З-поміж танків, які мають передати або вже передали Україні для успішного контрнаступу, можна виділити західні розробки: Leopard 1, Leopard 2, Challenger 2 і M1 Abrams. У цьому матеріалі розповідає, чим цікавий і особливий танк Challenger 2 від Великої Британії та які він має характеристики.
Як Україна отримала танки Challenger 2
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році колишній премʼєр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відхилив прохання Києва про постачання танків Challenger 2.
Проте вже 14 січня 2023 року уряд Великої Британії на чолі з премʼєром Ріші Сунаком схвалив виділення для початку 14 Challenger 2 для України, а також 30 САУ AS-90 зі снарядами до них. У березні 2023 року британський уряд заявив, що Україна отримає вдвічі більше — 28 танків Challenger 2.
У такий спосіб Лондон зробив символічний, але дуже важливий крок для розблокування танкової коаліції для України – саме після січневого Рамштайну-2023 і рішення Великої Британії Німеччина врешті погодилася схвалити постачання танків Leopard Києву.
Що таке танк Challenger 2
Challenger 2 – основний бойовий танк третього покоління сухопутних військ Великої Британії. Його операторами є лише три країни: власне Велика Британія, Оман і Україна. Вартість одиниці – 4,2 млн фунтів стерлінгів (4,88 млн євро, або $5,22 млн).

Challenger 2: характеристики, озброєння, боєкомплект
Його спроєктувала та побудувала компанія Vickers Defence Systems. Танк передали на озброєння у 1994 році. До 2002 року Challenger 2 повністю замінив попередню версію – Challenger 1 – в армії Великої Британії.
Танки Challenger 2 експортувалися також до Оману, а бойове хрещення пройшли під час бойових дій у Косово, Іраку, Боснії та Герцеговині.
Яке озброєння має Challenger 2
Основним озброєнням танку Challenger 2 є 120-мм нарізна гармата L30A1 55 калібру. Її відлито зі сталі, й вона є єдиною гарматою такого калібру, що стоїть на озброєнні в НАТО.
Стабілізована гармата вкрита термокожухом, її приводи наведення є повністю електричними. Ефективна дальність пострілу бронебійно-фугасними снарядами – 8 км. Крім того, танк Challenger 2 оснащений двома 7,62-мм кулеметами – L94A1 і L37A2 (останній служить для протиповітряної оборони).
Challenger 2 має цифрову систему керуванням вогнем від General Dynamics, використовує бронебійний оперений підкаліберний снаряд L27 і може пробити броню завтовшки 7 см на відстані 2 км.
Крім БОПС, гармата може стріляти безскалковими фугасними та димовими снарядами. До танку підключений цифровий компʼютер керування Computing Devices Co., крім того, на ньому можна додатково включити систему управління інформацією Battlefield.
Танк Challenger 2 також має:
- гіростабілізований приціл SAGEM VS 580-10 із лазерним далекоміром для командира;
- вісім перископів із круговим оглядом для командира;
- тепловізійний і артилерійський приціл TOGS II від Thales;
- стабілізований основний приціл із лазерним далекоміром для навідника;
- пасивний перископ Thales Optronics і тепловізійну камеру для водія.
Як захищений танк Challenger 2
Challenger 2 є одним із найбільш важкоброньованих танків країн НАТО.
Його лобові проєкції корпусу та башти містять блоки багатошарової комбінованої броні Chobham armour, усі відомості про яку засекречено.
Форму танка спеціально розроблено так, аби мінімізувати його радіолокаційну помітність. На танк можна додатково встановити модулі динамічного захисту ROMOR у поєднанні з ґратчастими екранами.
Екіпаж захищений від радіологічної, хімічної та біологічної зброї та може встановлювати димову завісу для зниження шансів бути поміченим ворогом.
Боєкомплект зберігають у броньованих контейнерах, аби мінімізувати ризик детонації. Рівень стійкості лобової частини Challenger 2 оціюють у 1200 мм від комулятивних снарядів і 800 мм – від бронебійних, що можна порівняти з танком Leopard A5 (1300 і 800 мм).