РФ наростила прокачування газу через Україну до максимального: «дуже гроші потрібні»

Постачання газу до ЕС

Сьогодні, 7 березня, обсяг газу, що постачається «Газпромом» через Україну у Європу, склав 42,37 млн куб. м, повідомив «Оператор ГТС України». Це на 2,1 млн більше, ніж напередодні, і є максимальним технічно можливим обсягом на цьому напрямі. Транспортування російського газу здійснюється через газовимірювальну станцію (ГВС) «Суджа», заявки на прокачування через ГВС «Сохранівка» Україна відхиляє. Робота цієї станції вважається небезпечною через бойові дії.

2022 року «Газпром» постачав українським маршрутом у середньому 41 – 42 млн куб. м щоденно. Зараз газ із Росії до Європи надходить лише через Україну та Туреччину. У січні обсяг постачання газу через Україну знижувався. «Газпром» уперше збільшив прокачування 1 лютого і після цього майже стабільно його нарощував.

Агентство Reuters зазначало, що транзит російського газу через Україну зростає зі зближенням контрактних (довгострокових) цін зі спотовими («тут і зараз») на ринку Європи. Тепер більша частина постачань «Газпрому» за довгостроковими контрактами продається за порівняно низькими січневими котируваннями.

Експерти зазначають, що зараз «Газпром» фіксує величезні збитки через зниження обсягів продажу газу, тому може бути зацікавлений у зростанні його продажу за будь-якими можливими напрямками.

У середині січня постачання через Україну знижувалися до історичних мінімумів — 24,2 млн кубометрів на добу. Це пояснювалося падінням попиту на російський газ, який постачається за довгостроковими контрактами. У таких контрактах формула ціни зазвичай прив'язана до середньої ціни попереднього місяця чи кварталу. У січні ціни на спотовому ринку ЄС різко знизилися, що зробило постачання «Газпрому» менш вигідними.

Європа досить стабільно проходить зиму попри скорочення трубопровідних постачань із РФ. Країни ЄС стабільно отримують газ: не лише зросли постачання з РФ, а й відновилися з Норвегії, тому обсяги надходження дорогого зрідженого природного газу (ЗПГ) дещо знизилися. Обсяг відбору газу з підземних сховищ (ПСГ) зараз мінімальний, а в окремих країнах навіть спостерігалося нетто-закачування газу. Загальний рівень запасів у ПСГ перевищує 63%.

Динаміка ф'ючерсних цін на газ

Динаміка ціни на газ


Читати на The Page