Чому харчовики не можуть купити дешевий газ, обіцяний урядом

Уряд обіцяв харчовикам дешевий газ. Фото: oilprice.com

Постанови уряду від 30 грудня щодо продажу приватними газовидобувними компаніями 20% газу на Українській енергетичній біржі (УЕБ) для забезпечення потреб виробників соціальних продуктів харчування недостатньо для організації таких торгів. Про це агенції «Інтерфакс-Україна» повідомила заступник голови біржового комітету УЕБ Інна Щербіна.

«Ми чекаємо від уряду конкретного порядку, як і всі газовидобувні компанії», — зазначила вона. Залишаються незрозумілими питання про початкові ціни пропозиції, механізм контролю обсягів, про доставку газу від віртуальних точок продажу.

Що вирішив Кабмін напередодні Нового року

Постановою №1433 від 30 грудня 2021 року Кабмін зобов'язав приватні газодобувні компанії до 30 квітня 2022 року продавати 20% газу, що видобувається, на УЕБ. Для цього 20% обсягу видобутого приватниками природного газу внесено до переліку видів продукції, торгівля якими здійснюється винятково на організованих товарних ринках.

Уряд також вніс зміну до карантинної постанови №1236 від 9 грудня 2020 року, встановивши до 30 квітня 2022 року:

  • граничну надбавку до ціни природного газу власного видобутку не більше 24% для виробників пшеничного борошна вищого гатунку, пастеризованого молока жирністю 2,5%, хліба житньо-пшеничного, курячих яєць, олії та батонів;
  • торгову надбавку на постачання природного газу власного видобутку для задоволення потреб вищезгаданих суб'єктів господарювання на рівні не вище 1%.

Зазначимо, що в грудні багато виробників продовольства заявляли, що поточні ціни на газ в умовах обмеженого споживчого попиту роблять їхню діяльність нерентабельною та ведуть до банкрутств.

Що має зробити Мінекономіки

За оцінкою першого віцепрем'єра – міністра економіки Юлії Свириденко, приватні газодобувачі продадуть у січні на біржі близько 80 млн куб. м газу. Основними покупцями будуть кінцеві споживачі – виробники соціальних сортів хліба, муки, молока, олії, яєць, курятини, перелік яких затвердить Мінекономіки. Про це йдеться у повідомленні, розміщеному на сайті міністерства 31 грудня.

Про що з харчовиками домовилося Мінагрополітики

Міністерство аграрної політики та продовольства 31 грудня підписало з виробниками соціально значущих продуктів харчування меморандум про стабілізацію цін. «Визначено оптимальний граничний рівень постачальницько-збутової надбавки до ціни природного газу власного видобутку на рівні не більше 25% для задоволення потреб суб'єктів господарювання, основний вид діяльності яких – виробництво соціально важливих продовольчих товарів», – повідомив міністр Роман Лещенко.

Меморандум підписали:

  • голова ради директорів «Спілки молочних підприємств України» Вадим Чагаровський;
  • директор асоціації «Національна асоціація молочників України «Укрмолпром» Василь Бондаренко;
  • голова ради директорів асоціації «Союз птахівників України» Олександр Бакуменко;
  • директор громадського союзу «Мукомоли України» Родіон Рибчинський;
  • голова ради підприємств хлібопекарської промисловості «Укрхлібпром» Олександр Васильченко;
  • президент асоціації «Всеукраїнська асоціація пекарів» Юрій Дученко;
  • гендиректор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук.

Реакція газовидобувних компаній

Ухвалені Кабінетом Міністрів постанови, які зобов'язують приватних газодобувників продавати 20% ресурсу на біржі, незаконні та суперечать чинному законодавству. Про це заявила Асоціація газовидобувних компаній України (АГКУ).

В асоціації зазначили, що державний контроль ціни реалізації газу не вирішує проблем споживачів і матиме катастрофічні наслідки для енергетичного сектору України.

«Застосування таких неринкових механізмів державного регулювання ціни означатиме відмову України від узятих на себе міжнародних зобов'язань щодо створення єдиного ринку газу», – наголосили в АГКУ.

В асоціації вказали на досвід провідних європейських країн, що також зіткнулися з енергетичною кризою, які не втручаються у функціонування ринку газу і не відмовляються від конкурентного ціноутворення. Натомість там ідуть шляхом підтримки населення та бізнесу: надають пільги та субсидії вразливим домогосподарствам за кошти держбюджету, тимчасово знижують податки компаніям та вводять одноразові виплати споживачам.

«Звертаємо увагу, що з ініціативи органів державної влади та за участю газодобувних підприємств було проведено низку конструктивних зустрічей із метою пошуку способів зменшення негативного впливу аномальних стрибків цін на природний газ на економіку України. У результаті було розроблено прозорий, ринковий, швидкий і зрозумілий механізм вирішення цієї кризової ситуації. Незважаючи на це, Кабмін фактично скасував усі попередні домовленості, що унеможливлює оперативне вирішення проблеми», – ідеться в повідомленні АГКУ.

Асоціація закликала владу переглянути рішення про запровадження ручного регулювання ціни на газ, що видобувається. Якщо думку газодобувників буде проігноровано, то «компанії будуть змушені обстоювати свої законні інтереси у встановленому законодавством порядку».

Читати на The Page