Платівка «Зе — маріонетка» та абсурд генсека ООН: дайджест західних ЗМІ за 28 квітня

Колаж The Page

Триває третій місяць повномасштабного вторгнення росії в Україну. Від початку наша боротьба не сходить зі сторінок західних ЗМІ.

28 квітня вони писали про нові страшилки від Марії Захарової Заходу, візит генсека ООН до Бучі, Бородянки та Ірпеня, а також заклики Варшави покарати країни, що оплачують російський газ у рублях.

The Page пропонує свіжий дайджест англомовних інтернет-видань про 64-ту добу активного російського вторгнення.


Блінкен: українці самі обирають тактику опору

Фото: Getty Images

The Washington Post процитувало держсекретаря Сполучених Штатів Ентоні Блінкена, якого запитали, чи мають американці підтримувати наступальні операції України проти росії.

Блінкен заявив, що Україна може сама обирати тактику для того, щоб зупинити російське вторгнення:

«Життєво важливо, щоб вони робили все необхідне для захисту від російської агресії. І вибір тактики для цього — це їхнє рішення».

Зауваження пролунали після вибухів на півдні росії та пожежі на складі боєприпасів 27 квітня, які радник президента України Михайло Подоляк назвав «кармою» за вторгнення російських військ в Україну.

Блінкен наголосив, що метою західних постачань зброї в Україну було «упевнитися в тому, що українці мають засоби для самооборони».

Ліз Трасс: «Треба вигнати росіян з усієї України»

Фото: twitter.com/trussliz

The Washington Post також процитувало міністерку закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс, яка закликала країни Заходу об'єднатися та «подвоїти зусилля» на підтримку України.

Вона підкреслила, що важливо витіснити росію з усієї території України після «жахливого варварства та воєнних злочинів», скоєних під час незаконної війни Володимира Путіна.

Трасс попередила, що перемога Путіна принесе «незліченні подальші страждання всій Європі та жахливі наслідки всьому світові».

Вона закликала світових лідерів направити Україні більше військової допомоги, включно зі зброєю, літаками й танками.

Крім того, Трасс виступила за те, щоб раз і назавжди припинити імпорт нафти та газу, аби гарантувати, що Путіну буде ні з чого фінансувати «цю жахливу війну».

Британські ЗМІ зазначають значущість фрази Ліз Трасс «з усієї території України».

Це може свідчити про те, що вона закликає не лише до витіснення російських військ на позиції до 24 лютого, а й до звільнення анексованого Криму та частково окупованого Донбасу.

Генсек ООН у Бородянці: «Війна — це абсурд»

BBC повідомляє, що глава ООН Антоніу Гутерриш відвідав райони столиці України, які в березні кілька тижнів були окуповані російськими військами.

Першою зупинкою стала Бородянка, де руйнування від ударів із повітря та обстрілів перехоплює дихання, пише видання.

«Коли я бачу ці зруйновані будинки, я уявляю свою сім'ю в одному з тих будинків, які зараз зруйновані та почорніли. Я бачу, як мої онуки біжать у паніці», — поділився враженнями Гутерриш.

За його словами, війна – «це абсурд у 21 столітті».

«Війна – це зло, і наше серце, звісно, залишається із жертвами, наші співчуття їхнім сім'ям. Але наші емоції такі: війна є неприпустимою у 21 столітті. Подивіться на це», — заявив глава ООН.

У Бучі на місці братської могили за церквою Гутерришу розповіли про вбивство мирних мешканців. Генсек ООН сказав:

«Тут відчувається, наскільки важливим є ретельне розслідування та притягнення до відповідальності».

Гутерриш, який уникає обвинувачень рф

Фото: Getty Images

Гутерриш запевнив, що цілком підтримує міжнародний кримінальний суд, і закликав росію погодитися на співпрацю з МКС.

«Але коли ми говоримо про воєнні злочини, ми не можемо забувати, що найстрашніший зі злочинів — це сама війна», — обережно заявив він.

Після Бородянки та Бучі глава ООН відвідав Ірпінь. Побачивши руйнування та обгорілі будинки, Гутерриш сказав, що був вражений тим, як ні в чому не винні цивільні «завжди платять найвищу ціну… скрізь, де йде війна».

Але, як і в Бучі та Бородянці, він ретельно добирав слова, говорячи про війну взагалі, не звинувачуючи й не критикуючи росію прямо.

Фото: Getty Images

Після цього конвой ООН попрямував назад до Києва, щоб зустрітися з президентом Володимиром Зеленським, який раніше критикував Гутерриша за те, що він спочатку відвідав Москву та Володимира Путіна, перш ніж побачити, що тут зробили його війська.

Захарова залякує Захід: «Зеленський — маріонетка»

The Guardian повідомляє, що на брифінгу для преси речниця МЗС росії Марія Захарова зробила ще одне «суворе» попередження західним країнам, зокрема Великій Британії, через заохочення України завдавати ударів по території росії.

Вона сказала, що Захід використовує президента України Володимира Зеленського, і порадила припинити випробовувати терпіння рф:

«Така агресія проти росії не може залишатися без відповіді. Ми хотіли б, аби Київ і західні столиці серйозно сприйняли заяву Міноборони про те, що подальші провокації, які підштовхують Україну до завдання ударів по російських об'єктах, буде зустрінуто жорсткою відповіддю».

Вона прокоментувала слова міністра Збройних сил Великої Британії Джеймса Гіппі про право України завдавати ударів по російській логістиці:

«Іншими словами, Гіппі фактично закликав Київ використовувати зброю, надану країнами НАТО».

За словами пропагандистки, український уряд є просто «маріонетковим режимом Заходу».

Німеччина підтримала важке озброєння для Києва

Фото: Getty Images

The Guardian також повідомляє, що Нижня палата парламенту Німеччини переважною більшістю голосів схвалила петицію, яка підтримує постачання в Україну зброї, зокрема важкої.

«Поряд із широкою економічною ізоляцією та від'єднанням росії від міжнародних ринків найважливішим і ефективним засобом зупинити російське вторгнення є інтенсифікація та прискорення постачання ефективних озброєнь і складних систем, включно з важким озброєнням», — йдеться в петиції.

Петицію підтримали три партії владної коаліції, а також опозиційні консерватори, які проголосували 586 голосами проти 100, семеро депутатів утрималися.

РФ буде важко зʼєднати війська з Придністровʼям

Фото: TBA

Sky News процитувало віцемаршала авіації у відставці Шона Белла, за словами якого російським силам буде складно з'єднатися з військами, які наразі дислоковані в регіоні невизнаного Придністров'я.

Зростають побоювання щодо того, чи зможуть війська зі штучно створеного росією утворення розпочати наступ на Україну чи Молдову, але вони зіткнуться з певними труднощами щодо тилового забезпечення.

Белл говорить, що єдиний спосіб для російських військ в Україні з'єднатися з військами в невизнаному Придністров'ї – взяти Одесу. Проте портове місто дуже добре укріплено, а рф поки що не вдавалося захопити великі міста, зазначає він.

Російські сили також «зав'язли» в наступі на Донбас. Белл говорить, що «дуже важко» уявити, як рф зможе захопити Одесу «найближчим часом».

Утім, наступ росії на Донбас йде широким фронтом. За словами Белла, російські війська використовують важку артилерію та міномети, щоб послабити Україну та знайти уразливі місця.

Українці «трохи поступаються позиціями», але у відповідь завдають тяжких втрат росіянам.

Росіяни страчували українців у Донецьку

Фото: law.stanford.edu

Sky News також повідомляє, що США мають достовірні докази того, що російські війська страчують українців, які намагалися здатися в полон у Донецьку, як зазначалося на засіданні ООН.

Пані посол США з особливих доручень із питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак заявила:

«Тепер у нас є достовірна інформація про те, що російський військовий підрозділ, який діяв поблизу Донецька, страчував українців, які намагалися здатися, а не брав їх у полон».

Такі дії є порушенням основного принципу законів війни: заборони на самочинні страти цивільних осіб і бійців, які вийшли з бою через капітуляцію, поранення чи інші форми недієздатності, зазначила вона.

Висилання дипломатів і погрози Пєскова

Фото: Wikipedia

CNN повідомляє, що Японія оголосила протест Москві через її рішення вислати вісім японських дипломатів із росії. Про це заявив генеральний секретар Кабінету міністрів Японії Хірокадзу Мацуно.

Він звинуватив Москву в розриві двосторонніх відносин. Японські дипломати мають залишити країну до 10 травня. Посла Японії в Москві пана Кодзукі з-поіж них немає.

Цей крок було зроблено після того, як у квітні Токіо вислав вісім російських дипломатів і офіційних осіб через вторгнення росії в Україну.

МЗС рф викликало представника посольства Японії та заявило, що Токіо взяв «свідомо антиросійський курс».

Колаж із фото Getty Images

Також CNN повідомляє, що прессекретар Кремля Дмитро Пєсков попередив 28 квітня, що «накачування» зброєю України та інших країн, як-от Грузія та Молдова, загрожує безпеці європейського континенту та провокує нестабільність у регіоні.

Польща вимагає кари за оплату газа в рублях

Фото: Getty Images

Reuters цитує Ганну Москва, міністерку довкілля Польщі.

За її словами, ЄС має карати країни, які використовують рублі для оплати російського газу. Вона вважає, що блок має повністю заборонити закупівлю російського газу.

«Сьогодні бракує повних санкцій щодо газу, які б розв'язали проблему з «Газпромом», проблему зі 100% дотриманням санкцій», — заявила Ганна Москва.

Вона додала, що основними державами-членами ЄС, які опираються жорсткішим газовим санкціям щодо росії, є Австрія, Німеччина та Угорщина.


Замість післямови. Як бачимо, вже й США вважають, що удари по російській логістиці не є неприйнятними у разі, коли йдеться про самооборону України. Тим часом на росії зовсім втратили береги, день у день погрожуючи країнам Заходу та називаючи Зеленського «маріонеткою».

Водночас навіть дайджести The Page показують, як змінилася риторика Заходу з 24 лютого, коли розвідки давали нам максимум 21 день і не поспішали допомагати, і саме зусилля української дипломатичної команди допомогли достукатися до західних країн. Не рахуючи очевидних наслідків звірств росіян на окупованих територіях і в Маріуполі, що шокували Європу та США.

Утім, генсек ООН усе ще намагається грати в обережну дипломатію — уникає звинувачень росіян у жахливих злочинах у Київській області, навіть побачивши наслідки власними очима, та ще й відвідує Володимира Путіна перед зустріччю з українським лідером.

Тим часом, поки зʼявляються нові докази злочинів окупантів — тепер про розстріл людей, що намагалися здатися в полон, — частина країн ЄС не проти оплачувати кривавий газ у рублях.

Україна й далі бореться за своє право на існування вже 64-ту добу.

Читати на The Page