Дефіцит потужності на тлі похолодання: підсумки енергетичного тижня, що минає

Споживання електроенергії в Україні вранці у п'ятницю, 8 листопада, було на 5% вищим, ніж у попередній день. Причини – зниження температури повітря та хмарна погода у більшості регіонів України, що призводить до зниження ефективності роботи побутових СЕС, повідомило «Укренерго».

Добовий максимум споживання 7 листопада зафіксовано ввечері. Він був на тому ж рівні, що й у попередній день, 6 листопада. У години максимального споживання вранці та ввечері в енергосистемі зберігається дефіцит потужності.

Водночас, попри відсутність імпорту електроенергії, обмеження споживачів електроенергії немає. «Це означає, що наймасштабніша ремонтна кампанія енергетичних об'єктів України, проведена за останні пів року, має досить суттєві результати», — вважає екскерівниця Міненерго Ольга Богомолець. Вона підбила підсумки енергетичного тижня, що минає.

Підсумки тижня з 4 по 8 листопада 2024 року в енергетиці

Усі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють у енергосистемі України.

Виробництво електроенергії на ГЕС залишається на низькому рівні з огляду на відсутність опадів.

Виробництво на ТЕС поступово зростає завдяки проведенню відновлювальних ремонтних робіт обладнання та необхідності його залучення для покриття попиту на електроенергію.

Запаси вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ близько 3,2 млн тонн, що є максимально можливим рівнем заповнення складів.

Виробництво електроенергії ВДЕ, зокрема СЕС, знизилося через похмуру погоду.

Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» перевищив уже 30 млрд грн. Загальний борг «Гарантованого покупця» перед ВДЕ сягає 30 млрд грн.

У листопаді споживання газу нижче за аналогічний період 2021 року на 15%, але вище за рівень минулого року на 1%, що обумовлено підвищеним споживанням газу для генерації.

Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 12,8 млрд кубів (включаючи 3,9 млрд кубів активного газу довгострокового зберігання, а також 0,6 млрд кубів активного газу довгострокового зберігання, переведеного в категорію «буферний газ»), що нижче ніж минулого року на 23% (з урахуванням 0,2 млрд кубометрів газу нерезидентів)

У листопаді «Нафтогаз» не імпортує газ і не купує його на Українській енергетичній біржі, але активно розпродає газ українського видобутку кінцевим споживачам за цінами, нижчими за 15 тис. грн/тис. куб м (за оцінками, «Нафтогаз» покриває у листопаді до 30% комерційного сегменту). Це дивує учасників ринку з точки зору можливого дефіциту газу у «Нафтогазу» для проходження осінньо-зимового сезону та додаткового імпорту газу для виконання ПСО за цінами вище 20-22 тис. грн/тис. куб. м.

У зв'язку зі зниженням температур і включенням опалення добове споживання газу в Україні зросло до 80 млн кубометрів на добу, що разом з реекспортом нерезидентами з ПСГ у режимі «short-haul» до 10 млн кубометрів на добу призвело до збільшення відбору з ПСГ до 40 млн кубометрів на добу.

Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень знизилися на 14% у робочі дні. Індекс базового навантаження становив у середньому 5335 грн/МВт∙год. Середній індекс базового навантаження РДН за жовтень становив 5249 грн/МВт∙год, що нижче на 3% порівняно з попереднім місяцем. У листопаді індекс РДН базового навантаження становить 5294 грн/МВт∙год, що на 1% вище за індекс жовтня.

Ціни на електроенергію на західному кордоні України цього тижня відчутно зросли. На 24% є зростання у Румунії, на 28% та 34% у Словаччині та Угорщині відповідно. Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 155 євро/МВт∙год (Польща) до 169 євро/МВт∙год (Румунія). Такі ціни значно перевищують цінові обмеження на ринку України, що робить економічно недоцільним імпорт електроенергії.

У Києві почала працювати перша когенераційна газопоршнева установка потужністю 1,5 МВт. Встановили обладнання за допомогою USAID та Проєкту енергетичної безпеки на одному з підприємств критичної інфраструктури міста. Київ замовив ще 15 когенераційних установок, які мають надійти протягом року. Мета – за рік досягти додаткової сумарної потужності близько 170 МВт.

Видобуток природного газу в Україні у жовтні досяг найвищого рівня з початку повномасштабного вторгнення. Обсяги валового видобутку газу зросли на 2,3% порівняно з попереднім роком і становили 1,66 млрд кубометрів, згідно з підрахунками ExPro. Це найвищий місячний рівень виробництва із січня 2022 року. Середньодобовий валовий видобуток газу в жовтні 2024 року склав 53,6 млн кубометрів, що на 1,3% більше, ніж у вересні 2024 року, і є найвищим середньодобовим показником з лютого 2022 року. За перші 10 місяців 2024 року Україна видобула майже 15,85 млрд кубометрів газу, що на 2% більше, ніж 2023-го, і на 2,7% більше, ніж 2022 року.

Читати на The Page