Україна могла б поділитися з НАТО своїм досвідом ведення повномасштабної війни, адже реалії показали, що в таких умовах працюють не всі підходи союзників за Альянсом. Водночас НАТО має надати Києву чіткий графік вступу вже в липні 2023 року на саміті у Вільнюсі.
Таку думку висловив голова МЗС України Дмитро Кулеба в статті «Чому НАТО має прийняти Україну» для Foreign Affairs.
На його думку, немає потреби в плані дій щодо членства, який би встановлював певні контрольні показники: Фінляндія та Швеція показали, що такі програми непотрібні, і Україна більш ніж кваліфікована для приєднання.
Як Україна може допомогти НАТО
Кулеба підкреслює, що під час війни Київ продемонстрував, що може багато чого запропонувати Альянсу.
Зараз, коли Київ захищає східний фланг НАТО, він здобув багато корисного досвіду. Наприклад, Україна може поділитися таким:
- хоча принцип децентралізації НАТО добре працює з невеликими підрозділами професійних військових, він гірше працює під час повномасштабної війни, де призвані солдати складають до 70%;
- всупереч стандартам НАТО, командири, які навчають підрозділи, мають бути тими самими, що потім ведуть їх у бій;
- інновації, винахідливість, ініціатива на місцях грають значну роль у протидії ворогу;
- волонтерську підтримку армії та цивільний захист міст важко переоцінити;
- протидія гібридним загрозам, ведення інформаційної війни;
- забезпечення стійкості державних інституцій під час повномасштабної війни;
- забезпечення критичної інфраструктури під час ракетних обстрілів.
«Під час війни Україна допомогла зміцнити правила, стандарти та процедури НАТО, підвищивши здатність Альянсу вести сучасні війни високої інтенсивності. Сьогодні мільйони українців відточують свою майстерність у найкривавішій війні Європи ХХІ століття. Завтра вони використають ці навички для зміцнення колективної безпеки НАТО».
Три міфи про вступ України в НАТО
Кулеба підкреслює, що вступ України в НАТО — неминучий, і Альянсу час це визнати, а не шукати нові аргументи, аби залишити Київ поза блоком.
Голова МЗС назвав три основні міфи, якими аргументують небажання брати Україну в НАТО:
- це спровокує росію (хоча напад рф на Крим і пізніше повномасштабне вторгнення відбулися саме тоді, коли Україна не мала чітких перспектив вступу в Альянс);
- це розділить народ України (хоча станом на лютий 2023 року 82% українців підтримують вступ України в Альянс);
- це розділить НАТО (хоча, за словами Єнса Столтенберга, союзники фактично погодилися зі вступом України, крім того, на думку Кулеби, єдність ЄС у разі надання кандидатства Україні повториться й у цьому випадку).
«Постійна необхідність їх спростовувати втрачає дорогоцінний час коштом безпеки людей. Україні потрібна НАТО, а НАТО потрібна Україна», — наголосив міністр.
Кулеба нагадав, що хоча у 2008 році члени НАТО погодилися зробити метою членство України, потім вони активно запевняли росію, що найближчими роками цього не станеться.
«Альянс висловив бажання тримати двері відкритими лише за умови, що Україна найближчим часом не затьмарить поріг НАТО. Після трьох війн — у Грузії у 2008 році, в Україні у 2014 році й тепер знову в Україні — стає зрозуміло, що двозначність є найкращим союзником Путіна», — вважає міністр.
Графік для України: що має врешті зробити НАТО
Страх затьмарив розсудливість НАТО, пише далі Кулеба, підкреслюючи, що вступ Фінляндії вчергове продемонстрував, що не членство в НАТО провокує росію, а двозначність:
«У мене є проста відповідь кожному, хто стверджує, що прийняття України до НАТО спровокує росію: ви серйозно?»
Він також зазначає, що мешканці країн НАТО все більше сприймають Україну як частину своєї спільноти.
Кулеба наводить такі дані загальноєвропейського опитування від лютого 2023 року — напад росії на Україну нападом на Європу загалом вважають:
- 68% громадян ЄС;
- 80% поляків;
- 80% іспанців;
- 70% голландців;
- 65% німців;
- 65% французів.
Кулеба підкреслив, що Україна не має наміру втягувати НАТО в пряму війну з рф, проте саме обережна стратегія НАТО дала змогу росії підірвати безпеку Заходу кібератаками, шпигунством і політичним втручанням.
«Ми не прагнемо втягнути Сполучені Штати чи інші країни НАТО у війну. Те, що ми просимо, — це конкретний графік вступу України до НАТО», — резюмував міністр.
За його словами, у Литві в липні або до кінця 2023 року члени НАТО мають надіслати росії письмовий сигнал про те, що гру закінчено: Україна є частиною Заходу, вона на порозі НАТО й незабаром увійде в двері.