Гральний бізнес в Україні легалізували в серпні 2020 року. А вже в лютому наступного року Комісія з азартних ігор і лотерей видала першу ліцензію на ведення діяльності. Загалом минулого року Комісія видала 4 110 ліцензій різних видів і дозволів, спрямувала до держбюджету понад 1,7 млрд грн і встановила робочі контакти з Литвою, Іспанією, Сінгапуром, Данією.
Блискавичний старт роботи грального ринку, що з 2009-го до 2020 року перебував у тіні, давав надію на те, що Україна зможе стати сильним гравцем на міжнародній арені й, можливо, навіть європейським хабом гемблінгу.
Однак 24 лютого росія почала повномасштабну війну проти України. Населенню та бізнесу довелося боротися за життя, суверенітет держави й адаптуватися до воєнних умов.
розбиралося, як трансформувався український гральний ринок і як ця галузь наближає перемогу України.
Курс на виживання та боротьбу з нелегалами
Як повідомив голова КРАІЛ Іван Рудий, у 2022 році Комісія планувала залучити до держбюджету 1,5 млрд грн плати за ліцензії, посилити міжнародну співпрацю, підвищити обізнаність громадян про роботу ринку азартних ігор і продовжити боротьбу з ігровою залежністю.
Однак після повномасштабного вторгнення росії пріоритети ринку змінилися, і гемблінговим компаніям довелося переорієнтуватися з досягнення фінансових цілей на захист своїх співробітників і боротьбу з незаконною рекламою.
Зокрема, у перший місяць повномасштабної війни Parimatch Ukraine спрямувала зусилля на евакуацію співробітників і їхніх родин, волонтерство, постійний зв'язок з українськими військовими для надання адресної допомоги. Станом на червень 2022 року компанія надала допомоги ЗСУ на 180 млн грн.
Ukrainian Gambling Council (UGC) теж зазнала змін через повномасштабне вторгнення росії. За словами голови UGC Антона Кучухідзе, на сьогодні приблизно 90% працівників залучено до роботи дистанційно, деякі співробітники – навіть з-за кордону. Усі чоловіки з Асоціації залишилися в Україні, ніхто нікуди не поїхав. Через брак фінансування зупинився проєкт із психологічної підтримки людей, які мають проблеми з ігровою залежністю. Водночас з'явилися нові напрямки діяльності, спровоковані російською агресією.
«Під час війни дехто вирішив, що всі зусилля держави спрямовано на війну і ніхто нічого моніторити не буде. Дуже активізувалися нелегали з незаконною рекламою. Тому Асоціація вирішила, що потрібно діяти й допомагати державі виявляти такі факти та притягувати до відповідальності всіх нелегалів, які вдаються до подібних заходів. Для цього ми запустили гарячу лінію з боротьби з незаконною рекламою».
Антон Кучухідзе
голова Ukrainian Gambling Council
Краще збитки, аніж робота на росії: як компанії виходять з ринку рф
У перші дні військової агресії Рада директорів холдингу Parimatch Tech анонсувала безкомпромісне рішення про відкликання франшизи на використання бренду Parimatch у росії. Уже за декілька тижнів країну-агресора було повністю ізольовано як на юридичному рівні, так і технологічному, було відключено платформу та відкликано бренд.
Рішення щодо виходу бренду з росії компанія дотримується й досі, воно є остаточним і не підлягає перегляду. Ніякого ребрендингу чи рестайлінгу не відбулося: навіть поодинока згадка чи використання бренду в росії є порушенням інтелектуальних прав.
Зміни торкнулися й білорусів: бренд Parimatch остаточно залишає білоруський ринок, а білоруська компанія виходить зі складу міжнародного холдингу. Аби завершити процес розірвання відносин і виходу з ринку з дотриманням усіх законів і регуляторних норм, сторони погодили перехідний період, упродовж якого сервіси залишаються доступними, але бренд уже заборонено використовувати в РБ. Тепер відповідальність за операційну діяльність і фінанси несе вже новий власник. Так само він має опікуватися й командою, яку бренд вимушений залишити в країні. Холдинг більше не отримуватиме прибуток від компанії, що оперує в білорусі, ані сьогодні, ані в майбутньому.
Водночас у VBET повідомили, що компанія ніколи не працювала й не планує працювати на російському ринку.
Турбота про людей понад усе
Як країну, так і бізнес створюють люди. Тому їхня безпека – пріоритет. Наприклад, після початку війни протягом двох місяців усі співробітники VBET мали можливість не працювати. Компанія надала час на розв'язання особистих проблем, переїзд у безпечне місце, а також допомогу близьким і рідним. Увесь цей час усі працівники отримували 100% заробітної плати.
«У нас не було скорочень. Усім працівникам, які не мали змоги виконувати функції, передбачені їхньою позицією, було запропоновано перейти до інших відділів».
Пресслужба VBET
Sport Betting & Gaming
Ба більше, команда VBET збільшилася на 25% проти довоєнних показників. Активне наймання працівників усе ще триває.
Компанії PIN-UP Ukraine теж вдалося уникнути не тільки скорочень персоналу, а й заробітної плати. За словами СОО компанії Ігоря Зотька, PIN-UP Ukraine є компанією, яка насамперед цінує свою команду.
Попри війну компанія й далі навчає співробітників і підвищує їхню кваліфікацію. Зокрема, PIN-UP Ukraine:
- проводить тренінги та вебінари;
- оплачує зовнішнє професійне навчання для співробітників.
Жодну освітню активність, яку було заплановано до війни, не було скасовано.
Також у компанії й далі діє медичне страхування, працює корпоративний психолог.
«Ми розуміли, що в цей нелегкий для усіх українців час ми мали надати нашим співробітникам стабільну зарплату. Тому, крім позапланового авансу в лютому, в березні ми виплатили усім пінапівцям одноразову фінансову допомогу. Також ми гарантували збереження робочих місць та стабільну виплату зарплати в повному обсязі тим колегам, які пішли захищати нашу Україну або вирішили займатись волонтерством. У наших командах, звісно були люди, які з міркувань безпеки вирішили покинути рідні міста. Їм наша команда HR-департаменту допомогла з пошуком житла та переїздом».
Ігор Зотько
СОО PIN-UP Ukraine
80% команди Parimatch Ukraine залишилося в Україні. Незалежно від місця та країни перебування компанія переглянула перелік соціальної допомоги, додавши компенсацію за оренду житла тим, хто був вимушений залишити свій дім, і компенсацію переїзду в Україні та за кордон.
Працівники Parimatch, що перебувають у лавах ЗСУ та ТрО, отримують необхідну амуніцію від компанії, а за потреби – навіть автівки. Після розв'язання нагальних питань компанія запустила психологічну підтримку та регулярні онлайн-зустрічі з психологами, а для відновлення фізичного стану – щоденні заняття йогою або стретчингом.
Компанія завершила співпрацю з приблизно 15% загальної кількості спеціалістів, однак підтримуватиме їх до кінця війни.
Чому український гемблінг – це синонім слова «людяність»
З перших днів повномасштабного вторгнення російських військ в Україну легальні організатори вітчизняного ринку гемблінгу допомагають державі в боротьбі з агресором.
VBET запустила ініціативу We Care Fund і збирає кошти для гуманітарних організацій, що допомагають Україні. За кожен оберт слоту та ставку в лайв-казино VBET перераховує кошти до We Care Fund. Раз на місяць компанія передає зібрані кошти українським благодійним організаціям. Уже вдалося зібрати майже 2 млн грн.
Разом з УАФ і TicketBox VBET також організувала продаж віртуальних квитків на матчі збірної України. Усі зібрані кошти (770 тис. грн) буде перераховано на фандрейзингову платформу UNITED24.
«На сайт компанії заходять пограти та трохи «змінити картинку». Водночас, можливо, навіть не усвідомлюючи, люди допомагають Україні. Просто граючи».
Пресслужба VBET
Sport Betting & Gaming
За чотири місяці війни розмір допомоги Parimatch уже становить 180 млн грн. Кошти було спрямовано переважно на адресне забезпечення підрозділів ЗСУ, що беруть безпосередню участь у бойових діях проти агресора. Увесь цей час Parimatch закуповує засоби індивідуального захисту та військове обладнання: бронежилети, шоломи, тактичні окуляри, тепловізори, автівки й навіть пальне на прохання командирів військових частин Київської, Харківської, Запорізької, Миколаївської, Полтавської областей.
Для вимушено переміщених осіб Parimatch облаштовує спальні місця на заході країни – прихисток отримали понад 4 тисячі людей, додатково передаються набори харчових продуктів. Для медиків придбали апарати ШВЛ і машину «швидкої допомоги». У компанії запустили власні благодійні проєкти та долучалися до чинних.
Коли почалася війна, PIN-UP Ukraine дуже активно взялася допомагати людям і державі. Компанія витратила понад 23 млн грн на гуманітарну допомогу. За ці кошти купувалися харчові продукти й за допомогою волонтерів доправлялися до областей, де велися активні бої. Це Донецька, Київська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області. Також компанія надавала адресну допомогу, видавала товари першої необхідності в спеціалізованих гуманітарних центрах.
Команда PIN-UP Ukraine активно допомагала лікарням і поліклінікам, адже зараз саме лікарі рятують і бійців, і мирних жителів. Допомогу отримали:
- «Охматдит»;
- клінічна лікарня «Феофанія»;
- Харківський перинатальний центр;
- лікарні Миколаєва.
«Окрім очевидних гуманітарних активностей, ми намагаємося використовувати й нестандартні методи. Наша команда організувала два благодійні квізи серед співробітників, а всі отримані донати — понад 100 тис. грн — передали на благодійність».
Ігор Зотько
СОО PIN-UP Ukraine
UGC теж перераховувала кошти на підтримку ЗСУ, допомагала з комунікацією, наприклад, зв’язатися з різними фондами.
«Спочатку було велике бажання допомогти всім, однак якось ми зі своїми партнерами, що допомагали нам забезпечити воїнів амуніцією, потрапили в неприємну ситуацію. Виявилося, що не всі представники бізнесу, які продають спеціальні товари, є чесними підприємцями, у цій сфері також є й багато непорядних волонтерів. Після такого негативного досвіду ми перейшли на більш конкретну персональну допомогу».
Антон Кучухідзе
голова Ukrainian Gambling Council
Зараз кожен співробітник Асоціації допомагає тим, кого реально знає, – людям, яким можна довіряти, щоб допомога дійшла до тих, хто цього дійсно потребує.
Не грошима єдиними
Гемблінгові компанії активно допомагають, бо мають ресурси. І це не лише про гроші. Це й велика мережа контактів, включно з міжнародними, що передусім допомагає доносити до іноземного ринку реальний стан справ у країні.
Parimatch Ukraine за ініціативою Глобального договору ООН в Україні, Jooble та Happy Monday запустили проєкт Give a job for UA. Його мета – об'єднати зусилля компаній-лідерів для заохочення міжнародних партнерів до створення робочих місць і надання українським біженцям інструменту пошуку вакансій. Покращення фінансового стану українців сприятиме відновленню економіки України.
Аби стрес не перетворився на стиль життя, важливо робити те, що додає сили та заряджає позитивом. Нещодавно на платформі Parimatch Casino з’явилася гра Bayraktar, де кожен може спробувати себе в ролі оператора відомого винищувача. Візуальне оформлення гри майже ідентичне інтерфейсу реального безпілотного літального апарату Bayraktar, включно з відображенням географічних координат для прицільнішого знищення об'єктів.
Тенденції та прогнози: як людяний гемблінг змінить український ринок
За словами голови UGC Антона Кучухідзе, поточні тенденції грального ринку України є очевидними й відповідають умовам війни. Якщо говорити конкретно про онлайн-сегмент, то майже всі члени Асоціації, які мають онлайн-бізнес, сплатили ліцензійні платежі в цей скрутний час. Це PIN-UP Ukraine, Parimatch, PokerMatch, Vbet і низка інших компаній.
Щодо трансформації, то зараз компанії насамперед переймаються збереженням робочих місць і допомогою армії.
«Не можу сказати, що варто очікувати якихось хай-тек чи інноваційних рішень. Єдине, що можу зазначити, — ліцензовані українські онлайн-компанії почали відкривати офіси у Європі».
Антон Кучухідзе
голова Ukrainian Gambling Council
Кучухідзе наголосив, що саме завдяки такій трансформації компаніям вдалося зберегти сотні робочих місць, надати нашим співгромадянам гідну роботу та заробітну плату. Крім того, це дає змогу українським компаніям:
- розширювати свою діяльність у Європі;
- заходити в інші юрисдикції;
- надавати можливість співгромадянам працювати в безпечніших умовах.
«З огляду на те, що чоловіки не можуть зараз виїжджати з країни, ми розглядаємо можливості відновити певну міжнародну діяльність завдяки нашим співробітницям, які нині перебувають за кордоном. Це потрібно для того, щоб світ розумів: попри війну гральний бізнес продовжує роботу в Україні, і він виживе».
Антон Кучухідзе
голова Ukrainian Gambling Council
Тренд розвитку задаватимуть онлайн-компанії, адже онлайн-сектор може існувати й під час війни. Буде затримка в розвитку та обсягах наземного сегмента грального бізнесу – казино та залів гральних автоматів.
Відновиться наземний сегмент після того, як, по-перше, встановиться стабільний мир, по-друге, буде відбудовано інфраструктуру міст, а не лише готелі, де розташовано гральні заклади, як-от, наприклад, у Харкові.
«Знадобиться щонайменше півтора — два роки для відновлення туристичного потоку іноземців у наші готелі, щоб вони грали в Україні й відповідно залишали більше коштів як у казино, так і в суміжних галузях – ресторанно-готельному бізнесі, торговельних закладах тощо».
Антон Кучухідзе
голова Ukrainian Gambling Council
За словами Кучухідзе, єдине, чого бізнес потребує вже зараз, — це податкової реформи грального бізнесу, зокрема, ухвалення законопроєкту 2713-д. Насамперед це стосується онлайн-сегмента, який у найближчі два — три місяці зможе відновити обсяги свого трафіку.
Резюмуємо
Від кожного з нас зараз залежить майбутнє України. Громадянський обов’язок кожного — від людини до бізнесу – допомагати країні. Систематична допомога гемблінгових компаній укотре доводить, що це робиться не задля піару, а лише тому, що кожен має спрямувати всі свої сили на перемогу України у війні.