Росію хочуть вигнати з ООН. Що це дасть Україні
Сьогодні, 23 лютого, напередодні річниці повномастабного вторгненння рф в Україну, Генасамблея ООН має вчергове засудити агресію росії та розглянути формулу миру від України. Втім, формулювання кінцевого тексту резолюції не включають самих пунктів формули миру від Володимира Зеленського, бо так, на думку представників організації, вдастся зібрати більше голосів.
Тим часом питання в іншому: рішення Генасамблеї не носять обовʼязкового характеру, на відміну від рішень Радбезу ООН. Втім, росія не тільки в шахрайський спосіб заволоділа закордонним майном СРСР, а й незаконно отримала членство в ООН і крісло в Раді Безпеки цієї організації.
Росіяни скоїли цю незаконну оборудку на очах усього світу та щодня й далі нахабно нехтують міжнародним правом, ведучи війни, плануючи нові та блокуючи будь-які можливості зупинення агресії на міжнародному рівні.
Нині українці активно вимагають припинити фіктивне членство російської федерації в ООН. Як це відбувається та які наслідки матиме, дослідило The Page.
Як росія незаконно отримала місце в Радбезі ООН
Борис Єльцин. Як він привласнив місце СРСР у Радбезі ООН. Фото: Wikipedia
Під час розвалу Радянського Союзу колишній президент рф Борис Єльцин виписав постійному представнику СРСР в ООН Воронцову довідку, що нібито російська федерація з 24 грудня 1991 року зберігає за собою всі права та обов’язки СРСР, включно з фінансовими. Цей «папірець» дипломати вручили напередодні Різдвом Генеральному секретарю ООН. І негайно ввійшли в права члена ООН та Члена Радбезу, лише змінивши табличку назви країни з «Радянський Союз» на «російська федерація».
Попри те, що, згідно з 23 статтею Статуту ООН, саме СРСР вказано як країну — постійного члена Ради Безпеки, на офіційному сайті ООН росія зазначена як член Організації, повноваження якого підкріплено лише сканом листа Бориса Єльцина від 24 грудня 1991 року.
Ба більше, у нинішньому Статуті ООН йдеться, що Радянський Союз ще існує, а росія там взагалі не згадується. Крім того, міжнародним правом не передбачається можливість правонаступництва державою членства в міжнародних організаціях.
Українці вже створили петицію, у якій вимагають від ООН надати документи, на підставі яких росія посідає місце в Раді Безпеки ООН і ООН взагалі. Її підписали понад 300 тис. людей по всьому світу.
«За відсутності таких документів двері ООН для росії мають бути зачинені. Адже для вступу в ООН російська федерація, відповідно до 4 статті Статуту ООН, має зупинити агресивну війну в Україні та повернутися до міжнародно визнаних кордонів. Тільки миролюбиві держави можуть стати членами ООН», — зазначив політтехнолог, аналітик Максим Вознюк.
Якими будуть наслідки виключення росії з ООН
Що дасть виключення росії з ООН? Фото: Getty Images
Згідно зі Статутом ООН, головна мета цієї організації – «підтримувати міжнародний мир і безпеку та з цією метою вживати ефективних колективних заходів для запобігання та усунення загрози миру, придушення актів агресії або інших порушень миру» тощо. Тож перебування російських терористів у лавах цієї організації є неприпустимим.
На жаль, ще до повномасштабного вторгнення рф в Україну ООН себе вичерпала й фактично перетворилася на недієздатну структуру. В ООН не змогли зарадити міжнародним конфліктам, у яких, зокрема, беруть участь (та/або підіграють агресорам) постійні члени Ради Безпеки ООН.
Під час розгляду відповідних питань вони застосовують право вето й у такий спосіб блокують будь-яку можливість розв’язати конфлікт і забезпечити мир. До речі, рф вдавалася до застосування права вето найбільше за усіх країн-членів Радбезу ООН разом узятих.
Олег Ніколенко: зловживання рф правом вето в Радбезі ООН набуло кричущих масштабів. Фото: facebook.com/oleg.nikolenko.50
Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ, підкреслив, що зловживання рф правом вето зараз набуло кричущих масштабів. Проблема особливо загострилася після 24 лютого 2022 року, коли росія розпочала повномасштабну війну проти України, блокуючи будь-які дії ключового органу ООН, відповідального за підтримання міжнародного миру та безпеки.
«Численні російські злочини є прямим наслідком порушення визначених Статутом ООН процедур набуття росією членства в ООН і статусу постійного члена Ради Безпеки, що відбулося 31 рік тому. Саме тому, залучивши найкращих українських та іноземних юристів-міжнародників, МЗС України розробило докладну аргументовану позицію щодо нелегітимності перебування росії в Радбезі ООН і ООН загалом та необхідності її виключення», — говорить дипломат.
Зі свого боку політтехнолог-аналітик Максим Вознюк вважає, що найголовнішим наслідком вигнання росії є те, що рішення Радбезу ООН без участі росії стануть обов'язковими до виконання.
«Це відкриває величезні можливості для України в боротьбі з агресором. Зокрема, вигнання рф дасть змогу ООН видати мандат для формування міжнародного військового контингенту та направлення його на допомогу ЗСУ для остаточної деокупації України».
Максим Вознюк
політтехнолог-аналітик
Вознюк додає, що навряд чи війська ООН повноцінно вступатимуть у воєнний конфлікт із російською армією. Але цілком можливим є варіант їхнього розміщення вздовж українсько-білоруського кордону для запобігання можливої агресії з боку Білорусі. Присутність «блакитних касок» дасть змогу Україні перекинути своїх військових із цього напряму безпосередньо до місць бойових дій із російською армією.
Виплата репарацій Україні: чи може ООН примусити росію
Чи може ООН стягнути з росії репарації. Фото: facebook.com/JointForcesCommandAFU
Ще одна суттєва вигода, яку може отримати Україна від вигнання рф з ООН – зобов’язати росію до виплати Україні репарацій, тобто відшкодування збитків, заподіяних агресором.
На екстреному засіданні 14 листопада торік Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, що передбачає відповідальність росії за виплату репарацій Україні. Проте рішення Генасамблеї знову-таки носять радше політичний характер і не є обов’язковими до виконання.
Представники рф одразу ж заявили, що росія не має наміру виконувати резолюцію Генасамблеї. Зокрема, постпред рф Василь Небензя назвав ухвалений документ «юридично нікчемним».
«Гаага» для військових злочинців: що може зробити ООН
Третя вигода – притягнення до відповідальності військово-політичного керівництва рф за скоєні злочини проти України.
Верховна Рада 7 жовтня 2022 року ухвалила постанову про звернення до ООН, парламентів і урядів її держав-членів, Євросоюзу, Ради Європи щодо створення спеціального міжнародного трибуналу з приводу злочину агресії проти України.
Зараз українська сторона разом із міжнародними партнерами саме опрацьовують кілька варіантів створення спецтрибуналу, зокрема, на підставі угоди між Україною та ООН, яка може ухвалити відповідну резолюцію.
Перший варіант — довгий, через голосування на Генасамблеї ООН. Другий – швидке ухвалення відповідної резолюції Радою Безпеки ООН.
Як позбавити росію крісла в ООН
Сергій Кислиця направив в ООН запит про всі зміни до статуту. Фото: Wikipedia
Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця вже направив запит до Секретаріату з проханням надати відомості про всі зміни до Статуту ООН. До речі, у Секретаріаті повідомили, що остання зміна вносилася в 1973 році, задовго до розпаду СРСР.
"Нині в Україні намагаються спровокувати міжнародний розголос і започаткувати масштабні інформаційні кампанії, які мають висвітлити в усьому світі проблему незаконного членства росії в ООН.
Наступний крок — вимагати перевірки повноважень делегації рф як «продовжувача СРСР» у Раді Безпеки ООН.
Також потрібно поставити це питання на голосування Генасамблеї ООН".
ООН має переглянути повноваження делегації рф.
Українські дипломати вже провели роботу в понад двох десятках країн задля їхнього залучення до участі в глобальній адвокації виключення рф із РБ ООН. Крім того, МЗС уже працює з понад трьома десятками лідерів громадської думки та авторитетних представників політичних, академічних і експертних кіл для адвокатування української ініціативи. А ще залучає осіб, які б могли адвокатувати не лише в конкретних країнах, а й на міжнародному рівні.
Адже очищення ООН від країни-терориста дасть змогу побудувати ефективну та дієву архітектуру нової світової безпеки. У майбутньому ООН зможе ухвалювати дієві рішення щодо подальшої демілітаризації та денуклеаризації рф, щоб росія в майбутньому не мала можливості ініціювати воєнні конфлікти та загрожувати застосуванням ядерної зброї проти інших країн.
Є неофіційна інформація, що наш президент Володимир Зеленський збирається виступити перед ООН у річницю вторгнення 24 лютого. Сподіваємося, що у своїй промові він чітко заявить про нелегітимність перебування росії в ООН і поставить питання про її вигнання. Це його історичний шанс перемогти ворога на міжнародній арені, допоки підтримка Україні у світі є високою.
Чому рф отримала голос у Радбезі ООН незаконно
"У грудні 1991 року російська делегація без жодних статутних підстав узурпувала в Раді Безпеки ООН крісло СРСР – держави, яка на той час припинила своє існування. Набуття російською федерацією статусу постійного члена Радбезу ООН було незаконним. Грубо порушивши Статут ООН, рф відчула тотальну вседозволеність і безкарність. Непокаране зло в минулому призвело до кривавих наслідків тепер.
26 грудня 2022 року МЗС України зробило офіційну заяву та офіційно нотифікувало держави-члени ООН про початок системної кампанії з позбавлення рф статусу постійного члена Ради Безпеки.
Заява міністерства посилила відповідну постанову ВРУ, ухвалену на початку грудня. Уряд і парламент України виступили єдиним фронтом задля мобілізації міжнародної відповіді проти зловживань росії в ООН.
Негайно після публікації офіційної заяви МЗС України розпочало масштабну та системну дипломатичну роботу з мобілізації коаліції однодумців і просування теми виключення рф. Міністр Дмитро Кулеба неодноразово інформував про це у своїх публічних виступах і на брифінгах для ЗМІ".
Грубо порушивши Статут ООН, рф відчула тотальну вседозволеність і безкарність, що призвело до кривавих наслідків.