Печерський суд Києва сьогодні ухвалив третє рішення, необхідне для відновлення роботи після арешту торговельно-розважального центру Ocean Plaza, — дав дозвіл на користування комерційним об'єктом.
Минулого місяця суд зняв арешт із закритого київського ТРЦ Ocean Plaza та з рахунків його компанії-власника. Також суд зняв арешт із коштів на рахунках власника ТРЦ, водночас заборонивши здійснювати видаткові операції за межі України
Печерський районний суд Києва зняв арешт із будівлі ТРЦ Ocean Plaza та коштів на рахунках її власника – ТОВ «ІС Либідь».
Сьогоднішнє судове рішення разом із попередніми ухвалами відкриває шлях до запуску об'єкта, залишається лише операційний складник, заявили в коментарі в пресслужбі компанії UDP, яка є українським міноритарним акціонером ТРЦ Ocean Plaza (33%).
«Усе майно підприємства (20 об’єктів) арештоване прокуратурою. Рішення суду, яким українському власнику (компанії UDP) було повернуто право управління власним пакетом акцій, лише розблоковує право користування об’єктом. А саме – право на ведення господарської діяльності, яке дасть змогу ТРЦ відновити роботу й замість збитків генерувати державі як новому управителю (в особі АРМА) доходи», — уточнили в компанії.
Коли відкриється ТРЦ Ocean Plaza
За попередніми даними компанії, торговельний об'єкт може запрацювати вже в жовтні. Як наголосили в коментарі компанії для , для запуску об'єкта немає перешкод — залишився лише операційний складник.
Який юридичний статус ТРЦ Ocean Plaza
Пояснюючи юридичний статус ТРЦ Ocean Plaza, у компанії UDP наголосили, що частка іноземного інвестора, відповідно до рішення суду, залишається в держави.
«Дві третини акцій підприємства (67%), що належать іноземним власникам, арештовано й передано в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), для подальшого продажу на аукціоні».
У заяві компанії також зазначається, що у 2021 році витрати (включно з податками) на ТРЦ, що працював, складали понад 500 млн грн на рік. Наразі збитки для держави від утримання ТРЦ, що не працює, складають приблизно 100 млн грн на рік.
Водночас сума сукупних податків бізнесу, що працював у ТРЦ до російського вторгнення, складала торік приблизно 1,37 млрд грн. Податкові відрахування самого торговельного центру дорівнювали 295 млн грн на рік.
Утім, керівництво компанії UDP вирішило перераховувати весь прибуток іноземного акціонера після відновлення роботи ТРЦ до держбюджету. Тобто дві третини загального прибутку ТРЦ отримуватиме безпосередньо держава.
«Компанія UDP як український акціонер ТРЦ Ocean Plaza підтримує будь-яке рішення держави щодо 67% акцій торговельного центру, які контролювалися іноземними акціонерами. Маємо підкреслити, що всі кошти від оренди та використання ТРЦ Ocean Plaza перебувають на рахунках в Україні, їхнє виведення за кордон неможливе. Український акціонер сприятиме виконанню всіх подальших офіційних рішень держави, ухвалених щодо прав іноземних власників, спрямовуючи всі зусилля на забезпечення роботи ТРЦ і бізнесу для економічної стабільності та нашої перемоги», — наголошується в заяві компанії.
На відновлення роботи активу чекають понад 3 тис. підприємців і найманих співробітників, які втратили роботу після закриття ТРЦ.
Що відомо про арешт ТРЦ Ocean Plaza у 2022 році
Печерський райсуд Києва 10 травня арештував будівлю торговельно-розважального центру Ocean Plaza. Контрольний пакет акцій компанії, на яку записано ТРЦ, належить сімʼї та партнерам друга Путіна російського олігарха Аркадія Ротенберга.
Ocean Plaza — найбільший у Києві торгово-розважальний центр (Down Town Shopping Center), першу чергу якого відкрили восени 2012 року. Загальна площа першої черги складає 165 тис. кв. м. У ТРЦ представлено понад 400 магазинів найвідоміших брендів і 30 концептуальних ресторанів.
На момент введення в експлуатацію проєкт коштував майже $300 млн. Зараз проєктом управляє «ТПС Недвижимость» (Москва), що належить російським олігархам Ротенбергам, які належать до касти наближених до путіна олігархів. Аркадій Ротенберг, якого часто називають «королем держзамовлення», освоїв мільярдні контракти на будівництво та технічне обслуговування Керченського мосту, а згодом став бенефіціаром п'яти готельних комплексів у Криму.
ТРЦ Ocean Plaza закрився в день вторгнення російських військ в Україну, 24 лютого 2022 року. У липні цього року стало відомо, що торгово-розважальний центр остаточно припинив свою роботу — у ТРЦ закрився останній магазин, що працював останніми місяцями, — супермаркет «Ашан».
Проблеми ТРЦ пов'язані з тим, що контрольний пакет в Ocean Plaza офіційно належав росіянам — сім’ї та партнерам Аркадія Ротенберга, олігарха та друга путіна. На переконання експертів, найімовірніше, об'єкт потрапив під націоналізацію.
Раніше в коментарі гендиректор компанії NAI Ukraine, СЕО проєктного бюро Urban Experts Віталій Бойко заявив, що держава обов'язково забере ТРЦ — власність Ротенбергів у центрі Києва. Адже це сором для столиці, особливо під час війни.
«Ocean Plaza — ТРЦ номер один в Україні й дуже дорогий об'єкт. Він був фіналістом конкурсу на найкращий торговельний центр світу у 2016 році. Він дуже якісний як бізнес, а головне — він є стартовим майданчиком для нових брендів. З погляду бренду та бізнесу, він має дуже вагомий вплив на весь ринок в Україні», — зауважив Бойко.
В АРМА заявили, що ТРЦ Ocean Plaza перевіряють, а згодом передадуть в управління переможцю відкритого конкурсу до рішення суду щодо конфіскації цього майна.
Як наголосив начальник відділу комунікацій державної агенції АРМА Павло Бульдович, на ТРЦ Ocean Plaza накладено арешт, його передали в управління державного агентства АРМА, але це ще не конфіскація активу, що належить російському олігарху. Це означає, що власнику заборонено розпоряджатися, користуватися, продавати чи отримувати будь-який прибуток від цього об'єкта.
«Передавання в управління АРМА — це не конфіскація. Ця операція не позбавляє законних власників їхнього активу. Утім, обмежує їхні права — вони не можуть чинити будь-які юридичні дії. Водночас передавання нам в управління (ТРЦ Ocean Plaza) — це найшвидший спосіб узяти під контроль держави цей актив», — пояснив Бульдович.