Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Чи зменшиться ціна на газ для населення після відставки верхівки «Нафтогазу»

Фото: УНІАН

Фото: УНІАН

14 травня буде припинено повноваження чинної наглядової ради НАК «Нафтогаз». Разом із наглядовим органом у відставку планує піти і правління компанії, припускають у відкритому листі до прем’єр-міністра самі наглядовці. Причинами власного звільнення члени ради називають незгоду з оцінкою Кабміном своєї роботи та порушення практики корпоративного управління, унаслідок якого було змінено голову правління Андрія Коболєва на Юрія Вітренка.

Про те, як різка зміна майже всієї верхівки компанії вплине на її діяльність і вартість газу для населення, The Page спитало в експертів.

Член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що зміна керівництва є компромісом між західними партнерами, президентом Зеленським і самим Коболєвим. Головним завданням «Нафтогазу» відтепер стане зниження тарифу на газ для населення в будь-який спосіб.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

«Зеленському просто надали право використати «Нафтогаз». Це, на жаль, імітація повернення «Нафтогазу» під державний контроль, хоча і красива. Йому дають під контроль цю компанію для того, щоб він зміг поставити прийнятні для населення ціни на газ. Тарифне питання тут є ключовим. Зеленський завжди просував ідею щодо зниження тарифів — це в нього ідея фікс».

Юрій Корольчук

Юрій Корольчук

член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій

Інших змін експерт не бачить. Кадрові перестановки відбудуться, лише якщо теперішні представники керівного апарату не захочуть працювати на нову ідею, а видобуток не збільшиться, адже для цього необхідні завеликі інвестиції і дорогі технології, які ані компанія, ані країна наразі собі дозволити не можуть.

«Це абсурдно, бо вже 100 разів у самому «Нафтогазі» і зовні визнавали, що збільшити видобуток газу не вдасться — немає стільки ні грошей, ні технологій, ні спеціалістів. Там треба витратити за хорошим рахунком понад $10 млрд. Це має бути глобальна безперервна програма. Де їх компанія візьме? З транзиту російського газу? Там вони заробляють лише 1,5 млрд, із них 0,5 млрд іде на обслуговування труби».

Юрій Корольчук

Юрій Корольчук

член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій

З-поміж позитивних очікувань експерт зазначив можливу спробу навести лад в операціях, які стосуються зберігання газу в сховищах і закупівлі обладнання, а також усунення посередницьких схем.

Інвестиційний банкір Сергій Фурса дещо стриманіший у прогнозах. Аналітик пропонує дочекатися результатів візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до України.

«Процес дуже динамічний, і багато в чому все залежатиме від візиту держсекретаря. Те, що відбулося з «Нафтогазом», — це погана новина, але прогнозувати щось важко, адже процес є дуже динамічним».

Сергій Фурса

Сергій Фурса

інвестиційний банкір

Експерт із міжнародних енергетичних і безпекових відносин Михайло Гончар назвав дії членів наглядової ради цілком логічними й передбачуваними. Після порушення процедури та ігнорування їхньої думки щодо призначення нового голови вони вирішили не нести відповідальність за те, що було зроблено в обхід ради.

«Поки що новий голова правління декларує правильні підходи, але ми знаємо, що в нас часто за правильними словами стоять зовсім інші наміри. Тут питання навіть не в персоналії нового голови правління, а в тому, що йому будуть нав’язувати з Банкової. Упродовж найближчих місяців усе проявиться. Можна здогадуватися про те, що Банкова вимагатиме зниження тарифів на газ. Я не виключаю того, що за цим можуть стояти далекосяжні плани витягти з «Нафтогазу» його найцінніший актив – «Укргазвидобування» – і пустити на приватизацію».

Михайло Гончар

Михайло Гончар

Експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин

Кандидат економічних наук, член Ради Національного банку України Віталій Шапран вважає заміну Кабміном керівника «Нафтогазу» економічно обґрунтованою, проте зауважує, що головне – розробити чітку систему оцінки діяльності правлінь держпідприємств. Тоді обґрунтування звільнень і призначень стануть прозорішими.

«Питання, яке хвилює мене як експерта з економіки, – те, що в нас немає чітких KPI для державних компаній. Мають бути чіткі показники ефективності: прибуток, якісь соціально значущі показники, нарощування експортного потенціалу тощо. Це має бути в усіх держкомпаніях. Тоді не буде жодних питань «За що?», «Чому?», «Як?», «Кого звільнили, кого поставили

Віталій Шапран

Віталій Шапран

член Ради НБУ

Зазначимо, що Юрій Вітренко на пресконференції після свого призначення головою правління «Нафтогазу» заявив, що цінова й кадрова політика формуватимуться раціонально.

«З кожним із керівників, принаймні вищої ланки, буде проведено зустріч. І на цих зустрічах у мене дуже просте питання до керівників: я хочу, щоб вони показали, яку користь приносять і планують приносити компанії. За результатами розгляду їхніх планів буде ухвалено відповідні кадрові рішення».

Юрій Вітренко

Юрій Вітренко

голова правління «Нафтогазу»

Він також зазначив, що завжди виступав за економічно обґрунтовані ціни й розуміється на цьому, проте за різних умов рівень цін буде різнитися.

Quote«Саме створення цих умов є завданням національної компанії, щоб економічно обґрунтований рівень цін був нижчим», – підкреслив Вітренко.

Контекст.

Подякувати 🎉

Коментарі

Всі новини