я готовий передати всі дані, що підтверджують адміністративний тиск із вимогою вчинити незаконні дії. Саме відмова виконувати незаконні вказівки стали справжньою причиною мого звільнення. Будь-які звинувачення на мою адресу про нібито заподіяння збитків підприємству є свідомим обманом і спробою мене залякати», — заявив Петриковець.

Він також звернувся до представництва ЄС в Україні з проханням втрутитись у ситуацію та не допустити зриву розрахунків перед виробниками «зеленої» енергії за кошти, залучені через цільові єврооблігації.

Погляд Міненерго

У міністерстві причиною звільнення назвали непрофесіоналізм і «можливе заподіяння збитків підприємству внаслідок продажу значного обсягу електроенергії за свідомо заниженими цінами на користь окремих фінансово-промислових груп».

Ця транзакція «могла завдати шкоди державі у розмірі понад 500 млн грн і призвела до зменшення відсотка розрахунків з інвесторами в «зелену» енергетику. Це, у свою чергу, спричинило позови виробників до «ГарПоку» на суму близько 1,5 млрд грн». Повідомляється, що цю інформацію розглянув профільний комітет Верховної Ради та заявив про необхідність зміни керівника «ГарПоку».

У повідомленні міністерств йдеться, що 15 листопада буде створено комісію з аналізу вказаних трансакцій. «Якщо зазначені факти знайдуть підтвердження, матеріали передадуть правоохоронним органам». – йдеться у повідомленні. Але там не написано, що буде з уже звільненим керівником підприємства, якщо «зазначені факти» не знайдуть підтвердження.

Зазначимо, що факти не потребують підтвердження, це те, що справді мало місце, сталося. Якщо потрібно підтвердження, то це гіпотези, припущення, версії тощо.

Міненерго запевнило, що зміна керівника «ГарПоку» не вплине на виконання зобов'язань перед виробниками електроенергії з альтернативних джерел.

Погляд незалежних спостерігачів

Експерт енергоринку Олексій Хабатюк зазначив, що влітку «ГарПок» звинувачували, що він продає електроенергію за заниженими цінами. Ці закиди у щось реальне так і не матеріалізувалися.

У п'ятницю, 12 листопада, «ГарПок» отримав майже 20 млрд грн від «Укренерго». Гроші до виробників ВДЕ так і не дійшли, оскільки платіж заблокував Ощадбанк.

Кабмін зібрався на екстрене засідання лише для того, щоб звільнити директора «ГарПоку» з причини якої понад три місяці. «Не щоб усунути на час розслідування, а звільнити якраз після отримання 20 млрд грн», – наголосив Хабатюк.

Інвестбанкір Сергій Фурса написав, що минулий тиждень відзначений відкритим протистоянням між президентом Володимиром Зеленським та Рінатом Ахметовим. «І якщо до вихідних ми могли сумніватися, то субота це довела», — вважає він.

Експерт вважає, що платіж було зупинено через те, що частина грошей мала отримати ДТЕК Ахметова. Він зазначає, що «це версія, але поки що єдина раціональна».

«Не можна платити всім і не платити ДТЕК просто тому, що ти на нього образився. І не можна взяти в інвесторів гроші на «зелені» цілі (тому вони і виявилися відносно дешевими) і не виплатити борг «зеленим» інвесторам», — підкреслив Фурса.

Коментарі

Всі новини