Facebook Pixel

Китайські інвестори «Мотор Січ» вимагатимуть у суді Гааги від України $4,5 млрд

Компанія Skyrizon спільно зі ще кількома китайськими інвесторами повідомили про свої наміри вдатися до міжнародного арбітражу та стягнути з України $4,5 млрд за збитки, яких вони зазнали через українську компанію «Мотор Січ». Китайська сторона заявила про порушення Україною міжнародних зобов'язань за угодою про заохочення та взаємний захист інвестицій між українським урядом і урядом КНР, пише видання Global Times.

Quote«Відповідно до Угоди між урядом України та урядом КНР про залучення та взаємний захист інвестицій, що набула чинності 31 жовтня 1992 року, китайські інвестори вимагають визнати Україну такою, що порушила двосторонню інвестиційну угоду, і виплатити позивачам повну компенсацію всіх завданих збитків на суму понад $4,5 млрд», – йдеться в повідомленні китайських інвесторів.

Відповідний позов уже направлено до арбітражного суду в Гаазі.

Skyrizon разом із партерами наголосили, що Київ політизує економіку і зловживає концепцією нацбезпеки. Інвестори мають намір повернути вкладені кошти.

Контекст. Нагадаємо: Skyrizon придбала 56% запорізького авіаційного підприємства 2016 року. Однак актив так і не було передано в управління компанії через судовий арешт за ініціативою СБУ. Ба більше, АМКУ під формальними приводами затягує розгляд справи про концентрацію або отримання акцій у власність.

У судах різних інстанцій зараз тривають розгляди за позовами акціонерів «Мотор Січі» з вимогою зняти арешт, але судді відмовляють у задоволенні клопотань щодо виклику до суду представників української влади, зокрема СБУ, АМКУ, ОП, КМУ.

29 січня 2021 року президент Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій щодо трьох громадян Китаю та чотирьох китайських компаній, включно зі Skyrizon, щоб заморозити їхні активи в Україні. Усі компанії, внесені до «чорного списку», були інвесторами українського виробника авіадвигунів «Мотор Січ». Санкції передбачають блокування активів, обмеження торгових операцій, часткове або повне припинення транзиту ресурсів, польотів і перевезень територією України, заборону на виведення капіталів за межі України, а також повну заборону здійснення операцій із цінними паперами. Компаніям також заборонено збільшувати статутний капітал підприємств, у яких їм належить понад 10%.

У лютому 2021 року українське МЗС отримало ноту від китайської влади через введення вищезазначених санкцій.

У березні 2021 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради нацбезпеки та оборони (РНБО) про повернення «Мотор Січі» в держвласність.

Подякувати 🎉