Facebook Pixel

Від Берна до Сапольскі: 10 найкращих психологічних книг

Життя

ТОП-10 психологічних книг: список. Фото: unsplash / Alexander Grey

ТОП-10 психологічних книг: список. Фото: unsplash / Alexander Grey

Сьогодні емоційний інтелект за важливістю посідає таке ж важливе місце, як і класична структура розумових здібностей людини. А наука, яка за нього відповідає — психологія, допомагає нам зрозуміти людський розум і поведінку. І хоча читання психологічних книг не є панацеєю від всіх психологічних проблем, знайомство з ними допоможе вам краще зрозуміти себе та інших. The Page склало добірку 10 найкращих, на думку редакції, психологічних книг, які має прочитати кожен.

«Людина в пошуках справжнього сенсу», Віктор Франкл

Віктор Франкл — австрійський психіатр, психотерапевт і філософ єврейського походження, творець так званої Третьої Віденської Школи психотерапії. Свою працю «Людина в пошуках справжнього сенсу» він вперше опублікував у 1946 році. Книга написана про його екстремальний досвід виживання в концентраційному таборі під час Другої світової війни.

Книгу досі читають у всьому світі, адже вона розповідає про власний досвід Франкла і про те, що навіть у найважчих обставинах людина може знайти сенс і мету життя, якщо має в собі силу волі і прагнення до особистісного зростання. Важливо, що на основі цього експериментального досвіду автор створив власний метод психотерапії – логотерапію, суть якої полягає в тому, що розвиток особистості визначається прагненням до пошуку сенсу життя.

«Ігри, у які грають люди», Ерік Берн

Ерік Берн — американський психолог і психіатр, який відомий, насамперед, як розробник транзакційного аналізу. Основні положення цієї теорії, яка широко використовується у психотерапії при лікуванні різних психологічних розладів, а також у роботі психологів з корекції поведінки людини, він і виклав у книзі «Ігри, у які грають люди».

У книзі Берн описує «ігри» людей для задоволення своїх психологічних потреб. Автор описав понад 120 «сценаріїв» із трьома основними «ролями» — жертва, переслідувач і рятівник — і навів приклади того, як вони розігруються в різних міжособистісних ситуаціях. Книга може допомогти читачам краще усвідомити власні ігри та сценарії, а також розвинути здоровіші та автентичніші стосунки з іншими людьми.

«Психологія впливу», Роберт Чалдині

Роберт Чалдині — американський психолог, який найбільш відомий не тільки своєю книгою «Психологія впливу», а й описом маніпулятивної техніки «Двері в обличчя».

Його книга «Психологія впливу» з реальними прикладами описує психологічні принципи, які люди використовують у процесі прийняття рішень і які можна використовувати для переконання інших, а саме: взаємність, прихильність і послідовність, соціальні докази, симпатія, авторитет і дефіцит. Чалдині наводить реальні приклади того, як ці принципи використовуються в маркетингу, рекламі та соціальній взаємодії, а також пропонує стратегії захисту від маніпулятивного переконання і наголошує на важливості етичного та відповідального використання цих технік.

«Психологія 101. Факти, теорія, статистика, тести й таке інше», Пол Клейнман

Пол Клейнман — блогер, письменник популярних книг з філософії, психології та саморозвитку, популяризатор науки.

Книга-бестселер Клейнмана «Психологія 101. Факти, теорія, статистика, тести й таке інше», написана у науково-популярній формі і містить психологічні концепції та експерименти з маловідомими фактами з життя видатних учених-психологів.

В книзі ви також може дізнатися, що таке когнітивний дисонанс, гештальтпсихологія, теорія особистісних рис та багато іншого.

«Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта», Ірвін Ялом

Ірвін Ялом — американський психолог, психотерапевт, доктор медичних наук, професор психіатрії Стенфордського університету, популярний автор творів із психології та психотерапії.

«Ліки від кохання» — його світовий бестселер. У цій книзі Ірвін Ялом розповідає про десять випадків зі своєї лікарської практики, щиро співпереживаючи своїм пацієнтам, і піднімає актуальні теми смерті, любові, старості та свободи.

«Таємне життя розуму», Маріано Сіґман

Маріано Сіґман – аргентинський нейробіолог та спікер TED Talks. Він вже понад 20 років досліджує роботу людського мозку. У своїх роботах спирається на дослідження у галузі фізики, лінгвістики, психології, освіти та інших дисциплін.

Його книга «Таємне життя розуму» розповідає про роль нейронауки в нашому житті, розкриває процеси, що відбуваються в мозку і визначають, як ми навчаємося, мислимо, відчуваємо і мріємо. За допомогою досягнень фізики, лінгвістики, психології, педагогіки та інших дисциплін він намагається пояснити, чому в людей, що розмовляють кількома мовами, рідше розвивається деменція, як новонароджені, ще не вміючи говорити, розрізняють добро і зло та інше.

«Емоційний інтелект», Деніел Ґоулман

Деніел Ґоулман — американський письменник, психолог, науковий журналіст, який протягом дванадцяти років писав статті для The New York Times, спеціалізуючись на психології та науках про мозок.

Книга «Емоційний інтелект» є бестселером. Вона досліджує роль емоцій у людській поведінці, стосунках та успіху. За словами Ґоулмана, емоційний інтелект з п’ятьма компонентами — самосвідомість, саморегуляція, мотивація, емпатія та соціальні навички — є більш точним предиктором успіху, ніж традиційні показники, наприклад IQ.

«Мистецтво любові», Еріх Фромм

Еріх Фромм — соціальний психолог, філософ, психоаналітик, німецький єврей за походженням, представник «Франкфуртської школи», один із засновників неофрейдизму та фрейдо-марксизму.

У своїй книзі «Мистецтво любові» Фромм шукає рішення найактуальніших проблем, пов’язаних з духовними почуттями і любов’ю. Незвичайні відкриття, факти і приклади надихають своєю практичністю та точністю і навчать проаналізувати своє життя.

«Ефект Люцифера. Чому хороші люди чинять зло», Філіп Зімбардо

Філіп Зімбардо — американський психолог і професор Стенфордського університету, який відомий завдяки Стенфордському тюремному експерименту та як автор підручників із загальної психології для студентів університету.

Його книга «Ефект Люцифера. Чому хороші люди чинять зло» написана на основі Стенфордського тюремного експерименту і досліджує психологію людської поведінки в умовах впливу ситуативних чинників. Головна думка книги — те, що люди не є добрими чи злими за своєю суттю, а формуються під впливом оточення та соціального контексту.

«Біологія поведінки», Роберт Сапольскі

Роберт Сапольскі — американський нейроендокринолог, професор біології, нейронауки і нейрохірургії в Стенфордському університеті, науковий співробітник Національних музеїв Кенії, дослідник і автор науково-популярних книг.

У своїй книзі «Біологія поведінки» Сапольскі досліджує біологічні та екологічні чинники, що впливають на позитивну і негативну людську поведінку. Він пише про такі теми, як агресія, залежність, емпатія та мораль (загалом книга розділена на 15 відповідних розділів), і наводить приклади того, як ці моделі поведінки можна зрозуміти за допомогою міждисциплінарного підходу. У кожному розділі Сапольскі наводить наукові дослідження, робить екскурси в історію, а щоб читачу не було нудно, розбавляє оповідь гумором.

Що таке стрес і як з ним боротися: розповідає біологиня Дарка Озерна Здоров'я

Що таке стрес і як з ним боротися: розповідає біологиня Дарка Озерна

Стрес від роботи: чи викликають його часті дедлайни Здоров'я

Стрес від роботи: чи викликають його часті дедлайни

«Ми можемо контролювати більше, ніж здається, особливо при стресі та тиску ззовні», – Сергій Ноздрачов Здоров'я

«Ми можемо контролювати більше, ніж здається, особливо при стресі та тиску ззовні», – Сергій Ноздрачов