Facebook Pixel

Обов'язкова вакцинація проти коронавірусу: чи можна її оскаржити в суді

З 31 січня в Україні почали усувати від роботи комунальників, чиновників і медпрацівників, які не отримали бодай однієї дози вакцини проти COVID-19. Юристи переконують, що це рішення влади можна оскаржити в судах.

Працівників державних установ почали усувати на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я. У міністерстві зазначають, що єдине протипоказання до щеплення конкретною вакциною – анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому разі пацієнту буде рекомендовано щеплюватися від COVID-19 іншою вакциною. Тобто робити щеплення обов'язково.

Кого змусять вакцинуватися

Влада вважає, що проблем із цим наказом не має виникнути. Заступник міністра охорони здоров'я України, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін розповів The Page, що в країні вакциновано 89% медиків.

Quote«Інші умовні 11% — це додатковий або технічний персонал. Лікарів, які не довіряють вакцинації, серед них небагато», — уточнив Кузін.

Він також зазначив, що є 8-10 регіонів, у яких щеплення зробили 100% медичного персоналу. Тож масового звільнення лікарів не передбачається.

Гірша ситуація на комунальних підприємствах.

Quote«Багато хто не хоче вакцинуватися. Та й важко змусити це зробити людину, у якої зарплата 7-8 тис. грн. Їй простіше кинути роботу, ніж щепитися, якщо вона цього не хоче», — пояснив The Page голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Він також нагадав, що в деяких регіонах дефіцит двірників, теслярів, електриків сягає 40%, а тепер може стати ще більшим.

А от серед представників органів місцевого самоврядування взагалі не має бути проблем. Адже їх голови просто можуть доручити свої обов'язки своїм заступникам.

Як реагуватимуть люди

Як не дивно, далеко не всі медичні працівники переконані в необхідності такого жорсткого стимулу до вакцинації.

Заступник голови правління Всеукраїнського лікарського товариства Костянтин Надутий вважає, що останній штам «Омікрон» не настільки агресивний, щоб потрібно було щеплювати людей масово. Він припускає, що хвороба може перейти до розряду звичайних гострих респіраторних захворювань нарівні з риновірусами та грипом. Деякі лікарі гадають, що щеплювати потрібно лише тих, хто перебуває в зоні ризику. А масове щеплення може спричинити масові фальсифікації.

Quote«Вакцину зливатимуть у раковину, так би мовити, освоювати обсяги, якщо вже змушують. Проконтролювати цей процес навряд чи вдасться. У пунктах вакцинації відеокамер немає», — зазначає Ігор Кузін.

Втім, Костянтин Надутий вважає, що багато лікарів принципово відмовляться брати участь у грі та не захочуть робити фальшивий COVID-сертифікат.

Чи законна примусова вакцинація

Чиновники МОЗ дотримуються жорсткої лінії щодо вакцинації, бо впевнені: люди навряд чи будуть масово оспорювати їхній наказ у суді.

Голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації Михайло Радуцький зазначив у коментарі The Page, що є рішення Європейського суду з прав людини, який у квітні 2021 року підтвердив положення українського законодавства про те, що обов'язкова вакцинація законна. Ба більше, вона може бути необхідна в демократичних суспільствах і не суперечить Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Голова Комітету Ради впевнений у тому, що примусова вакцинація дасть свої плоди.

«Коли восени минулого року було введено обов'язкову вакцинацію для вчителів, щеплення двома дозами мали лише 40% педагогів. Натепер цей показник — понад 92%. Відсоток охоплених щепленням медиків завжди був набагато вищий, ніж в інших соціальних сферах. Тому я впевнений, що нові вимоги не завадять роботі медичних установ».

Михайло Радуцький

Михайло Радуцький

народний депутат від «Слуги народу»

Втім, якщо хтось усе ж таки вирішить посперечатися з державою, то цей задум буде не позбавлений перспективи, зазначають експерти.

Які судові перспективи

Юрист ЮК «Територія закону» Євген Савенко вважає, що суди здебільшого ставатимуть на захист громадян, які відмовляються вакцинуватися. Це вже було, коли вони розглядали позови, що оскаржують штрафи за статтею 44.3 (порушення правил карантину людей) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Quote«Я дивився статистику. У 85% випадків суди виправдовують людей за цією статтею. Водночас за рештою статей виправдання лише 5%, щонайбільше 10%. Тобто судді розуміють, що карати людину за відсутність тієї ж маски — абсурд. Щодо невакцинованих, гадаю, станеться те саме. Інакше суди в нашій країні стануть каральним органом», — вважає юрист.

«Якщо ж ви вирішили вплутатися в судову справу з державою, робити це потрібно правильно», — зазначає адвокат акціонерного товариства «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Насамперед потрібно вимагати від керівництва копію наказу про відсторонення або зробити фото наказу на телефон. Заздалегідь можна зробити копію трудової книжки, а також попросити в бухгалтерії копію документа про зарплату за останні два місяці.

Quote«З цими документами можна підготувати позов, у якому просити скасувати наказ про відсторонення, допустити назад до роботи та виплатити кошти за вимушений прогул. Якщо люди користуються правовою допомогою, вимагати відшкодувати витрати. Щодо моральної шкоди я б рекомендував подавати окремий позов», — зазначив адвокат.
Подякувати 🎉