Війна, яку розпочала путінська росія проти України понад місяць тому, позначилася не лише на житті українців, а і спричинила низку негативних змін по всьому світу. Зокрема, спровокувала охолодження світової економіки та пришвидшила інфляційні процеси. Насамперед це відчули на собі європейські країни.
Першими постраждали сільськогосподарський сектор, енергетична галузь і сфера туризму, які швидше за інших зреагували на запроваджені урядами економічні санкції проти росії.
Загальне зниження ділової активності не оминуло й ринок легальних азартних ігор через швидку зміну поведінки споживачів послуг гральних закладів, які почали заощаджувати на розвагах.
Нещодавно у Великій Британії на замовлення держави було проведено чергове дослідження поведінки місцевих гравців. Опитування проводила компанія YouGov від імені Департаменту довіри (DoTrust) — постачальника відкритих банківських рішень, якому належить програма BetBudget.
Дослідження показало, що 18% постійних гравців готові припинити грати в азартні ігри, ще 32% планують скоротити свої витрати через підвищення рівня інфляції в країні. Нагадаємо: рівень індексу споживчих цін у Великій Британії за останній тиждень березня зріс до 6,2%.
Таке зростання цін суттєво вплинуло на споживчі звички респондентів. Так, 11% із них зазначили, що внаслідок інфляції вони «щосили намагалися» сплачувати свої рахунки та витрати. Ще 43% опитаних заявили, що збільшення цін суттєво вплинуло на них і вони змушені скорочувати витрати на другорядні потреби та хобі.
38% респондентів сказали, що зростання вартості життя не надто вплинуло на них, і хоча вони ретельно відстежують свої витрати, ніщо не змусило їх вносити істотні зміни у звичну фінансову поведінку. І лише 7% гравців заявили, що зростання цін жодним чином не вплинуло на їхні звички та витрати. Одночасно із цим 35% респондентів зазначили, що вони планують встановлювати чіткі бюджетні ліміти для азартних ігор.
Це дослідження вкотре доводить, що:
- азартні ігри вже давно сприймаються як частина індустрії розваг чи просто хобі, на яке витрачають гроші так само, як і на будь-які інші вподобання (за умов наявної фінансової спроможності), і не розглядають гру як можливий інструмент швидкого збагачення;
- гравці виходять із реальних можливостей витрачати власні кошти на розваги й чітко визначають, що є пріоритетом для витрат, а що ні.
Таке ставлення до гемблінгу є сталим всесвітнім трендом, адже азартні ігри – це класика сфери розваг.
Україна – не виняток із цього тренду. І в нашій країні спостерігаються аналогічні процеси. Так, у період війни трафік ліцензованих онлайн-казино неабияк упав. Це вкотре доводить, що гральний бізнес і гравці не існують окремо від тенденцій розвитку чи проблем країни. Війна, економічні проблеми/кризи мають прямий вплив на поведінку гравців і роботу гральних закладів. І цей вплив характеризується спільними рисами для всіх цивілізованих країн. Буде після війни тренд розвитку економіки взагалі – буде і тренд активного розвитку грального бізнесу як у світі, так і в Україні.