Facebook Pixel

Вйо за місто! Як зріс попит на енергонезалежні котеджі в Україні

Ще у жовтні масштабні ракетні удари та пошкодження електромереж спричинили перший сплеск попиту на енергонезалежні заміські котеджі. Вдруге він зріс після нових ударів по об’єктах енергетики 15 листопада. Але знайти тепле та захищене від відключень світла житло буде непросто. Відповідних пропозицій на ринку небагато.

Запит на енергонезалежне житло

«Я почав шукати енергонезалежне житло після перших ударів по енергоструктурі, у жовтні», — розповідає киянин Віктор Повдиш. Район, де він мешкає, столичний Сирець, потрапив до переліку аварійних відключень одним із перших. Віктор із дружиною та п’ятирічною донькою винаймають житло в одному із сучасних ЖК, але голова сім’ї вважає, що на цю зиму краще перебратися у передмістя.

«У нашому будинку понад 20 поверхів, він повністю залежить від електрики. Коли її вимикають, не працює електроплита, згодом охолоджуються батареї, за три-чотири години зникає інтернет — у провайдера немає аварійного живлення і встановлювати його він не збирається. Поки що можна прожити на Eco.Flow та мобільному інтернеті, хоча його швидкості під час відключень бракує, бо по роботі я маю справу з важкими відеофайлами», — розповідає він.

Віктор, як і багато мешканців великих міст, змушений шукати надійні джерела живлення та зв’язку через масштабні відключення електрики. Дехто відкрив для себе роботу в коворкінгах, інші купили генератор та Starlink для приватного будинку. Ще одним варіантом стала оренда котеджу з автономним живленням у передмісті, адже у квартирі неможливо встановити генератор та знайти відкрите місце, якого потребує Starlink.

«Перше питання від потенційних орендарів приміських будинків — чим опалюється будівля. Друге — про генератор або можливість його встановлення. Третє — який провайдер обслуговує приміщення і як часто відключають інтернет», — розповідає рієлторка Ірина Столярова.

За словами спеціалістів з нерухомості, найбільш активні у пошуках фахівці з IT, комунікацій — ті, чия робота потребує постійно бути онлайн.

«Від початку жовтня попит на заміські котеджі з генераторами зріс приблизно на 35%», — розповідає експертка з ринку нерухомості Вікторія Берещак. За її словами, якщо ситуація зі знеструмленням буде погіршуватися, попит зростатиме, а пропозиція за ним просто не встигне. Експерт вважає: якщо удари по енергосистемі України триватимуть, запит на заміські котеджі може зрости на 100-120% порівняно з листопадом 2021 року.

Хоча для цього ринку зростання попиту восени навіть на 30-35% є нестандартною ситуацією.

Крім Київської області, яка є лідером за кількістю запитів на заміські енергоавтономні котеджі, рієлтори кажуть про пожвавлення попиту у Закарпатській, Хмельницькій, Житомирській, Львівській та Івано-Франківській областях. Варто наголосити, що попит у цих регіонах формується ще двома категоріями орендарів. Це тимчасово переміщені особи, біженці, що шукають недороге житло у сільській місцевості та працівники великих IT-компаній, яких заохочують переїхати на осінь-зиму до сільської місцевості центральних і західних областей. Деякі компанії пропонують покривати витрати з оренди житла, інші навіть беруть на себе клопіт з пошуку та оренди помешкань.

Ціни на заміські будинки у Києві у 2022 році

Середня вартість місяця оренди відносно комфортного будинку за 50-80 км від столиці становить $750-1100. Наявність генератора додає у середньому 30% до цієї ціни, надійне інтернет-покриття — ще 15-30%. Тож невеликий котедж площею до 100 кв. м (інколи до 200 кв. м) з генератором, автономним опаленням (газ/пелети чи котел на дровах), власною свердловиною та комфортними побутовими умовами буде коштувати понад $1300.

«Питання в тому, чи знайдете ви такий будинок. Натепер залишилося переважно житло підвищеного комфорту, а воно дорожче», — зауважує Вікторія Берещак.

Віктор Повдиш мав ще одну проблему. «Заміський будинок, який нам із дружиною запропонували знайомі, що переїхали до Польщі, обійшовся б у $1000-1100 на місяць. Це відчутно нижче, ніж загалом по ринку. У домі було все, навіть генератор, але зараз електрику там вимикають на 8-10 годин щодня, а без неї не працює ані подання води, ані опалення — взагалі нічого. Генератор потребує майже 3 л бензину на годину роботи, а витрати на паливо майже подвоюють оренду», — скаржиться він.

За словами Віктора, у Києві вони винаймали однокімнатну квартиру лише за $350 (за нинішнього курсу долара) плюс ще приблизно $100 на комунальні послуги (взимку). Тому вирішили шукати більш скромне житло.

Відповідної пропозиції вистачає: наприклад, оренда котеджу у Львівській області стартує від $700 на місяць, середні ціни коливаються у межах $800-1000. Така сама ціна буде у Тернопільській та Івано-Франківській областях. У Житомирській та Чернігівській вартість оренди у діапазоні від $500 до $900. Але всі ці будинки будуть без аварійного живлення, а знайти генератор в оренду поруч буде проблемою.

Шукав варіанти в іншій області і Віктор Повдиш. Але врешті від цієї ідеї відмовився. «Забагато невідомих чинників, — пояснює він. — Крім того, якщо вже їхати з Києва, ти ми з дружиною радше поїдемо у Суми до її батьків. Зараз ми знайшли майже ідеальний варіант — половина житлового будинку в Боярці: три кімнати, опалення і колонка на дровах, власний двір, можна поставити генератор. Там навіть не було відключень: будинок розташований на одній електролінії з місцевою лікарнею». Разом із комуналкою таке житло коштуватиме дешевше за квартиру Віктора у Києві — приблизно $250-275 на місяць.

Купівля нерухомості за містом: варіант для тих, у кого є гроші

Запит на купівлю заміської нерухомості також зріс. Точніше, відновився. Дані групи компаній «Увекон» свідчать про те, що ціна пропозиції, наприклад, у Київській області, після затишшя середини літа повернулася до рівня жовтня 2021 року. Для домоволодінь площею до 100 кв. м середня ціна жовтня 2022-го становила $539, що навіть трохи вище за рівень 2021-го ($535). Щоправда, це не означає, що будинки купують так само часто, як і рік тому. Принаймні кількість пропозицій сьогодні майже така сама, як і торік — 7017 варіантів зараз проти 7056 минулого року.

До речі, статистика ринку нерухомості «Увекон» дає цікаву картину динаміки цін і за регіонами. Мабуть, найяскравіший приклад цієї динаміки — порівняння Закарпаття і Києва: за рік, від жовтня 2021-го до жовтня 2022-го, вартість 1 кв. м заміського житла на Закарпатті зросла більш ніж на $100: з $428 до $531. І майже догнала вартість житла під Києвом ($538), яка, до речі, майже не змінилася.

Хоча варто уточнити: такі ціни актуальні саме для невеликих будинків площею до 100 кв. м. Більшість із них побудовані у 1960-80 роках, зазвичай вони не надто комфортні. Сучасніші будинки (100-300 кв. м, зведені 20-25 років тому) коштують дорожче. Наприклад, під Києвом вартість 1 кв. м буде на 50-70% вищою: $800-950 проти $538. До речі, на заході різниця у цінах за квадратний метр для цих двох категорій осель значно менша: 20-30%, щонайбільше 35%.

Вартість 1 кв. м для будинків площею до 100 кв. м у деяких областях України, жовтень 2022 року

  • Хмельницька $303 (+26,8% до жовтня 2021)
  • Закарпатська $531 (+24,1%)
  • Івано-Франківська $414 (+20,0%)
  • Львівська $431 (+14,6%)
  • Тернопільська $297 (+10,4%)
  • Чернівецька $402 (+5,8%)
  • Київська $538 (+0,6%)

Енергонезалежні котеджі: ідея для бізнесу

Курортні містечка, що зазвичай орієнтувалися на відпочинок та туризм, поступово починають замислюватися про надання житла для довгострокової оренди. Як розповіли The Page у базі відпочинку «Кльове місце» з міста Проців Київської області, три з шести котеджів планують віддавати у довгострокову оренду. Ціна за номер для чотирьох осіб становить $525-625 на місяць. Номер для шістьох — $875. Серед плюсів — житло забезпечене мікрохвильовками/ чайниками, тепла підлога, централізована пральня. А головне — надійний інтернет та власний великий генератор.

«Хоча світло вимикали за цей період лише два-три рази, ми додатково до маленького генератора придбали великий, що може забезпечити все містечко», — розповіли у «Кльовому місці».

У комплексі «Пуща Лісна», що базується у селі Мощун Київської області, також здають у довгострокову оренду котеджі, ціна — від $440 на місяць. «На випадок відключення електроенергії є генератор, що живить все містечко», — говорить місцевий менеджер. За пальне для генератора потрібно доплатити $50 на тиждень.

До речі, і перший, і другий варіант може бути доволі непоганим виходом для тих самих IT-компаній, які шукають місце для релокації співробітників. Але поки що такі варіанти з’явилися здебільшого під Києвом як відповідь на спад у сфері туризму. У західних областях вільний котедж для довгострокової оренди знайти нелегко. Власники туристичних баз поки що заробляють на короткостроковій оренді.

Наприклад, у «Казковій садибі» (Львівська область) робити знижку для довгострокової оренди не планують. Усі місця тут заброньовані на новорічні свята та на три тижні січня. Зараз або після каникул котедж у перерахунку на місяць оренди буде вартувати приблизно $2000. Інтернет (мобільний) тут працює з перебоями, бо гірський ландшафт впливає на якість покриття. Світло вимикали кілька разів, але генератор поки що не придбали. У Микуличині Івано-Франківської області можна знайти котедж на шістьох приблизно за $2700 на місяць. Інтернет і світло тут теж вимикали, але є генератор.

А у котеджах Adel Resort (20 км від Славського, Львівська область) вже здавали приміщення довгостроково — на початку повномасштабного вторгнення. Світло тут не вимикали, інтернет працює без перебоїв. Власники поки що не думали формувати ціни для довгострокової оренди. «Можемо здати один поверх для сім’ї з чотирьох осіб за 4 тис. грн на добу ($3200 на місяць)», — повідомила The Page менеджерка Adel Resort.

Експертка ринку нерухомості Вікторія Берещак каже, що заміські котеджі, переобладнані для довгострокової оренди у хаби або коворкінги, були б успішною бізнес-ідеєю. «Ідея дуже актуальна, але поки що немає охочих її реалізувати», — каже вона.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉