Студенти в США підтримують ХАМАС і засуджують Ізраїль
Пропалестинські протестувальники в Колумбійському університеті, що в Нью-Йорку, 30 квітня захопили адміністративну будівлю, забарикадувавши входи і вивісивши палестинський прапор за вікном.
Білий дім вже засудив дії протестувальників. Цікаво, що цю будівлю вже захоплювали у 1968 року під час виступів за громадянські права та проти війни у В'єтнамі.
У 2024 році це перше захоплення університетської будівлі, але протести тільки радикалізуються: в кампусах почали звучати погрози євреям і відверта підтримка ХАМАС.
The Page розповідає, як так вийшло, що значна частка американської молоді готова виправдовувати терористів і засуджувати Ізраїль.
Передісторія: напад ХАМАС і операція «Залізні мечі»
Майже одразу після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, а особливо після відповіді Ізраїлю – початку операції «Залізні мечі» в Газі, величезна кількість американських студентів піднялась на протест проти вбивства цивільних, вимагаючи закінчення кровопролиття.
З часом кількість протестувальників у кампусах США тільки зростала, але із ростом кількості учасників радикалізовувались і їхні вимоги. Нині багато з них підтримують вже не Палестину, а ХАМАС, при цьому виправдовуючи напад на Ізраїль 7 жовтня, коли бойовики угруповання жорсткого вбили близько 1200 євреїв і захопили багато заручників.
Своєю чергою, операція Ізраїлю зі знищення ХАМАС у Газі дійсно призвела до великих жертв серед цивільних, яких бойовики використовують як живий щит.
Як звичайні протести переросли в погрози та насильство
Цікавими тут будуть і плакати протестувальників у Колумбійському університеті. Наприклад, цей: «Будь-якими способами» – мається на увазі свобода Палестини. Фото: Getty Images
Потрібно розуміти, що до певного моменту такі демонстрації були абсолютно нормальним явищем для США. Студенти періодично протестували ще з 60-х, часів боротьби за права чорношкірих і виступів проти війни у В’єтнамі.
Ба більше, це повністю відповідає духу американської свободи слова та є її прямим використанням на практиці за умови ненасильства та відсутності погроз.
Наприклад, після схожих протестів у 60-х Єльський університет ухвалив Woodward Report, який став офіційним керівним документом щодо політики свободи слова в кампусі, він захищає «право думати про немислиме, обговорювати те, що не обговорюється, і кидати виклик тому, що не підлягає оскарженню».
Тому зараз головна проблема нового протесту — моральна та ціннісна, протестувальники глорифікують терористів ХАМАС, а також погрожують євреям, які навчаються разом з ними. При цьому полум’я студентських протестів у США розгорається все сильніше.
Протести, різні за формою, проходять як мінімум у 50 університетах країни. Aljazeera навіть створила інтерактивну карту заворушень, що постійно оновлюється.
«Табір солідарності з Газою» та захоплення будівлі
Світлина з Instagram-сторінки «Студенти Колумбійського університету за справедливість у Палестині», де вони порівнюють протести проти війни у В'єтнамі та сьогодення
«За останні дні в нашому кампусі було занадто багато прикладів залякування і переслідування», — йшлося в заяві ректора Колумбійського університету.
Через протести багато університетів були вимушені перевести своїх єврейських студентів на онлайн-форму навчання, бо в найгарячіших точках, таких як топові Єль і Колумбійський університет, в бік євреїв часто можна почути погрози.
Ще наприкінці 2023 року дослідження показало, що тільки половина єврейських студентів відчувають себе фізично в безпеці в кампусі університету.
Близько тижня тому студенти почали розбивати на території університетів «Табори солідарності з Газою», таким чином порушивши правила протесту.
«Це небезпечно. Це не свобода вираження поглядів. Це не Перша поправка до Конституції США (проти будь-якого обмеження свободи слова. – The Page). Вони погрожують, залякують. Якщо це не буде швидко зупинено, і якщо ці погрози і залякування не будуть припинені, настане відповідний час для Національної гвардії», — сказав спікер Палати представників США Майк Джонсон після відвідування Колумбійського університету в Нью-Йорку 24 квітня.
Після цього близько 100 студентів заарештувала поліція, але це тільки радикалізувало протест. Наступним кроком, після захоплення адмінбудівлі в Колумбійському університеті, стало вже запрошення поліції вишом. 1 травня полісмени вигнали протестувальників із будівлі, деяких за допомогою кийків, і заарештували близько 100 студентів.
Як поводять себе пропалестинські протестувальники
Захоплення адмінбудівлі протестувальниками
Вкрай цікавим тут виглядає пост бізнесмена Девіда Маркуса, в якому він поділився своїми спостереженнями за пропалестинськими студентами в одному з топових університетів США — каліфорнійському Берклі:
- більшість із них відкрито говорять, що підтримують ХАМАС;
- вони кажуть, що звірств 7 жовтня, зґвалтувань, вбивств не було. Але всі ці жахливі дії були виправдані, бо це був прояв спротиву;
- «100% людей, з якими ми розмовляли, мали однаковий наратив, намагаючись повернути розмову до 1948 року (Першої арабо-ізраїльської війни. — The Page), не знаючи жодної деталі, коли їх запитували»;
- протестувальники стають агресивними, коли їх розпитують про їхню позицію або сперечаються з ними;
- у них є куратори, які постійно «прибігають, коли підходиш до людей». Багато з них не знають історичних та сучасних фактів, «коли вони знають, що будуть ганьбитися, вони всі кажуть: «Прочитайте наші 5 вимог щодо закінчення протесту, а тепер я припиняю з вами розмовляти», — каже Маркус.
Чого хочуть студенти та що сповідують
Конкретні вимоги протестувальників дещо відрізняються від університету до університету, але головна вимога полягає в тому, щоб виші відмовилися від інвестицій в компанії, пов'язані з Ізраїлем, або компанії, які заробляють на війні з ХАМАС.
Багато пропалестинських спілок, наприклад, «Студенти Колумбійського університету за справедливість у Палестині», які захопили адміністративну будівлю університету, у своїх поглядах покладаються на так звані Палестинські червоні лінії або ж Thawabit:
- право палестинців на спротив «ізраїльській окупації» будь-якими методами, тобто повна легітимація дій ХАМАС;
- Єрусалим — столиця Палестини;
- право на самовизначення, власну державу Палестину;
- право палестинських біженців на повернення до своїх домівок і земель на території сучасного Ізраїлю.
Цікаво, що молоді американці більш схильні симпатизувати палестинському народу, ніж ізраїльському. Третина дорослих віком до 30 років кажуть, що їхні симпатії повністю або переважно на боці палестинців, тоді як тільки 14% — симпатизують ізраїльтянам. Своєю чергою, з підвищенням віку підтримка Ізраїлю суттєво зростає.
Тож, імовірно, ситуація в американських університетах може стати ще гарячішою. Але захоплення адміністративних будівель вже не має нічого спільного з мирним протестом і свободою слова.