Кабмін сформує новий дорогий енергоактив для великої приватизації

Приватизація «Центренерго» проходитиме разом із вугільними шахтами. Фото: «ЕП»

Міністерство енергетики запропонувало відмовитися від ліквідації «Енергетичної компанії України» й передати їй держпакет акцій «Центренерго» та державні вугільні шахти. Проєкт такої постанови Кабін має розглянути 10 листопада.

Усі 100% акцій нової компанії стануть об'єктом великої приватизації.

Що таке «Енергетична компанія України»

Національна акціонерна компанія «Енергетична компанія України» (НАК «ЕКУ») за часів свого розквіту (на початку 2000-х) була акціонером майже 30 підприємств. До переліку енергокомпаній, пакети акцій яких було передано до статутного фонду «ЕКУ», входили «Донбасенерго», «Дніпроенерго», «Центренерго», «Західенерго», Дністровська ГАЕС, 19 обленерго, «Київенерго», «Крименерго», п'ять ТЕЦ (Дніпродзержинська, Миколаївська, Харківська №5, Херсонська, Одеська).

За розміром статутного фонду (9,8 млрд грн) «ЕКУ» була найбільшою компанією в Україні.

Поступово частина підприємств «ЕКУ» передавалася на приватизацію.

У вересні 2014 року Кабінет міністрів своєю постановою ліквідував «ЕКУ» й передав пакети акцій енергокомпаній, що залишилися в неї, до Міненерго.

У постанові йшлося про те, що строк роботи ліквідаційної комісії не має перевищувати 5 місяців.

Що таке «Центренерго»

«Центренерго» – одне з найбільших підприємств електроенергетичної галузі країни і єдина в Україні державна енергогенерувальна компанія.

У загальному обсязі виробництва електроенергії України частка компанії становить майже 8%, у структурі теплової генерації – приблизно 18%.

До складу підприємства входять три теплові електростанції: Трипільська ТЕС у Київській області (м. Українка), Зміївська ТЕС у Харківській області, (смт Комсомольське) та Вуглегірська ТЕС у Донецькій області (м. Світлодарськ).

Сумарна встановлена потужність виробничих активів – 7 665 МВт, що становить приблизно 14% загальної потужності електростанцій України. На електростанціях компанії встановлено 23 енергоблоки потужністю від 175 до 800 МВт, з яких 18 – вугільні, а п'ять – призначені для використання газомазутного палива.

Контрольний пакет акцій компанії розміром 78,29% перебуває в управлінні Фонду держмайна. Інші юридичні та фізичні особи володіють 20,38% та 1,33% акцій відповідно.

Розмови про приватизацію «Центренерго» точаться давно, призначалися навіть дати приватизації. За останніми даними ФДМ (липень 2021 року), приватизація має відбутися у 2022 році.

Тоді йшлося і про те, що приватизація «Центренерго» здійснюватиметься з огляду на розпорядження Кабінету міністрів № 1215-р від 5 жовтня 2020 року про створення акціонерного товариства за участю державних вугледобувних підприємств і «Центренерго».

Розпорядженням № 1215-р передбачалося, що компанія ДТЕК мала достроково повернути з оренди держшахти підприємства «Добропіллявугілля», а ФДМ до 31 березня 2021 року мав внести на розгляд уряду проєкт рішення про створення акціонерного товариства, до статутного капіталу якого передаються корпоративні права «Центренерго» та майно низки вугледобувних підприємств.

Однак 31 серпня цього року міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що остаточного рішення про те, які саме державні вугільні підприємства можуть бути приєднані до «Центренерго» в рамках створення вертикально інтегрованої компанії, ще немає. Це питання необхідно обговорювати з погляду готовності потенційних інвесторів придбати таку вертикально інтегровану компанію.

Які державні шахти залишилися в Україні

До російської агресії такими, що працюють, в Україні вважалися приблизно 120 шахт. Здебільшого ці шахти були державними. У вересні 2014 року повідомлялося, що працювали лише 36 шахт: 12 шахт за межами Донбасу та 24 з 93 шахт Донбасу (ще 60 шахт перебували в режимі підтримання життєдіяльності, а 7 були повністю зруйновані під час бойових дій).

У січні 2015 року уряд України ухвалив рішення продати всі 35 державних шахт, які й далі вели видобуток вугілля.

У травні цього року Міненерго повідомляло, що на підконтрольній уряду території розташовані 33 державні шахти. Частину з них — 5-6 шахт — буде передано до компанії «Центренерго» і згодом приватизовано разом із нею. Деякі шахти (на яких є порівняно великі запаси вугілля) буде приватизовано окремо.

Підприємство «Добропіллявугілля» (шахти «Добропільська», «Новодонецька», «Алмазна», «Піонер», «Білицька») перебували в оренді в компанії ДТЕК Ріната Ахметова до 2059 року.

25 січня цього року ДТЕК повідомила, що завершила процес повернення державі цих шахт.

Читати на The Page