Facebook Pixel

Біржова ціна на газ досягла 71,5 тис. грн: молочники говорять про зупинення їхніх виробництв

Висока ціна на газ розоряє українських виробників. Фото: seekingalpha.com

Висока ціна на газ розоряє українських виробників. Фото: seekingalpha.com

За даними Української енергетичної біржі, 29 грудня середньозважена ціна газу (ресурс січня) була 71,5 тис. грн за тисячу кубометрів (за умови передоплати – 59,5 тис. грн, післяплати – 73,1 тис.).

gaz-birzha.jpg

Газ на біржі купують переважно промислові підприємства. Багато хто з них давно каже, що нинішній рівень цін робить їхню продукцію неконкурентоспроможною, тому вони будуть змушені зупиняти виробництво. Нині ситуація загострилася.

Зокрема, 28 грудня представники асоціацій харчової галузі розповіли про кризовий стан підприємств. Було заявлено, що підприємства стоять на межі зупинки через високу ціну на газ.

Telegram Logo

Керівник групи «Молочний альянс» Сергій Вовченко повідомив, що група поінформувала своїх партнерів про неможливість далі працювати зі збитками. «Ситуація парадоксальна: що більше ти переробляєш молоко та випускаєш продукцію, то більше ти отримуєш збитків», – пояснив Вовченко.

За його словами, ціна на газ за рік зросла для підприємства майже в 10 разів, електроенергія – у 2,5 раза. Ціни на пакувальні матеріали – на 42%. Ціни на молоко-сировину – на 25% (і це за умови, що ціни на молоко майже на третину вищі, ніж у сусідній Польщі, яка завалює Україну своєю молочкою). Водночас ціни на готову продукцію переробники змогли підняти в середньому лише на 7%. За таких умов подальша робота даватиме їм десятки мільйонів збитків щомісяця. А це неприпустимо, бо далі може бути лише банкрутство. І тоді постраждають усі — від фермера до споживача.

Переробники молока запропонували його виробникам на період до стабілізації ситуації із цінами на газ знизити на кілька відсотків ціни на молоко-сировину. А торговельні мережі попросили встановити економічно обґрунтовані ціни виробників молочної продукції та скоротити дебіторську заборгованість до рівня договірних умов (тобто вчасно розплачуватися за продану продукцію).

Про реакцію торговельних мереж поки що невідомо, а виробники молока відповіли швидко. Асоціація виробників молока заявила, що пропозиція «Молочного альянсу» знизити відпускні ціни на молоко на 10% із 1 січня неприйнятна.

Виробники молока стверджують, що вони також у кризовій ситуації. Більшість молочних господарств працювало з негативною рентабельністю 5-6% до жовтня.

Ціна на мінеральні добрива у 2021 році зросла в 3 рази, вартість залізничної логістики – в 5 разів, витрати на білкові корми збільшилися на 40–50%, вартість власних вирощених кормів – на 40%, ветеринарних препаратів – на 25%.

«У таких умовах різкий обвал цін на молоко-сировину на 10% для тотальної більшості молочних ферм означатиме закриття», — стверджують в Асоціації.

Нагадаємо, днями Кабінет Міністрів пообіцяв встановити пільгову ціну на газ для підприємств хлібопекарської галузі – 25 тис. грн за 1 тис. кубометрів до 31 березня 2022 року.

23 грудня виробники кондитерських виробів, що входять до асоціації «Укркондпром», заявили, що планують повністю або частково згорнути виробництво солодощів через високі ціни на газ.

Коментарі

Всі новини