Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Коворкінги йдуть у маленькі міста: тренди ринку офісної оренди 2023 року

Нові коворкінги в Україні у 2023 році: що змінилося на ринку | The Page

Нові коворкінги в Україні у 2023 році: що змінилося на ринку | The Page

Протягом 2022 року ринок коворкінгів пройшов шлях від майже повного падіння до відновлення. Найміцнішим допомогли утриматися гнучкість у ціноутворенні під час провального літа та оперативна реакція на блекаути. Під час релокації бізнесів із Києва, Харкова та Дніпра переселенці поширюють на західні області тренди великих міст, зокрема звичку працювати в коворкінгу. Як змінився ринок офісних просторів протягом 2022 року та на які тенденції чекають експерти у 2023-му, розповідає The Page.

Найбільше коворкінгів досі в Києві

На початку повномасштабного вторгнення багато коворкінгів в Україні закрилися. У березні зупинили роботу заклади навіть у тих областях, де не було бойових дій. Поступово відновили роботу гнучкі офіси в Києві, Дніпрі, Львові. Досі не відкрилися коворкінги на прифронтових і окупованих територіях.

Співзасновниця Асоціації коворкінгів України Вікторія Журбас повідомила The Page, що в липні 2021 року в країні працювали 130 просторів гнучких офісів. На початку 2023-го їх стало приблизно 100. Точних даних немає, бо деякі коворкінги закрилися, деякі тимчасово не працюють. За останні кілька місяців з’явилося вісім нових, здебільшого в західних областях.

Основна частина ринку, як і раніше, зосереджена в Києві. За даними Асоціації, майже 40% закладів працюють у столиці. «У Львові відкрито дев’ять локацій, в інших обласних центрах або невеликих містах не більш як три, а зазвичай лише одна. Це небагато. Якщо це мастодонти, які працюють декілька років, витримали перевірку ковідною кризою, то вони майже всі в Києві», — прокоментувала Журбас.

Як і де в Україні відкривають нові коворкінги під час війни

Хоча Київ і залишається лідером за кількістю коворкінгів, тенденцією 2022 року стало відкриття низки локацій у невеликих містах. Проте не всі нові бізнес-кейси були вдалими. Журбас поділилася історією переселенця, що відкрив улітку коворкінг у Луцьку. Уже у вересні йому довелося закритися через проблему з орендою приміщення.

Тімлід львівських коворкінгів NAT і FuturaHub Анастасія Гаврилова розповіла, що їхня команда навесні на хвилі першої релокації бізнесів до Львова відкрила попап у приміщенні колишнього ресторану. «Це тимчасовий проєкт, ми в нього майже не вкладали кошти. Відкрили у квітні, у вересні закрили й знайшли більше приміщення для повноцінного коворкінгу. NAT-коворкінг розпочав роботу в листопаді», — говорить Гаврилова.

Новий офісний простір відкрився в Ужгороді на початку 2023 року. Тоді це був другий заклад у місті. Ініціатором став бізнесмен Олександр Чедрик, який понад десять років прожив у Києві.

У грудні він переїхав до Закарпаття й зрозумів, що там немає місця для онлайн-конференцій. За місяць Чедрик і співвласники вивчили місцевий ринок, прорахували бізнес-модель і знайшли приміщення для KamelotHUB.

Натепер у коворкінгу 56 робочих місць, є лаунж-зона, дві переговорні кімнати. На місяць уперед продали 50 абонементів.

Тенденція запуску коворкінгів у невеликих містах, яку експерти помітили в Україні, є світовою. За дослідженням консалтингової компанії CBRE, 45,5% людей вважають ідеальним часом для поїздки на роботу 15 — 30 хвилин, а 38,3% уже забезпечили собі таку близькість робочого місця. «Очікую, що у 2023 році цей тренд лише посилиться й люди далі обиратимуть коворкінги в межах пішохідної або велосипедної відстані», — підкреслив Ігор Джебян, співзасновник компанії andcards, що розробляє ПЗ для коворкінгів.

Робота в коворкінгу: дешевше, ніж офіс, і стабільніше, ніж удома

За спостереженнями Асоціації коворкінгів, у другій половині 2022 року багато людей уперше почали працювати в коворкінгах. «По-перше, це пояснюється небажанням винаймати офіс, бо більшість команди виїхала й потрібно оптимізувати витрати. По-друге, неможливістю прогнозувати ефективну роботу вдома. Моя знайома завжди працювала вдома. Під час відключень спробувала коворкінг. Зараз вдома їй уже некомфортно, бо в коворкінгу є генератор, інтернет, спільнота, яка може підтримати морально та професійно», — розповіла Журбас.

Наприкінці грудня й на початку січня більшість коворкінгів в Україні було заповнено вже на рівні до 24 лютого. За даними застосунку andcards, кількість бронювань у грудні 2022-го навіть перевищила показники початку минулого року.

Кількість бронювань робочих місць в українських коворкінгах від грудня 2021-го до січня 2023-го. За даними застосунку andcards

Кількість бронювань робочих місць в українських коворкінгах від грудня 2021-го до січня 2023-го. За даними застосунку andcards

У коворкінгу KamelotHUB за перший місяць розпродали майже всі робочі місця, що змусило власників узятися за розширення приміщення.

На початку повномасштабного вторгнення львівський коворкінг Futura Hub було заповнено на 65%. За словами Гаврилової, протягом літа та осені поверталися деякі резиденти та приєднувалися релоковані бізнеси з Києва, Харкова та Одеси. Після блекаутів заповнюваність повернулася до 99%, як було рік тому.

Локації Creative States у Києві зараз заповнено від 80 до 100%. У Дніпрі локацію мережі заповнено на 85%, що відповідає показникам початку минулого року. СЕО Creative States Ілля Кенігштейн зауважив, що локація в Дніпрі відновилася раніше, ніж київські, — 10 квітня. Він пояснює це сильним керівником на місці й особливою сміливістю мешканців Дніпра.

Хто працює в коворкінгах у 2023 році

Основна аудиторія українських коворкінгів, як і раніше, це айтівці. Проте, наприклад, у київських локаціях Creative States у галузевому розрізі представників IT-компаній стало менше, ніж було на початку 2022 року. СЕО мережі Ілля Кенігштейн повідомив, що натепер айтівці становлять приблизно половину клієнтів у Києві та більшу частину в Дніпрі. Тож якщо дивитися загальний зріз за локаціями двох міст, то частка IT навіть зросла.

Протягом 2022 року кількість IT-компаній серед резидентів Creative States збільшилася

Протягом 2022 року кількість IT-компаній серед резидентів Creative States збільшилася

«У нас зараз багато ізраїльських компаній. Ізраїльтяни взагалі нічого не бояться й далі роблять бізнес в Україні. Вони звикли до того, що відбувається. Також у нас є європейські, американські компанії. Здебільшого це приватний бізнес», — прокоментував The Page Кенігштейн.

Як змінилися частки найбільших (після IT) галузей на локаціях мережі за кількістю компаній-резидентів.

Як змінилися частки найбільших (після IT) галузей на локаціях мережі за кількістю компаній-резидентів.

У KamelotHUB в Ужгороді також найбільше резидентів, що працюють в IT. Здебільшого це переселенці з інших міст України.

Бум на відкриття «пунктів незламності»

Попит на місця, де можна працювати та навчатися, коли вдома немає світла, спричинив хвилю відкриття хабів на кшталт "пунктів незламності», але не безплатних. Деякі з них називаються коворкінгами, із чим незгодні власники деяких мереж.

«Ми зараз поставили собі за мету визначити внутрішні та зовнішні атрибути коворкінгу: ресепшн, сервіси тощо. Бо ми не погоджуємося з більшістю тих, хто зараз з'являється та називає себе коворкінгом», — зауважила Вікторія Журбас.

Кенігштейн наголошує, що коворкінг — це більше, ніж стіл, стілець і WI-FI. «Люди приїжджають до нас не тільки працювати. Поняття роботи в сучасномі світі змінилося. Протягом дня люди займаються не тільки робочими процесами, але й особистими справами. Зрозуміло, що в нас дорожче, ніж в інших, але ми й надаємо більше», — говорить бізнесмен.

Анастасія Гаврилова, як член борду Асоціації коворкінгів, наразі також працює над визначенням бізнесу. Проте вона не впевнена, що хаби, які надають в оренду робочі місця за гроші та називаються коворкінгами, можуть зашкодити її бізнесу. «З часу їхньої появи в мене не було відтоку клієнтів. Тому вони радше не є нашими конкурентами», — прокоментувала вона.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини