Які підсумки війни Ізраїлю проти ХАМАС
Після 15 місяців війни між Ізраїлем і ХАМАС у січні сторони домовилися про припинення вогню. Угода передбачає обмін заручників, яких ХАМАС утримує в Газі, на палестинських ув'язнених, що перебувають в ізраїльських в'язницях.
Водночас складність домовленостей означає, що навіть незначний інцидент може зірвати перемир’я. The Page підсумовує війну Ізраїлю проти ХАМАС у головних цифрах і фактах.
Жертви війни між Ізраїлем і ХАМАС
Під час нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року терористи вбили близько 1200 осіб, 251 людину захопили в заручники і відправили до Гази.
Одна із військових Ізраїлю в заручниках ХАМАС
Цей напад спричинив масштабну військову операцію «Залізні мечі» Ізраїлю в Газі, в результаті якої, за даними підконтрольного ХАМАС міністерства охорони здоров'я, загинули майже 47 тис. палестинців. Проте, за останніми оцінками Армії оборони Ізраїлю, кількість загиблих палестинських бойовиків становить 20 тис. Ізраїль вважає, що на кожного знищеного бойовика припадає близько одного мирного жителя, і звинувачує ХАМАС у використанні цивільних об'єктів для прикриття.
Ба більше, у грудні 2024-го аналітичний центр Henry Jackson Society опублікував дослідження. Воно свідчить про те, що за перші чотири місяці операції армії Ізраїлю в Газі у 84% публікацій ЗМІ жертв рахували разом, не відрізняючи бойовиків ХАМАС і цивільних осіб. Фактично це була маніпуляція даними.
Офіційно 405 солдатів Ізраїлю загинули в боях з моменту початку наземної операції в Газі 27 жовтня 2023 року.
Також проблемою стало вимушене переміщення людей. З 7 жовтня ізраїльські військові видали понад 65 наказів про евакуацію, в результаті такі накази діяли приблизно на 80% території Сектору Гази.
Скільки Ізраїлю коштувала війна проти ХАМАС
Війна дорого коштувала ізраїльському бюджету. Точних цифр наразі немає, проте є різні підрахунки.
Економічні збитки Ізраїлю через війну в Газі до кінця 2024 року сягнули приблизно 250 млрд шекелів ($67,57 млрд), за розрахунками ізраїльського бізнес-видання Calcalist.
За іншими оцінками, у листопаді 2023 року Банк Ізраїлю спрогнозував, що до 2025 року загальна сума витрат на війну становитиме приблизно $55,6 млрд.
При цьому річний бюджет Ізраїлю у 2024-му становив приблизно $175 млрд, з нього близько $28 млрд пішли на оборону. Сума, що розрахована виданням, включає прямі військові витрати, цивільні витрати та втрачені доходи. Однак вона не враховує повного обсягу фінансових наслідків. Ізраїль наразі навіть розглядає перерозподіл доходів від природного газу в Середземному морі, які раніше призначалися для охорони здоров’я та освіти.
Тим часом для відновлення Гази, за оцінками ООН, знадобиться понад $40 млрд, і цей процес триватиме роками, якщо не десятиліттями.
Де точилася війна Ізраїлю проти ХАМАС
Вид на один із колишніх районів Газа-сіті
Найбільші бої та знищення інфраструктури були насамперед на півночі Сектору Гази, проте постраждав увесь регіон. За оцінками ООН, зруйновано або пошкоджено 60-70% інфраструктури Гази, включаючи дороги, лікарні, електростанції, водопостачання та житлові квартали.
Під час війни 2023-2024 років найбільші бої в Секторі Гази точилися в наступних місцевостях, які зазнали масштабних руйнувань:
- Газа-Сіті – найбільше місто в Секторі Гази на півночі регіону, де мешкало приблизно 750 тис. людей, стало епіцентром багатьох боїв. Інфраструктура, включаючи житлові будинки, дороги, медичні установи та комунікації, була майже повністю зруйнована. Там знищили найбільше бойовиків ХАМАС;
- Бейт-Ханун – місто на півночі Сектору Гази, біля кордону з Ізраїлем. Воно було однією з перших цілей ізраїльських атак. Значна інфраструктура знищена;
- Джабалія – один із найбільших таборів біженців у Газі, що став місцем інтенсивних артилерійських обстрілів та авіаударів по представниках ХАМАС;
- Хан-Юніс – велике місто на півдні Гази, до якого Ізраїль наказував переміщатись палестинцям із півночі Сектору. Проте коли північ була зачищена, армія направилась туди, бо разом із біженцями там опинився й ХАМАС, що призвело до значних побічних втрат серед цивільних;
Але під авіаударами були й центральні частини Гази та місто Рафах, яке знаходиться безпосередньо на кордоні з Єгиптом.
Чи зміг Ізраїль досягнути поставленої мети в Секторі Гази
Після початку бойових дій прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу оголосив, що головною метою ізраїльської військової операції є повне знищення ХАМАС, зокрема його військової інфраструктури, лідерів та бойовиків. Вже влітку 2024-го Нетаньягу повторив, що ХАМАС має бути повністю знищений, перш ніж Ізраїль погодиться припинити війну в Газі.
Ізраїлю справді вдалося за цей час вбити понад 400 високопоставлених членів ХАМАС, включно з двома лідерами руху: архітектором нападу 7 жовтня Ях'я Сінваром і політичним лідером терористів Ісмаїлом Ханією.
Військові Ізраїлю в Газі. Фото: Армія оборони Ізраїлю
Проте армія Ізраїлю точно не змогла знищити ХАМАС. За оцінками Держдепу США, угруповання набрало майже стільки ж нових бойовиків, скільки втратило.
«Ми вже давно вказували ізраїльському уряду на те, що ХАМАС не можна перемогти лише військовою кампанією, що без чіткої альтернативи, постконфліктного плану і надійного політичного горизонту для палестинців ХАМАС, або щось настільки ж огидне і небезпечне, відродиться», – сказав 15 січня Ентоні Блінкен, який на той час був держсекретарем США.
На цьому ще на початку операції наголошував директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. На його думку, знищити ХАМАС можна, лише докорінно змінивши життя палестинців і їхні права.
Тому єдине, чого реально досяг уряд Нетаньягу – це повернення заручників.
Як працює угода про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС
Перемир’я було оголошено 15 січня і почалося через чотири дні після кількох місяців переговорів, воно виконуватиметься у три етапи.
Перший етап
У 42 дні сторони мають:
- припинити вогонь;
- ХАМАС поступово звільнить 33 заручників – жінок (включно з військовими), дітей, деяких літніх чоловіків і хворих;
- Ізраїль звільнить близько 1900 палестинських ув’язнених;
- ізраїльські війська залишать населені райони, але залишаться в прикордонних зонах Гази;
- вимушені переселенці зможуть повернутися у свої квартали;
- щодня до Гази доправлятимуть до 600 вантажівок з гуманітарною допомогою, половина з них — в північну частину Сектору.
Першим кроком стало звільнення трьох заручниць на 90 бойовиків 20 січня 2025-го
Другий етап
Через 16 днів після початку першого етапу розпочнуться переговори щодо другого, під час якого:
- має бути укладена угода про постійне припинення вогню;
- залишки живих заручників у Газі обміняють на нову групу палестинських ув’язнених;
- ізраїльські війська повністю виведуть з Гази.
Третій етап
Остання частина угоди передбачає повернення тіл усіх загиблих заручників і початок відновлення Гази, що може тривати роками.
Як звільняють заручників
Угода охоплює звільнення 94 заручників. З них 59 вважаються живими, а 35 – загиблими.
Першими 19 січня звільнили трьох заручників. Згодом ХАМАС звільнив чотирьох жінок-військовослужбовиць. Їх передали Міжнародному Червоному Хресту, після чого вони повернулися до Ізраїлю.
Своєю чергою, Ізраїль має намір звільнити до 1904 палестинських ув'язнених і затриманих, у тому числі кількох людей, які відбувають довічне ув'язнення за теракти і вбивства. Серед них – члени ХАМАС, Палестинського ісламського джихаду і правлячого руху ФАТХ Палестинської автономії, а також жінки і діти, які утримуються в ізраїльських в'язницях.
Радник президента США із нацбезпеки Майкл Волтц заявив, що припинення вогню слід «відсвяткувати», але якщо ХАМАС відмовиться від угоди, США «підтримають Ізраїль у тому, що він повинен зробити». Деякі оглядачі бачать в цьому лише тимчасове припинення конфлікту, який триває вже понад 20 років.