Facebook Pixel

Прогноз курсу валют на липень: ОВДП та експорт допоможуть гривні зміцнитися

Курс долара в червні продемонстрував деяке знецінення попри те, що не лише опускався до менш як 27 грн, а й підіймався до майже 27,5 грн. Загалом за місяць гривня зміцнилася на 29 копійок — до 27,17 грн за долар. Якщо говорити про євро, то національна валюта зміцнилися на 1,21 грн і щодо нього — до 32,30 грн.

Що спровокувало такі стрибки, що буде з курсом долара, євро та рубля в липні, які чинники впливатимуть на валюти та чи варто зараз їх купувати — у прогнозі The Page.

Що відбувається з курсом долара

Після рекордного майже за рік зміцнення гривні до 26,9 грн за долар останній знову став дорожчати. Так, 25 червня він досягнув 27,45 грн. Таке зміцнення, за словами керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, було викликано декількома чинниками:

  • заявою Федеральної резервної системи США про те, що в найближчі два роки ключові ставки зростатимуть, після чого курс долара почав зростання в усьому світі, зокрема й в Україні;
  • рішенням НБУ, який залишив без змін облікову ставку на рівні 7,5% попри те, що учасники валютного ринку очікували її підвищення до 8%;
  • обсяги пропозиції валюти дещо знизилися, а деякі продавці почали притримувати частину валютної виручки. Водночас нафтотрейдери частково збільшили обсяги купівлі валюти через зростання вартості енергоносіїв на світових ринках, також автодилери та ритейлери харчових продуктів і електроніки почали купувати більше валюти;
  • спекулятивним складником зростання курсу долара. Учасники міжбанківського валютного ринку часто не проти заробити на значних коливаннях курсу.

«Зростання котирувань найближчим часом відіб’ється на цінах, а інфляція в 9,5% річних може зрости й перевищити 10%, якщо вони й далі зростатимуть такими самими темпами впродовж ще одного — двох тижнів. Це призведе до того, що регулятору доведеться все більше втручатися в перебіг торгів із новими інтервенціями, щоб повернути курс до тренду, що спадає. НБУ вже протягом цього тижня продав понад $100 млн, і варто очікувати більших обсягів, якщо котирування досягнуть рівня 27,6 грн за долар».

Юрій Нетесаний

Юрій Нетесаний

Партнер «Атлант-Фінанс»

Водночас аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко зазначає, що причиною деякого знецінення гривні стала корекція після стрімкого зміцнення нацвалюти. Вона допускає, що перевага на ринку перейшла до продавців, після чого деякі учасники ринку змогли використати ситуацію для спекулятивних операцій, продавши дорожче ту валюту, яку раніше купували за нижчим курсом.

Прогноз курсу долара на липень і що на нього впливатиме

Ахтирко зазначає, що знецінення гривні було тимчасовим явищем і в липні ринок ще повернеться до нижчих рівнів курсу.

«Ми очікуємо, що в липні триватиме помірна ревальвація курсу під впливом тих самих чинників, що діяли від початку року. Як і раніше, попит на валюту буде помірним, а пропозиція — достатньою, аби його задовольняти».

Євгенія Ахтирко

Євгенія Ахтирко

Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital

Водночас президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак називає низку чинників, які впливатимуть на курс у липні. Однак, за його словами, складно визначити, які з них працюватимуть активніше, а які — менш активно. Йдеться про такі чинники, як-от:

  • розподілення квот Міжнародного валютного фонду, згідно з якими Україна має отримати $2,7 млрд. Йдеться про так званий «подарунок», а не кредит, який піде до золотовалютних резервів Національного банку, що посилить спроможність регулятора вести політику згладжування рухомого курсу;
  • ситуація на сировинних світових ринках. Йдеться передусім про високі ціни на товари українського експорту (залізна руда, метали, агропродукція);
  • врожай, який, згідно з очікуваннями, цього року буде досить непоганим, а це означає, що Україна може отримати великі обсяги валютної виручки восени та взимку (наразі курс закладається з огляду на майбутні потоки валюти);
  • вакцинація українців, рівень якої наразі є невисоким (вакциновано приблизно 1,2% громадян), але зараз спостерігається тенденція до її пришвидшення, тому ймовірність того, що на нас чекає велика хвиля нових захворювань на коронавірус, є невисокою;
  • заробітчани, які надсилають в Україну великі обсяги валюти, у зв'язку з чим пропозиція долара та євро на валютному ринку є більшою, адже українці продають валюту, щоб отримати гривню;
  • поїздки українців за кордон, які цього літа не будуть масовими, тому валюта залишатиметься на території країни, адже громадяни її не вивозитимуть;
  • облікова ставка Нацбанку, адже щодо неї є певна кореляція з дохідністю ОВДП (якщо ставка зросте, то зросте й дохідність і можна очікувати великого припливу іноземних інвесторів, які купуватимуть гривневі ОВДП). Козак зазначає, що саме потоки валюти для купівлі ОВДП останнім часом були причиною швидкого зміцнення гривні.

«З огляду на всі ці чинники я вважаю, що тенденція до посилення гривні триває й курс у липні буде приблизно 27 грн за долар».

Тарас Козак

Тарас Козак

Президент інвестиційної групи «Універ»

А Нетесаний вважає, що на курс долара впливатимуть дії Національного банку та аукціони з продажу ОВДП. Щодо першого, то він пояснює, що найближчим часом регулятору доведеться продавати валюту на міжбанку, поки це не призведе до зміни тренду. За словами експерта, варто очікувати, що тренд зміниться вже в першій половині липня. Щодо аукціонів із продажу ОВДП, то нерезиденти в липні трохи зменшать обсяги купівлі державних цінних паперів, що буде пов’язано із сезоном відпусток і зменшенням ділової активності.

Quote«Проте варто очікувати, що загалом нерезиденти збільшуватимуть власний портфель українських ОВДП. Для того щоб інвестувати в гривневі ОВДП, нерезидентам доводиться продавати валюту на ринку, і в такий спосіб вони зміцнюють гривню», — говорить він.

За прогнозом Нетесаного, упродовж липня долар варто очікувати на рівні 26,9 — 27,2 грн у вузькому коридорі та 26,8 — 27,5 грн у широкому.

Прогноз курсу євро та рубля в Україні на липень

За словами Нетесаного, вартість європейської валюти залежатиме від подій на фінансовому ринку. Так, упродовж липня євро в широкому діапазоні варто очікувати на рівні $1,17 — 1,21, а у вужчому — на рівні $1,18 — 1,20. Щодо гривні європейська валюта очікується в широкому коридорі — 31,5 — 33,5 грн, а у вузькому, де вона перебуватиме основну частину місяця, — 32 — 33 грн за євро.

Щодо рубля, то російська валюта зміцнюватиметься, що пов’язано зі зростанням світових цін на енергоносії та іншу сировину. Так, рубль очікується на рівні 0,375 — 0,385 грн.

Купівля долара та євро в липні

Нетесаний зазначає, що наразі українці можуть активно придивлятися до купівлі долара та євро.

Quote«Гарним курсом для купівлі долара стане рівень нижче за 27 грн, а для євро — курс нижче за 32 грн», — зазначає аналітик.
Подякувати 🎉