Facebook Pixel

Що буде з економікою України: міфи від чиновників і реальність

За останні 2,5 місяці видання The Page взяло інтерв'ю у трьох топ чиновників країни: прем'єрміністра Дениса Шмигаля, голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева і міністра фінансів Сергія Марченка. Всі вони запевняли, що в країні не буде повторного локдауну, а економіку України чекає зростання.

Ми вирішили порівняти, слова чиновників з оцінками світових авторитетних експертів: Міжнародного валютного фонду (МВФ), Світового банку (СБ) і Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Українські чиновники заспокоюють

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що не вірить у те, що на Україну чекає новий етап кризи.

«Це типова страшилка. Ми спираємося на прогнози Мінекономіки, а також МВФ і Світового банку. Вони говорять про те, що в третьому кварталі буде економічне зростання. Це ж підтверджує й бізнес під час особистого спілкування. Багато хто знайшов можливості в тому, що сталося», – заявив він.

Пізніше, в інтерв'ю The Page він додав, що повтор локдауну в Україні не планується, оскільки немає економічної можливості для зупинки країни.

Водночас голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в інтерв'ю The Page заявляв: попри те, що держава має мінус 5% падіння ВВП, інфляцію на рівні 11% і суттєве збільшення безробіття, це не стане причиною катастрофи та колапсу восени.

За його словами, немає якихось поганих або катастрофічних макроекономічних і макрофінансових показників.

«Я вважаю, що восени не буде ніякого колапсу, восени не буде ніякого падіння курсу або якихось речей, які люди сприймають дуже негативно, і правильно, що сприймають негативно. Ми вийдемо з гідністю з тієї ситуації, у якій, до речі, перебуває весь світ».

Данило Гетманцев

Данило Гетманцев

голова комітету Верховної Ради з питань податкової, митної та фінансової політики

За словами міністра фінансів Сергій Марченка, зараз в держбюджеті доситатньо грошей на потреби населення, і їх буде достатньо в майбутньому.

«Зараз грошей вистачає. Я думаю, що буде вистачати і майбутньому [...] Ми все робимо, для того, щоб у нас була можливість зробити так, щоб грошей вистачило», — сказав він в інтерв'ю партнеру The Page — тижневику «Перша Шпальта».

Факти і світові експерти вважають інакше

Однак у реальності зберігати спокій навряд чи вийде. Міжнародні резерви України за вересень 2020 року скоротилися на 8,7% – до $26,53 млрд. Прогнози щодо курсу долара теж є невтішними: очікується, що в грудні 2020 року гривня впаде.

Кабмін, який вважав, що колапсу не буде, усе ж запропонував перенести реалізацію ініціативи щодо збільшення зарплат вчителів на 20 – 70% ще на рік. Тривожним дзвіночком став і той факт, що до кінця 2020 року хліб і хлібобулочні вироби можуть подорожчати на 10 – 15%.

Мало втішають і прогнози експертів: падіння економіки триватиме, а безробіття збільшиться. ВВП України в другому кварталі 2020 року вже впав на 11,4%. А згідно з макропрогнозом Національного банку України (НБУ), у 3 і 4 кварталі нинішнього, а також у 1 кварталі наступного року відновлення економіки чекати не варто. МВФ теж значно погіршив свій прогноз щодо падіння ВВП України з 7,7% до 8,2%.

На реалії України відреагували Світовий банк (СБ) і Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Обидва розчарувалися та зневірилися.

СБ погіршив прогноз падіння ВВП України до 5,5% 2020 року, оскільки економіка України сильно постраждала від спалаху COVID-19. У другому кварталі ВВП знизився на 11,4% (рік до року), через це ВВП у 1 першому півріччі 2020 року знизився до 6,5% р/р. Загалом прогноз спаду ВВП України погіршений на 2 процентні пункти, а на 2021 рік – на 1,5 п.п.

ЄБРР теж погіршив очікування щодо розвитку економіки України. У вересневому прогнозі йдеться про те, що реальний ВВП 2020 року впаде на 5,5% (у травні банк очікував спад на 4,5%), а наступного року він зросте лише на 3% (раніше були очікування 5% зростання). У банку зазначають, що ризики зниження залишаються значними, адже є невпевненість щодо подальшого соціального дистанціювання і виконання зобов'язань щодо проведення політичних і структурних реформ.

Контекст. Раніше ЄБРР прогнозував, що економіка України 2021 року відновиться на 5% після падіння на 4,5% цього року. Базовий сценарій банку припускав поступове послаблення заходів щодо запобігання розповсюдженню коронавірусу й повернення до нормального життя в другій половині року.

У квітні 2020 року віцепрезидент Європейського центрального банку Луїс де Гіндос заявив, що в Європі відбудеться економічний спад, який буде набагато серйознішим, ніж у всьому світі. І до 2021 року, за його словами, ніяких ознак відновлення економіки Європи не з'явиться.

Подякувати 🎉