Держава має зробити все, щоб закритий ТРЦ Ocean Plaza запрацював, і не допустити знецінення одного з найуспішніших торговельних центрів України.
Про це заявив директор департаменту оцінки CBRE Ukraine Станіслав Іванов під час дискусійної панелі КБУ «Аналітика українського ринку нерухомості в умовах війни».
Закриття ТРЦ Ocean Plaza: що відомо
Цього тижня стало відомо про закриття торговельного центру. За даними Асоціації ритейлерів, з початком повномасштабної агресії ТРЦ Ocean Plaza було повністю зачинено, за винятком гіпермаркету «Ашан», який деякий час працював на нульовому поверсі.
Найбільш правдоподібною причиною закриття Ocean Plaza є проблеми з власниками: контрольний пакет у ТРЦ офіційно належав росіянам — сім’ї та партнерам Аркадія Ротенберга, олігарха та друга путіна. На переконання експертів, найімовірніше, об'єкт підлягає націоналізації.
Раніше в коментарі гендиректор компанії NAI Ukraine, СЕО проєктного бюро Urban Experts Віталій Бойко заявив про те, що держава обов'язково забере ТРЦ — власність Ротенбергів у центрі Києва. Адже це сором для столиці, особливо під час війни.
«Ocean Plaza — ТРЦ номер один в Україні й дуже дорогий об'єкт. Він був фіналістом конкурсу на найкращий торговельний центр світу у 2016 році. Він дуже якісний як бізнес, а головне — він є стартовим майданчиком для нових брендів. З погляду бренду та бізнесу, він має дуже вагомий вплив на весь ринок в Україні», — зауважив Бойко.
А хто мусить бути його власником, це велике питання.
Стоятиме чи працюватиме: що робитиме держава з ТРЦ Ocean Plaza
На переконання Станіслава Іванова, держава має зробити все, щоб чимшвидше розв'язати питання щодо власності та запустити ТРЦ в роботу.
«Не можна допустити простоювання. Актив має працювати. Змінився власник — забрали й правильно зробили. Цей актив переходить державі. Але держава мусить максимально зробити все для того, щоб актив і далі працював в економіці. А що для цього потрібно зробити? Просто виставити на продаж і продати іншому власнику», — наголосив експерт.
Фахівець рекомендує до моменту продажу, який краще перенести на післявоєнний час, передати ТРЦ в управління компанії, водночас власником може й далі залишатися держава.
Великою помилкою буде залишити цей об'єкт простоювати як нерухомість із порожніми залами — від цього надуспішний ТРЦ просто втратить у ціні. Тільки нерухомість, що працює, залишається в ціні, додав Іванов.
«Коли ТРЦ Ocean Plaza купували у 2012 році, йшлося про $250 млн. Торік ми намагалися оцінити цей об'єкт (він пропонувався іншому інвестору) — оцінка склала $300 млн. Це досить великі гроші. Якщо ми зробимо його просто набором конструктивних елементів, він швидко й дуже сильно впаде в ціні», — наголосив експерт.
Керівник напрямку консультативних послуг у сфері нерухомості EY Ростислав Хома зауважив, що такі успішні об'єкти, як Ocean Plaza, мають працювати, генерувати дохід і сплачувати податки.
«У держави буде два сценарії. Перший — націоналізувати об'єкт і управляти ним. Другий — націоналізувати та приватизувати з подальшим продажем. Але тут потрібно знайти виважений підхід, оскільки зараз можна націоналізувати, але продати згодом, після війни, коли ціна ТРЦ буде оптимальною», — наголосив Хома.
За його словами, сьогодні є велике питання: чи буде поточна ціна Ocean Plaza ринковою. За часів війни, вона, найімовірніше, буде нижчою.