Facebook Pixel

Мʼяка сила рф: як Кремль планував витіснити НАТО з Балтійського моря

Як росія брехнею про катастрофи планувала відновити вплив над Балтійським морем. Фото: depositphotos.com

Як росія брехнею про катастрофи планувала відновити вплив над Балтійським морем. Фото: depositphotos.com

Задля повернення свого впливу над країнами Балтії росія не тільки поширювала дезінформацію про НАТО, організовувала мітинги «Русского союза» та скаржилася на Литву й Латвію в ООН через повалення радянських памʼятників. Її розвідка також намагалася вербувати громадян Литви та вбити клин між країнами Балтії та НАТО, маніпулюючи темою екології.


Вербували громадян Литви та литовський бізнес

Як пише LRT із посиланням на звіт Департаменту державної безпеки Литви, у 2022 році розвідки росії, Білорусі та Китаю кілька разів намагалися завербувати громадян країни (з огляду на всеохоплювальний план росії щодо країн Балтії та Молдови, навряд чи спроби обмежувалися однією країною).

Утім, Департамент держбезпеки запевняє: щодо Литви такі спроби не були успішними. У звіті згадується про висилання 5 співробітників російської розвідки, які прикривалися дипломатичним статусом. Водночас експерти зазначають, що інтенсивність діяльності російської розвідки залишається високою, зокрема:

  • інформаційних операцій;
  • радіоелектронної розвідки;
  • кіберрозвідки.

У 2022 році 12 осіб отримали заборону на вʼїзд до Литви:

  • 9 – через загрозу тероризму;
  • 3 – через зв'язки зі спецслужбами ворожих країн.

Департамент також констатує, що після вторгнення в Україну росія та Білорусь докладають максимум зусиль, щоб пом'якшити вплив санкцій і знайти шляхи їхнього обходу. Так, у Литві виявили компанії, що допомагають росіянам обходити санкції — інформацію щодо них передали до відповідних служб.

Розсварити країни через екологію та виступити миротворцем

Дані розслідування щодо стратегії росії в Балтійському регіоні також показують, що росія планувала використовувати тему екології Балтійського моря, аби розсварити сусідні країни та зменшити вплив НАТО, пише LRT.

Кремль планував працювати через політиків, науковців, громадські рухи та ЗМІ, представляючи росію як «модератора та миротворця» в розв'язанні цього питання.

Проєкт стратегії щодо Литви, Латвії та Естонії, як уже писало The Page, був підготовлений Управлінням міжрегіональних і культурних зв'язків при президентові рф Володимирі Путіні під головуванням Дмитра Козака, який також відповідає за вплив на Молдову, Білорусь та Україну.

Перша частина документа щодо Балтії містить такі знайомі Україні плани «зберігати російську мову в школах», «зберігати радянські памʼятники», не дати змінити радянсько-російську версію Другої світової війни, організовувати проросійські партії та рухи, лобіювати російський бізнес і ринок.

Друга частина носить назву «Балтія на зламі епох: нові виклики та імперативи розвитку» та пропонує використати нагальні екологічні проблеми Балтії для легітимізації дій росії.

Балтійська платформа як проєкт мʼякої сили рф

«Балтійська платформа» вже деякий час з'являється в російських ЗМІ, пише видання. Її описують як російський проєкт «м'якої сили», покликаний:

  • покращити імідж росії на Заході;
  • допомогти досягти їй військових цілей (запобігти розширенню сил НАТО в регіоні Балтійського моря).

Автори стратегії, що паралельно працюють у російських спецслужбах, рекомендують послуговуватися гаслом «На шляху до миру в усьому світі».

Документ знову згадує англосаксів, зокрема «англосаксонську частину Заходу», і звинувачує їх у створенні кризи в міжнародних відносинах через застосування санкцій і… «агресивне втручання у внутрішню політику суверенних держав».

Таке втручання, стверджує країна-терорист, що має за спиною приклади військового вторгнення в Чечню, Грузію та Україну, загрожує «цінностям, національним, культурним і релігійним традиціям» держав. Натомість Заходу протиставляють російсько-білоруську союзну державу, з якою країнам Балтії варто консолідуватися.

Для такої консолідації й обрали тему екології, де рекомендується використовувати «метод драматизації», «гіперболізації» окремих проблем, моделювати сценарії катастроф із метою…відкрити діалог.

Литва: росія – це держава-терорист, дискусії неможливі

Інгріда Шимоніте: росії не вдасться реалізувати свої плани. Фото: Wikipedia

Інгріда Шимоніте: росії не вдасться реалізувати свої плани. Фото: Wikipedia

Прем'єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте, ознайомившись із документом, запевнила, що росії буде важко реалізувати свої амбіції.

На її думку, у такому контексті (драматизації теми екології Балтійського моря) буде дуже нелегко знайти партнерів в академічному світі та неурядових організаціях.

Комісар із питань довкілля Литви Віргініюс Сінкявічюс підкреслив, що країни Балтії здатні самостійно подбати про Балтійське море.

Віргініюс Сінкявічюс: дискусії з рф неможливі. Фото: LRT

Віргініюс Сінкявічюс: дискусії з рф неможливі. Фото: LRT

Водночас він нагадав, що наслідки війни в Україні – це, зокрема, екологічна бомба майбутнього. Комісар підкреслює, що наразі не впевнений у можливості спільних дискусій із рф, навіть після закінчення війни в Україні:

Quote«Це терористична держава, яка вбиває українських громадян. Я не бачу, щоб це відбувалося навіть після закінчення війни».

Мета росії – посіяти хаос

Тільки в Литві й без рф є понад 60 екологічних рухів і організацій. Голова Екологічної коаліції Ліна Пашкявічюте вважає, що увагу Кремля до екологічних проблем можна було передбачити вже давно:

Quote«Коли йдеться про ризики, ми відчуваємо присутність східного сусіда. Як тінь. Російська стратегія говорить про те, що вона збирається «драматизувати» проблеми, і драматизація, безумовно, є».

За її словами, найстрашнішим у цій ситуації є те, що розкриття цілей росіян може призвести до відновлення недовіри до природоохоронних ініціатив.

Quote«Їхня стратегія — стратегія безпрограшна, адже їхньою метою є не розв'язання проблем. Їхня мета – створити хаос у свідомості людей, змусити їх не довіряти один одному, не дати їм розв'язувати проблеми».

Протистояння між «західняками» та країнами Балтії

Окремим пунктом чинна стратегія також передбачає пряму й опосередковану роботу з політичною елітою країн Балтії, яка має на меті посилити протистояння між країнами «старої Європи» та ними.

Спецслужби рф мали підкреслювати для Естонії, Литви та Латвії активну співпрацю й вплив старих європейських країн за їхніми спинами.

Поступово, починаючи з тем екології, порядок денний мав політизуватися та вже прямо поширювати інформацію про небезпеку мілітаризації Балтії та Балтійського моря.

Зрештою останнім кроком буде визнання, що росіяни виступають проти мілітаризації Балтії та наполягають на мирному розв'язанні проблем регіону на основі «добросусідських відносин і взаємної вигоди всіх сторін».

Подякувати 🎉